Naprawa uchwytu SDS

wiertarka z sds

 

Wiertarka zaczyna szwankować?  Potrzebujesz wymienić uchwyt SDS? Naprawa uchwytu SDS nie musi być wcale trudna. Wystarczy doza cierpliwości i zapał. Jak rozebrać uchwyt SDS? Tego dowiesz się w tym poradniku.
Przed rozebraniem wiertarki i zabraniem się za jej naprawę, należy najpierw zastanowić się jak ona jest złożona. Każdy uchwyt jest w jakiś sposób zakręcony na śrubę i cały uchwyt na gwint. Są dwa rodzaje uchwytów, czyli inaczej nazywając futerek:

  1. futerko na gwint typu ⅜
  2. większe futerka na gwint ½ cala. 

Teraz należy się zastanowić co po kolei trzeba wykonać, aby swobodnie zdjąć uchwyt. Jak zdjąć główkę z wiertarki? Odkręć śrubę, którą widzisz wewnątrz, przeważnie stosuje się do tego zwykły krzyżak. Musisz jednak pamiętać, że odkręca się ją w kierunku przeciwnym niż zwykłą śrubę (tak jak w normalnym przypadku zakręcałoby się. Do odkręcenia samego futerka użyj najlepiej imbusa. Włóż do uchwytu imbusa i tutaj kierunek odkręcania powinien być zgodny ze sztuką. W ten sposób mamy już zdjętą główkę wiertarki. 

Główka wiertarki jest już zdjęta. Oto co znajduje się w środku:

  • szczęki;
  • tuleja obrotowa mocująca;
  • tuleja prowadząca;
  • trzpień zaciskający;
  • kulki stalowe;
  • korpus;
  • tuleja obrotowa;
  • kołnierz

 

Zablokowany uchwyt samozaciskowy wiertarki

Zablokowany uchwyt samozaciskowy wiertarki nie oznacza, że nie można jej naprawić. Najpierw powinieneś sprawdzić, czy nie dostały się do niego jakieś zanieczyszczenia, bowiem bardzo często zdarza się, że wiórki czy opiłki, które dostają się do środka powodują, że zacina nam się główka wiertarki. Jeżeli po przeczyszczeniu nadal jest problem, należy szukać dalej. Mogło tak się zdarzyć, że nastąpiło pęknięcie jednego z zacisków (szczęki) lub jest uszkodzony wewnętrzny gwint prowadzący zaciski. Żeby to sprawdzić, powinno się odkręcić dolną mocująca tuleję. Wtedy wykręcasz szczęki i wyjmujesz śrubę, która je wsuwa. Śruba ta ma w swojej główce trzy wyżłobienia w kształcie litery L z ząbkiem, który to mocuje szczękę. W przypadku, gdy ten ząbek będzie urwany należy wymienić taką śrubę. Należy zadać sobie pytanie, co mogło się stać po maksymalnym otwarciu szczęk, ponieważ czasem w skrajnym położeniu szczęka mogła wyjść z zazębienia spirali. Niekiedy wystarczy tylko popukać w uchwyt i wskoczy ona na swoje miejsce. W przypadku starszych wiertarek, takich jak celma, zdjęcie uchwytu może być awykonalne na pierwszy rzut oka. Jest to jednak mylące stwierdzenie. Jak zdjąć uchwyt z wiertarki celma? Wystarczy wziąć gumowy młotek i zbić skrócony stożek. Jeśli jednak to nie wystarczy, można spróbować zaciskać odpowiednim do tego klinem. Naprawa uchwytu SDS plus powinna przebiec tak samo sprawnie, jak tego zwykłego, ponieważ różnią się jedynie średnicą. 

 

Wymiana głowicy w wiertarce 

Wymiana głowicy w wiertarce to nic innego, jak wymiana części zwanej futerkiem. Do tej czynności przyda się imbus. Należy odkręcić śrubę z lewym gwintem, którą można znaleźć pośrodku uchwytu.  Następnym krokiem będzie wkręcenie imbusa w futerko i uderzanie młotkiem w przeciwną stronę niż ruch wskazówek zegara. 

 

Co zrobić jeżeli po wyjęciu zablokowanego wiertła w uchwycie SDS coś tam jeszcze zostało?

Najprawdopodobniej zakleszczyła się pęknięta końcówka uchwytu SDS wiertła. Można zdemontować cały uchwyt i spróbować dosięgnąć ośkę od tyłu, próbując ją stamtąd wybić lub bardziej chałupniczą metodą - ułożyć ten odprysk tak, aby jego położenie pokrywało się dokładnie z prowadzeniem, a później próbować wybijać go stosując podkładkę z twardego materiału (lecz takiego który nie spowoduje jeszcze większych uszkodzeń) np. książka z twardą okładką czy kawałek drewna, zanieczyszczenie powinno przemieścić się do wgłębień po kulkach, wtedy należy je już tylko wypchnąć. Kolejnym sposobem jest wymiana całego podzespołu wiertarki, który można wymontować z drugiej, nieużywanej, jednak wtedy koniecznie pamiętaj o przełożeniu zębatki, która powoduje obroty, oczywiście, jeśli nie jest taka sama.  Można też spróbować nałożyć klej na gorąco na drewniany patyczek od szaszłyka i szybko przyłożyć do złamanej końcówki, poczekać aż trochę się skleją i spróbować w ten sposób wyjąć złamany kawałek. Można też użyć magnesu neodymowego, typu wałek, o małej średnicy, jednak musi być on wystarczającej długości. Przyklej magnes do małego imbusa i wyciągnij tą konstrukcją metalowe odpryski.