Jak nitować?

jak nitować?

 

Nitowanie kojarzone jest z metodą łączenia dużych konstrukcji stalowych. Uznawane było za najskuteczniejszą metodę łączenia, zanim powszechne stało się spawanie. Obecnie w niektórych branżach i wielu warsztatach majsterkowiczów nadal korzysta się z tej metody łączenia. W poradniku podpowiemy jak nitować nity stalowe, jakiego urządzenia użyć do pracy i czy oraz jak nitować bez nitownicy

 

Co to jest nitowanie i jak nitować?

Nitowanie jest jednym ze sposobów na łączenie ze sobą różnego typu materiałów. Nie należy do najbardziej popularnych i może się okazać, że wielu majsterkowiczów zna go tylko z teorii. Jednak w wielu sytuacjach wiedza o tym, jak nitować może się okazać kluczowa dla wykonania określonej konstrukcji. 

 

Nitowanie to wykonanie połączenia między dwoma materiałami, które mogą mieć inną strukturę i sztywność. W otwór wykonany w obu warstwach wprowadza się nit z kołnierzem. Z pomocą zrywania trzpienia nit zagina się od spodniej części i w ten sposób tworzy połączenie. Przy wyposażeniu w odpowiednie narzędzia i wiedzę, jak nitować nitownicą ręczną ten sposób może być bardzo pomocny w pracach amatorskich.

 

W dalszej części tekstu dokładniej podpowiemy, jak nitować. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały można łączyć z użyciem tej metody. Nity najczęściej mają długości kilkunastu milimetrów, co pozwala na łączenie arkuszy blachy, skór, czy trwałych tworzyw sztucznych. Nie zaleca się łączenia tą metodą elementów drewnianych, czy tkaninowych z uwagi na ich strukturę. 

 

Jak nitować nitownicą ręczną?

Zanim zastanowisz się jak nitować, musisz wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Przede wszystkim wybierz nity i dostosuj je do charakterystyki łączonych materiałów. Dobierając nity, pamiętaj zawsze o tym, żeby tuleja była dłuższa, niż grubość łączonych elementów. Nit musi wystawać kilka milimetrów, co pozwala na zagięcie tulei i stworzenie pewnego połączenia. Z kolei średnicę dopasuj do twardości łączonych materiałów.

 

Najczęściej w marketach budowlanych znajdziesz nity aluminiowe, jednak do bardziej wymagających prac potrzebne są akcesoria stalowe o większej odporności na zrywanie. Jak nitować nity stalowe? Podobnie do aluminiowych, a jeśli masz odpowiednie urządzenie, nawet nie zauważysz różnicy. 

 

Właśnie urządzenie to klucz do sukcesu. Jeśli prowadzisz prace amatorskie w warsztacie, wystarczą Ci ręczne urządzenia. Wartościowym narzędziem jest Nitownica dźwigniowa KENNEDY, którą możesz wykorzystać do każdego rodzaju nitów. Wyposażona jest w wymienne końcówki pasujące do akcesoriów o kilku podstawowych średnicach. Dzięki solidnym ramionom i sporej mocy zrywu sprawdzi się nawet przy profesjonalnych pracach.

 

Skoro już wybrałeś z asortymentu sklepu Industria24 odpowiednią nitownicę, pora przejść do pracy. Jak nitować nitownicą ręczną przede wszystkim umieść oba łączone elementy w takiej pozycji, jakiej mają ostatecznie się znaleźć. Możesz połączyć je za pomocą ścisków stolarskich. Następnie pozostaje Ci przewiercić otwór o średnicy odpowiadającej tulei nitu i wprowadzić go do wewnątrz. Jak nitować? Trzpień gwoździa, który wystaje z nitu, umieść w końcówce nitownicy ręcznej. Następnie mocno i dynamicznie ściskając ze sobą uchwyty urządzenia, zerwiesz nit, a jego spodnia część zagnie się, tworząc kołnierz.

 

Jak nitować bez nitownicy ręcznej?

W sieci pojawiają się pytanie o to, jak nitować bez nitownicy. Jeśli dobrze poszukasz, z pewnością znajdziesz kilka sposobów na wykonywanie takiego połączenia. Część pomysłodawców poleca wykorzystanie młotka i szlifierki albo zrywania za pomocą kombinerek. Niestety żaden sposób nie będzie tak wygodny i szybki, jak nitowanie nitownicą ręczną. W ofercie sklepu Industria24 znajdziesz nitownicę w cenie kilkudziesięciu złotych. Zastanów się, czy taka suma warta jest spróbowania ryzykownych sposobów na to, jak nitować bez nitownicy.