Jak odnowić stare meble?

odnowione meble

 

W nowoczesnych aranżacjach element dekoracyjny coraz częściej stanowią stylowe meble drewniane z poprzednich epok. Odnawianie starych mebli stało się powszechne i bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się na zakup zniszczonego stołu czy szaf na pchlich targach i renowację drewnianych mebli. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak odnowić stare meble i czy renowacja mebli drewnianych w ogóle ma sens? 

 

Renowacja mebli drewnianych - dlaczego warto?

Zanim dowiesz się jak odnowić meble, warto się zastanowić czy renowacja drewnianych mebli ma sens. Przecież stare elementy wyposażenia wykonywane z płyt meblowych czy materiałów drewnopodobnych natychmiast trafiają na śmietnik. Czemu akurat czyszczenie starych mebli z drewna warto przeprowadzić i czy nie lepiej kupić nowy element? Jedną z głównych przyczyn odnawiania mebli drewnianych jest materiał, z którego są wykonane. Drewno charakteryzuje się sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Renowacja mebli sosnowych czy dębowych, nawet porysowanych przynosi znakomite efekty i mebel wygląda jak nowy. Dotyczy to zarówno  odnawiania mebli lakierowanych na wysoki połysk, jak i matowych. Takiego rezultatu nie da się uzyskać w przypadku mebli z płyt wiórowych czy drewnopodobnych. 

 

Renowacja mebli diy pozwala też uwypuklić wybrane cechy mebla. Jeśli do aranżacji pasuje Ci gładka bryła, renowacja drewnianych mebli będzie wiązała się z ich malowaniem farbami renowacyjnymi. Warto jednak zwrócić uwagę na oryginalny deseń, jaki mają te elementy. Renowacja mebli drewnianych pozwoli uwypuklić nieregularne przebarwienia, czy widoczne sęki, które staną się prawdziwą dekoracją. Między innymi dla uzyskania walorów estetycznych odnawianie starych mebli staje się niezwykle modne.

 

Renowacja starych mebli krok po kroku

Renowacja drewnianych mebli i nadanie im nowego wyglądu nie jest skomplikowane. Wystarczy, że dysponujesz wolnym czasem, odrobiną miejsca, które może się zakurzyć i zmysłem technicznym, a renowacja mebli diy stanie się faktem. Każdy może zdecydować się na renowację starych mebli, krok po kroku stosując nasze wskazówki. Jak odnowić meble? Najważniejsze jest zdjęcie starej powłoki, którą pokryte są elementy wyposażenia. Często renowacja mebli drewnianych, które mają nieregularne kształty, będzie wymagała zdejmowania powłoki za pomocą papieru ściernego. Przy bardziej regularnych powierzchniach warto użyć do tego szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej. Godne uwagi są narzędzia Festool, które z reguły wyposażone są w system umożliwiający odprowadzanie odpadów. Dzięki temu renowacja mebli sosnowych przebiegnie bez unoszenia się kurzu w mieszkaniu. 

 

Jak powinna dalej przebiegać renowacja starych mebli krok po kroku? Teraz musisz skontrolować, czy do mebli nie dostały się szkodniki. Mogą świadczyć o tym niewielkie otwory o okrągłej średnicy, prowadzące w głąb drewna. Jak odnowić stare meble, w których mogą być szkodniki? Wystarczy zaaplikować na wyszlifowany mebel odpowiedni środek chemiczny, a następnie uzupełnić otwory za pomocą masy szpachlowej do renowacji mebli drewnianych. Renowacja starych mebli krok po kroku musi zakończyć się malowaniem. Sam zadecydujesz, czy odnawianie mebli lakierowanych zakończysz warstwą farby przezroczystej, czy wybierzesz inny wariant. W ostatnim czasie modne stało się odnawianie mebli drewnianych farbą kredową. Pozwala to uzyskać ciekawy efekt skandynawskiej bieli. Do renowacji mebli sosnowych możesz użyć także farb kryjących w różnych kolorach. Dzięki temu renowację drewnianych mebli zakończysz nadaniem im koloru pasującego do otoczenia. 

 

Odnawianie mebli lakierowanych

Zdjęcie zewnętrznej powłoki ma szczególne znaczenie w przypadku odnawiania mebli lakierowanych. Często ich powierzchnia jest trudna do usunięcia za pomocą papieru ściernego, a mechaniczne szlifierki mogą nie być wystarczająco precyzyjne. Dlatego w grę będzie wchodzić piaskowanie mebli drewnianych. Pozwoli to usunąć powłokę z elementów o dowolnym kształcie i precyzyjne czyszczenie starych mebli. Piaskowanie mebli drewnianych możesz przeprowadzić przy pomocy specjalnych urządzeń, które wydmuchują powietrze pod ciśnieniem wraz z drobinkami piasku. W związku z tym taka renowacja mebli diy jest możliwa tylko po zakupie wspomnianego urządzenia. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić piaskowanie mebli drewnianych lub zawodowo zajmujesz się renowacją, możesz sięgnąć po Urządzenie piaskujące DSG 10 Schneider. Ten sprzęt zawiera wszystkie niezbędne elementy do czyszczenia starych mebli z lakieru. Dzięki niemu poradzisz sobie z czyszczeniem nawet bardzo wymyślnych mebli.


Wiesz już jak odnowić stare meble i pewnie przekonałeś się, że renowacja drewnianych mebli nie jest trudna. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt w postaci szlifierek do odnawiania mebli drewnianych, czy urządzenia do piaskowania mebli drewnianych. Wszystkie wymienione urządzenia znajdziesz w asortymencie sklepu z narzędziami Industria24. Może dzięki solidnemu sprzętowi odnawianie starych mebli stanie się nowym pomysłem na biznes? A Ty wiesz jak odnowić stare meble? Podziel się swoim sposobem!