Jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch? Dobierz odpowiednie narzędzia

wiertarka bosch

 

Wiertarka należy do najpopularniejszych elektronarzędzi ręcznych. Intensywna praca, jaką wykonuje może doprowadzić do zniszczenia poszczególnych modułów. Jednym z najbardziej narażonych na zniszczenie jest głowica chwytająca akcesoria skrawające. Jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch i jakie narzędzia będą Ci potrzebne? Sprawdź nasze podpowiedzi.

 

Głowica wiertarki - po co ją wykręcać? 

Wiertarki są elektronarzędziami skrawającymi o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Mogą wiercić otwory w dowolnym materiale, a także o wielu różnych średnicach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych wierteł, które są osadzane w odpowiednim uchwycie. Właśnie ta głowica chwytna, w której często wymieniane są akcesoria robocze, może ulec uszkodzeniu.

 

Przy dobrej jakości narzędziach, takich jak produkowane przez Bosch nawet bardzo częste wykręcanie i wymiana części roboczej nie doprowadzą do uszkodzenia głowicy. Z reguły problem z głowicami pojawia się w momencie, kiedy pomiędzy ruchome części dostaną się zabrudzenia. W takich sytuacjach mechanizm zaciera się i po pewnym czasie osadzenie w nim wiertła staje się niemożliwe. 

 

Pytanie o to, jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch może pojawić się też w sytuacji, kiedy będziesz chciał zmienić funkcjonalność tej części. Głowice w wiertarkach mogą być obsługiwane kluczem lub mieć znacznie szybszy mechanizm samozaciskowy. Wymiana standardowej głowicy na element o innej funkcjonalności także zmusi Cię do jej odkręcenia. 

 

Jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch - zacznij od schematu

Odkręcenie głowicy w większości przypadków nie jest zadaniem trudnym, jednak trzeba wiedzieć jak się do tej pracy zabrać. Jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch? Tu nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ mechanizm osadzenia jej na trzpieniu roboczym nie jest jednakowy w każdym modelu. Część z głowic zamocowana jest na gwincie prawym, jednak zdarzają się też lewogwintowe mocowania. Czasem konieczne będzie rozebranie obudowy i wyjęcie całego trzpienia z głowicą.

 

Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób głowica jest mocowana w Twojej wiertarce, sprawdź wszystko na schemacie. Często rozpiski części wraz z układem są dołączone do samej wiertarki. Można też pobrać je z forów internetowych, a niejednokrotnie ze strony samego producenta. Z takiego schematu dowiesz się, w jaki sposób zostało wykonane połączenia i jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch. Oznaczenie części ułatwi Ci także zamówienie nowej w przypadku uszkodzenia głowicy. 

    

Jak odkręcić głowicę wiertarki Bosch - najpopularniejsze sposoby

W większości przypadków do odkręcenia głowicy wystarczy klucz imbusowy łamany o dużym rozmiarze. Nie będzie on służył do luzowania śrub, a stanie się przez chwilę osprzętem roboczym. Krótszą część klucza zamocuj w uchwycie i zaciśnij szczęki, natomiast dłuższa będzie ramieniem, którym możesz odkręcić głowicę. Możesz to zrobić na zdjętym trzpieniu zamocowanym w uchwycie imadła. Teraz przyda się wiedza dotycząca kierunku pracy gwintu i trochę siły.

 

W niektórych przypadkach konieczne będzie dodatkowe chwycenie trzpienia kluczem płaskim, aby zapobiec jego poruszeniu. Jeśli mimo tego gwint nie ruszy i głowica nie będzie chciała się odkręcić, pozostaje Ci nacięcie uchwytu na wysokości gwintu i doprowadzenie do jego pęknięcia. Nową głowicę możesz zamówić bez problemu ze sklepów firmowych lub u lokalnych autoryzowanych serwisantów. Z kolei imbus, klucze płaskie, a także akcesoria potrzebne do rozkręcenia obudowy wiertarki zamów ze sklepu Industria24.