Malowanie sklejki - czym pomalować sklejkę?

Malowana sklejka

 

Sklejka jest materiałem wykonanym z wielu sklejonych ze sobą warstw forniru. Dzięki temu w niektórych aspektach jest materiałem bardziej wytrzymałym niż drewno, zachowując jego estetykę. Lakierowanie sklejki nie jest procesem trudnym, jednak należy podejść do niego sumiennie i z uwagą dobierać farbę do sklejki. Z tego tekstu dowiesz się czym pomalować sklejkę i dlaczego warto postawić na malowanie mebli ze sklejki. 

 

Malowanie sklejki - dlaczego warto?

Nie wszystkie materiały meblowe nadają się do renowacji, jednak malowanie mebli ze sklejki zdecydowanie warto przeprowadzić. Sklejka wykazuje się ogromną odpornością na zginanie, łamanie i uszkodzenia mechaniczne. Żaden z materiałów drewnopodobnych, a nawet drewno, nie mają takich właściwości. Dodatkowo malowanie sklejki zabezpieczy ten materiał przed wilgocią i sprawi, że meble będą praktycznie niezniszczalne.

 

Zastanawiasz się czym pomalować sklejkę? Przy mniejszych i bardzo nieregularnych powierzchniach potrzebny będzie pędzel z miękkim włosiem. Pierwsze malowanie sklejki należy przeprowadzić dokładnie, pozwalając preparatom na wchłonięcie się. Przy lakierowaniu sklejki o dużych rozmiarach czy malowaniu sklejki na połysk potrzebny będzie wałek malarski. Możesz sięgnąć po wałek Bosch PPR 250 z pomocą którego dokładnie rozprowadzisz lakier lub bejcę po powierzchni mebla. Będziesz mógł stosować go także do prac z akrylem i każdą inną farbą do sklejki. Ten produkt, jak i wiele innych artykułów potrzebny w pracach warsztatowych znajdziesz w sklepie Industria24.

 

Czym pomalować sklejkę?

Malowanie sklejki na połysk czy nadanie meblom naturalnego wyglądu? Sam musisz zdecydować, jaki efekt ma przynieść malowanie sklejki. Od Twojego pomysłu architektonicznego będzie zależał dobór farby do sklejki. Poniżej przedstawiamy różne typy farb, których możesz użyć do pokrycia elementów konstrukcyjnych lub malowania mebli ze sklejki.

 

Lakierowanie sklejki lakierami do drewna 

Jeśli chcesz przywrócić meblom charakter ubiegłej epoki, postaw na malowanie sklejki na połysk. Najlepszym sposobem na to jest malowanie sklejki bezbarwnymi lakierami do drewna. Dzięki nim zabezpieczysz elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem wilgoci. Takie malowanie mebli ze sklejki pozwala też zachować ich naturalny wygląd. 

 

Akrylowa kryjąca farba do sklejki

Czym pomalować sklejkę, jeśli istnieje potrzeba ukrycia deseniu drewna? Warto wybrać kolorową i kryjącą akrylową farbę do sklejki. Ten preparat zabezpieczy materiał przed uszkodzeniami, tworząc na nim trwałą powłokę. Ponadto malowanie sklejki z wykorzystaniem kolorowych farb akrylowych pozwala zachować ich bryłę, a kolor dopasować do pozostałych elementów aranżacji. Lakierowanie sklejki akrylem kryjącym jest też przydatne w sytuacji, kiedy podczas renowacji mebli istniała potrzeba reperacji ich struktury. Wówczas malowanie sklejki na połysk pozostawia nieestetyczne widoczne ślady.

 

Malowanie sklejki bejcą i lakierobejcą

Czym pomalować sklejkę w wersji surowej, która dopiero stała się częścią mebla? Tu warto sięgnąć po bejce lub lakierobejce. Nie jest to klasyczna farba do sklejki, ponieważ substancja to mieszanina rozpuszczalników, barwnika i środków ochronnych. Wnika głęboko w strukturę drewna i malowanie sklejki pozwala podkreślić jej naturalny wygląd. Często stosowana jest zamiast impregnacji, stanowiąc podkład pod dalsze lakierowanie sklejki.

 

Kredowa farba do sklejki

Nie we wszystkich aranżacjach sprawdza się malowanie sklejki na połysk. Szczególnie w pomieszczeniach o charakterze prowansalskim lepiej zdaje egzamin kredowa farba do sklejki. Nie wnika ona w strukturę forniru, a tylko tworzy powłokę na jego powierzchni. Malowanie sklejki za pomocą farb kredowych daje szansę na uzyskanie efektu przetarcia. Farba pokrywa tylko część mebla, stwarzając wrażenie, jakby nosił on już ślady zużycia. Takie malowanie sklejki powszechnie stosuje się w luźniejszych aranżacjach, ale sprawdzają się również na meblach we wnętrzach skandynawskich czy minimalistycznych.