Naprawa rynien - jak naprawić rynnę?

naprawa rynny z plastiku

 

Problem przeciekających rynien znany jest chyba każdemu właścicielowi domu. Oczywiście jeśli dom dopiero został wybudowany, rynny są nowe i w nieskazitelnym stanie, problem taki nie występuje. Najczęściej nie występuje, ponieważ zdarzają się i takie sytuacje, gdy rynny zostały zamontowane źle, niefachowo, przez kogoś, kto miał naprawdę blade pojęcie o montażu rynien. Czynnikami odpowiedzialnymi najczęściej za usterkę rynny są warunki atmosferyczne. Kiedy dochodzi do wytworzenia się skrajnych temperatur, fali upałów przetaczających się przez określony teren, można spodziewać się także mocnych deszczów i gradobicia. Niskie temperatury bądź bardzo wysokie mogą doprowadzić do kurczenia się tworzywa, czasem zaś do jego rozszerzania się. Jeśli więc są to rynny plastikowe, należy mieć to cały czas na uwadze. W przypadku gdy nie zostaną rynny zamontowane w odpowiedni sposób, wg. zaleceń producenta, o awarię nie będzie trudno i właściciel domu pozostania z otwartym pytaniem: jak naprawić rynnę plastikową? W przypadku rynien plastikowych zachodzi możliwość rozszczelnienia, w przypadku rynien metalowych problemem może być np. rdza, która pojawi się wszędzie tam, gdzie dojdzie do zarysowań. Jeżeli pojawi się rdza, postępuje korozja materiału, a to już najbliższa droga do wystąpienia dziur. Przyczyną dziurawej lub zepsutej rynny są więc także uszkodzenia mechaniczne, dokonane najczęściej przez człowieka. Dlaczego tak się dzieje, że naprawa rynien należy do częstych zabiegów wykonywanych przy domu? Czy tak samo wygląda naprawa rynny plastikowej i naprawa rynny ocynkowanej? I w końcu – jak naprawić rynnę plastikową w sposób prawidłowy? Postaramy się na te pytania tutaj odpowiedzieć. Oczywiście już teraz należy powiedzieć, że naprawa rynny ocynkowanej i naprawa rynny plastikowej powinna się odbywać przy użyciu dobrych narzędzi, na przykład marki Festool.

 

Naprawa rynny plastikowej

Jak przebiega naprawa rynny ocynkowanej, a jak naprawić rynnę plastikową? Czy naprawa rynien tych dwóch rodzajów przebiega tak samo, czy inaczej? W przypadku rynny plastikowej duże uszkodzenia wymagają zmiany całych elementów. Trzeba po prostu zaopatrzyć się w nowe elementy plastikowe i wymienić te zepsute. Jeżeli zaś chodzi o drobne przetarcia, nieduże pęknięcia, nieszczelności – wszystkie te niedoskonałości można zakleić silikonem albo załatać kitem. Pęknięte elementy rynny należy wyciąć jakimś narzędziem do tego przeznaczonym, następnie zaś nowy kawałek, który powinien zostać docięty trochę dłużej, należy przykleić klejem do PVC. Ważne jest, by ta część, do której zostanie doklejona nowa część, była wyczyszczona i przygotowano do klejenia. Wszelkie więc zanieczyszczenia bezwzględnie muszą zostać usunięte, by naprawa rynny plastikowej mogła się udać. Jeśli w rynnie znajdują się złączki uszczelkowe, ażeby system rynnowy miał lepszą szczelność, należy wymienić uszczelki lub uszczelnić ją za pomocą silikonu.

 

Naprawa rynny ocynkowanej

A jak przebiega naprawa rynny ocynkowanej? Na pewno wszystkie miejsca, które będą podlegały naprawie, należy  bardzo starannie wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, kleju i innych substancji. W przypadku gdyby znajdowały się na rynnie stare luty, należy je wyczyścić i miejsce, gdzie się znajdowały, wyjałowić. W następnej kolejności naprawa rynny ocynkowanej powinna obejmować pokrywanie wyczyszczonych miejsc warstwą farby albo cynku, a następnie zabezpieczenie tychże miejsc antykorozyjną powłoką. Do zabezpieczenia rynny przed rdzą należy użyć jakiejś dobrej farby zaprawowej. Jeżeli dziury powstałe na rynnie są bardzo duże, należy w takim przypadku użyć nakładki, jaką może być dodany element rynny, fragment, który trzeba złączyć z całą resztą za pomocą specjalistycznego spoiwa. Cały ten element trzeba także zalutować, co sprawi, że część naprawiana uzyska trwałość i masywność. Miejsca, gdzie korozja jest już naprawdę bardzo duża, trzeba oczyścić, nie należy tutaj stosować lutu, który nie będzie w stanie załatać miejsca bardzo mocno nadgryzionego rdzą, dotkniętego szeroko rozwiniętą korozją. Naprawa rynien ocynkowanych przyniesie wtedy efekt, gdy będą łatane dwustronnie. Od strony wewnętrznej warto użyć dekarskiego uszczelniacza, a od strony zewnętrznej można zastosować wulkanizacyjną taśmę dekarską. Taka taśma jest jednostronnie pokryta klejem. Jeżeli dotknięty korozją obszar rury jest bardzo duży, trzeba po prostu wyciąć ten rozległy fragment i zastąpić go nowym.