Jak naprawić roletę?

roleta

 

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet w oknach, zamiast wieszania firanek. Dostępne na rynku rolety należą do tych trwałych i ciężko je uszkodzić. Nie znaczy to jednak, że te uszkodzenia nie pojawiają się w ogóle. Jak naprawić roletę, kiedy pojawi się usterka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

Naprawa rolet wewnętrznych

Naprawa rolet wewnętrznych nie należy do najtrudniejszych. Najczęściej spotykane usterki rolet wewnętrznych to zerwany sznurek lub uszkodzony mechanizm rolety, który powoduje, że roleta wewnętrzna się nie zwija. Taką roletę można bez problemu naprawić samemu. Montaż i demontaż rolety nie jest skomplikowany i można się obyć bez konieczności wzywania fachowca.

 

Jak naprawić sznurek od rolety?

Zerwany sznurek w rolecie nie jest problemem, którego nie można samemu rozwiązać. Jeśli wypadł sznurek z rolety, naprawa zajmie tylko chwilę. Jedyne, co będzie potrzebne, to nowy łańcuszek, który bez problemu jest dostępny w większości sklepów budowlanych. Wymiana sznurka w rolecie wewnętrznej zależna jest od systemu, który jest zamontowany. W przypadku systemu mini, mechanizm jest od zewnętrznej strony, więc nie ma nawet konieczności zdejmowania rolety. Należy wypiąć złączkę ze sznurka, by móc swobodnie wyjąć stary sznurek, a następnie umieścić tam nowy. Wystarczy opleść sznurkiem koło zębate, a następnie spiąć go złączką. Jeśli jednak posiadasz roletę kasetową, nie obędzie się bez wcześniejszego jej zdjęcia. Późniejsze działania są takie same, jak w przypadku systemu mini. Początkowo może wydawać się to trudne, jednakże nie jest to ciężkie zadanie. 

 

Roleta zewnętrzna nie chce się podnieść? Sprawdź, co możesz zrobić

Jeśli roleta zewnętrzna nie chce się podnieść, musisz się uzbroić w cierpliwość i nie panikować, tym bardziej kiedy dzieje się to zimą. Wszystko może wskazywać na to, że pancerz rolety mógł przymarznąć do parapetu, bądź prowadnic, przez co została zablokowana. Jak odblokować roletę zewnętrzną? Należy najpierw ostrożnie usunąć lód tak, aby nie uszkodzić rolety.  Zaleca się również nieużywania większej ilości siły, ponieważ może dojść do trwałych uszkodzeń rolety. Można również użyć w tym celu specjalnych do tego preparatów, które ułatwiają odmarzanie mechanizmów rolety. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, najlepiej jest nałożyć środek natłuszczający na gumową uszczelkę. W przypadku, gdy nie mróz jest przyczyną niesprawnej rolety, warto spojrzeć, czy do mechanizmu nie dostał się jakiś brud. Należy wtedy wyczyścić uszczelki szczotkowe i można to zrobić przy użyciu powietrza. Po wszystkim należy nasmarować uszczelki silikonem, aby jak najdłużej pozostawały bez jakichkolwiek usterek. 

 

Roleta nie chce się opuszczać? Proste sposoby na naprawę 

Jeżeli roleta wewnętrzna nie zwija się, bądź nie chce się opuszczać, jest duże prawdopodobieństwo, że uszkodzony został mechanizm. Tak, jak w przypadku rolet zewnętrznych, należy go najpierw przeczyścić z kurzu, aby mieć pewność, że nie to jest przyczyną usterki. Jeśli czyszczenie nie pomoże, należy zakupić nowy mechanizm i zdemontować stary. Wystarczy wypiąć z niego łańcuszek i założyć nowy. Niezależnie od tego, czy wypadł sznurek z rolety, czy też zepsuł się mechanizm w niej, nie wolno zapominać o tym, że usterki mogą wynikać ze zwykłej eksploatacji. Rolety, jak każde urządzenia, zużywają się podczas codziennego korzystania z nich. Do uszkodzenia sznurka najczęściej dochodzi, gdy użyje się zbyt dużej ilości siły. Mechanizmy najczęściej blokowane są przez kurz i zabrudzenia, dlatego warto pamiętać, aby regularnie je regularnie czyścić. Najlepiej używać do tego sprężonego powietrza, bądź specjalnych preparatów, które są dostępne w sklepach budowlanych. Nie będzie jednak problemem, jeśli użyje się do tego zwykłego odkurzacza. Warto również dbać o impregnację poszczególnych elementów, aby miały jak najdłuższą żywotność.