Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy? Skuteczne osuszanie piwnicy

osuszona piwnica

 

Wilgoć w piwnicy to zjawisko pojawiające się bardzo często z uwagi na położenie jej poniżej poziomu gruntu. Jednak nie jest to zdarzenie naturalne i należy je jak najszybciej wyeliminować, aby nie doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku. Woda w piwnicy w starym domu to często problem złożony i wymaga kompleksowego podejścia. Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy? Przede wszystkim należy skupić się na usunięciu przyczyn powstawania wilgoci, a nie tylko na niwelowaniu jej skutków. Regularne pojawianie się na ścianach i podłogach wody to wynik błędów popełnionych jeszcze na etapie budowy i izolacji podpiwniczenia. Jak osuszyć piwnicę i pozbyć się wilgoci?

 

Wilgoć w piwnicy – skąd się bierze?

Piwnice kojarzą nam się z ciemny i wilgotnym pomieszczeniem, a wcale nie powinno tak być. Wilgoć w podpiwniczeniu może pochodzić z kilku źródeł:

  • z powietrza – kiedy piwnica nie jest zaizolowana to ciepłe powietrze z przestrzeni domowej lub z zewnątrz dostające się do zimnego podpiwniczenia schładza się i skrapla w postaci wody,
  • z gruntu – na skutek nieprawidłowej lub uszkodzonej izolacji pionowej lub poziomej może dojść do przesiąkania ścian albo podciągania kapilarnego (czyli podciągania wody do góry z gruntu),
  • z opadów – bardzo silne, okresowe opady podnoszą poziom wód gruntowych i przy niewystarczającej izolacji możemy mieć do czynienia ze zwiększoną wilgotnością. Woda z opadów może też dostać się w przypadku uszkodzonej rynny lub bardzo silnych, ulewnych deszczy,
  • w wyniku awarii – uszkodzenie instalacji wodnej lub kanalizacyjnej może zalać piwnicę. Z uwagi, że to sytuacja awaryjna możną ją najszybciej i najskuteczniej usunąć, poprzez osuszenie pomieszczeń.

 

Jak osuszyć piwnicę?

Osuszenie piwnicy to działanie doraźne i sprawdzi się jedynie w przypadku awarii, czyli jednorazowego zalania pomieszczeń. Jeśli problem leży w złej izolacji, to samo osuszanie nie pomoże, dopóki nie rozwiążemy głównej przyczyny powstawania wilgoci. Jak osuszyć piwnicę w momencie, kiedy doszło do jej zalania? Przede wszystkim należy odłączyć prąd i zabezpieczyć wszelką instalację. Następnie wynosimy z pomieszczeń wszystkie wartościowe przedmioty i w miarę możliwości usunąć pokrycie podłogi, jeśli występuje. Duże ilości wody usuwamy za pomocą pompy lub wynosimy ręcznie w wiadrach. Pojemnikami nie wyeliminujemy całej wody, nadal pozostanie wilgoć w piwnicy. Jak się pozbyć resztek? Korzystając z mopa, ścierek i materiałów, np. prześcieradeł czy starej pościeli. Kolejnym krokiem jest wysychanie naturalne, co przyspieszy otwarcie okien i drzwi. Jedynym wyjątkiem jest stolarka wykonana z drewna, ponieważ w trakcie schnięcia może się wypaczyć. W takim przypadku, a także w piwnicach bez otworów okiennych i drzwiowych warto dodatkowo zastosować urządzenia, wpływające na wymuszenie cyrkulacji, czyli nagrzewnice, osuszacze oraz szeroko pojęte wentylatory i dmuchawy.

 

Wilgoć w piwnicy – jak się pozbyć jej całkowicie?

Wiemy, co zrobić w przypadku awarii lub zdarzenia atmosferycznego, ale jak pozbyć się wilgoci z piwnicy, kiedy problem leży w niewystarczającej lub nieprawidłowej izolacji? Przede wszystkim warto zgłosić się do specjalisty, który oceni sytuację i przeprowadzi prace naprawcze. Pamiętajmy, że woda w piwnicy w starym domu wymaga specjalistycznego remontu. Na początek trzeba będzie wykonać izolację ścian i podłogi. W tym celu niezbędne będzie wyrównanie podłoża, położenie papy termozgrzewalnej i wylanie warstwy betonu dociskowego o grubości ok. 4-5 cm. Drugim etapem, który ma na celu usunąć wilgoć w piwnicy, jest wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych. Najskuteczniejszym sposobem jest podcinanie ścian na odcinkach co około 1 m, wkładanie hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianie szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową. Bardzo istotne w tej metodzie jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji. Na koniec pozostanie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów i ułożenie papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru wraz z osłonięciem z foli tłoczonej (tzw. kubełkową). Dodatkowo można wykonać drenaż opaskowy, aby poprawić skuteczność izolacji.