Jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej?

ściąganie głowicy podkaszarki

 

Sezon letni na działce czy w ogrodzie związany jest z potrzebą częstego koszenia trawy. Jednak nawet najlepszy sprzęt może mieć problemy z prawidłowym działaniem. Już podczas wymiany żyłki w kosie zetkniesz się z niedogodnościami dotyczącymi demontażu głowicy podkaszarki. Zwłaszcza przy pierwszych wiosennych sesjach z kosą mogą pojawić się zagwostki. Jeśli zastanawiasz się jak zdjąć głowicę z podkaszarki albo jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej, garść przydatnych informacji znajdziesz w tym tekście.

 

Kiedy potrzebny będzie demontaż głowicy podkaszarki?

Zdjęcie głowicy z kosy elektrycznej to jedna z podstawowych czynności serwisowych. Zanim dowiesz się jak zdjąć głowicę z podkaszarki, podpowiemy, w jakich sytuacjach będzie to konieczne. Najczęstszym powodem jest brak żyłki lub zbyt małe fragmenty wystające poza głowicę. Dopiero po zdjęciu i zdemontowaniu głowicy będziesz mógł nałożyć nowy kawałek żyłki. Inne sytuacje to problemy z nieprawidłowym wypuszczeniem żyłki. W większości produktów uderzenie spodnią częścią kosy o podłoże w czasie jej pracy powoduje wypuszczenie żyłki. Czasem dochodzi do jej zaplątania wewnątrz i pojawiające problemy. Zazwyczaj demontaż głowicy podkaszarki i rozplątanie żyłki z reguły rozwiązuje problem. Dodatkowo w niektórych urządzeniach wymagane jest smarowanie mechanizmu w głowicy. W związku z tym demontaż będzie konieczny do serwisowania. 

 

Proces odkręcania i ponownego montażu głowicy NAC

W sieci można znaleźć wiele pytań w stylu: jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej NAC czy BOSCH? Tymczasem większość kos ma podobny system, jeśli chodzi o demontaż głowicy podkaszarki. Zarówno w produktach marketowych, jak i pochodzących od renomowanych dostawców metoda działania i kolejność wykonywania prac są podobne. Zanim rozpoczniesz demontaż głowicy podkaszarki, wyłącz urządzenia z prądu. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie spokojną i bezpieczną pracę. Następnie odwróć kosę do takiego położenia, aby spód głowicy znajdował się na górze. Z tej perspektywy zauważysz dwa zaczepy po obu stronach elementu. Naciśnięcie ich kolejno lub jednocześnie zwolni głowicę. Jeśli wiesz już jak zdjąć głowicę z podkaszarki, przetestuj to rozwiązanie na swoim elektronarzędziu. W niektórych modelach nie da się zdjąć głowicy w przytoczony wcześniej sposób. Może się okazać, że kosa jest wyposażona w gwint, do którego przykręcona jest część kosząca. W takim razie jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej? Zazwyczaj będziesz miał do czynienia z lewym gwintem. Takie rozwiązanie zabezpiecza ją przed samoistnym odkręceniem się. Pamiętaj o tym, zanim sięgniesz po siłowe rozwiązania. 

 

Na co zwrócić uwagę przy odkręcaniu głowicy podkaszarki elektrycznej Bosch?

Największe problemy z głowicami w kosach dotyczą modeli firm o znikomej reputacji. To w nich często dochodzi do pęknięcia głowicy czy innych kłopotów z demontażem. Jeśli chcesz uniknąć pytań w stylu jak zdjąć głowicę z podkaszarki, zadbaj też o grubość żyłki. Zablokowana część żyłki w otworach to częsty problem, który utrudnia demontaż głowicy podkaszarki. Także zbyt cienka żyłka może stanowić kłopot z uwagi na niekontrolowane wysunięcie powierzchni ścinającej. Dobrym wyborem będzie inwestycja w wysokiej jakości kosę elektryczną. Mocne i niezawodne urządzenia to domena produktów z logo Makita. W sklepie Industria24 znajdziesz ręczną kosę o mocy 450W. Takie urządzenie poradzi sobie nawet z bardzo wysoką trawą. Dzięki wytrzymałemu silnikowi będziesz spokojnie korzystał z niego przez wiele lat. Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, wiedza o tym, jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej BOSCH też może Ci się przydać. Produkty Makita mają podobnie zamocowaną żyłkę, dlatego demontaż głowicy podkaszarki będzie wyglądał identycznie.