Jak pozbyć się kuny? Czyli pułapka własnej roboty

kuna

 

Kuna jest ssakiem drapieżnym. Nie należy do największych zwierząt, ponieważ jej maksymalna waga wynosi 1,5 kg.  Zwinność i szybkość pozwalają jej na wślizgnięcie się w najtrudniej dostępne miejsca. Okres rui przypada na sezon letni, a młode rodzi zimą, przez co szuka miejsc, w których mogłaby je w spokoju odchować. Najbardziej upodobanymi miejscami bywają gospodarstwa domowe, a dokładniej poddasze domu bądź strych. Kuny bywają uciążliwe dla człowieka, ponieważ założenie przez nich gniazda najczęściej wiąże się z ogromnymi stratami. Polują na drób, ale także mogą zaatakować małe zwierzęta typu królik, czy też kot. Potrafią zrobić ogromne szkody w budynku i zwyczajnie go zniszczyć. Co zrobić, gdy zalęgnie się kuna domowa? Jak się pozbyć jej z własnego domu? Jak wytępić kunę? Odpowiedź można znaleźć poniżej. 

 

Jak pozbyć się kuny z poddasza? 

Pozbycie się kuny z poddasza nie należy do najłatwiejszych, jednakże jest na to kilka sposobów:

  • odstraszacz dźwiękowy - na rynku jest mnóstwo dostępnych modeli, które wydają dźwięki nieprzyjemne dla ucha kuny. Nie poleca się jednak wybierania tej opcji w przypadku kiedy posiada się własne zwierzęta, ponieważ dla nich te dźwięki również mogą być irytujące; 
  • różnego rodzaju środki zapachowe - tutaj opcji również jest wiele, ponieważ kuny mają niezwykle czuły węch; 
  • klatka-łapka, w której można umieścić pokarm lub smakołyki, aby kuna chętniej do niej weszła;
  • elektryczne pastuchy - umieszcza się je w okolicy dachu. Działają pod napięciem, przez co kuna zniechęca się na samym początku. 

Jeśli chcesz pozbyć się kuny, sprawdź którąś z tych metod, jednakże przy każdej z tych opcji należy pamiętać, iż kuny dość szybko się przyzwyczajają do danej metody i po czasie mogą na nią przestać reagować. 

 

Domowe sposoby na kuny 

Najważniejszą kwestią w przypadku samodzielnej próby pozbycia się kuny jest to, aby każdą czynność wykonywać w rękawiczkach. Kuny wyczuwają zapach człowieka od razu i żadna metoda nie będzie tak skuteczna, jak powinna. Pierwszym sposobem może być rozrzucenie w pomieszczeniu sierści psa. Powinno odstraszyć to kunę, ponieważ nie przepadają za tym zapachem. Można to stosować wymiennie z rozkładaniem kostek do wc, których woń też irytuje kuny. Ma się wtedy pewność, że kuna nie zdąży przyzwyczaić się do każdej z tych metod. Świetnym sposobem będą również pułapki na kuny, które można zakupić w sklepie lub zbudować samemu. 

 

Pułapka na kuny własnej roboty

Świetnym sposobem na złapanie kuny będzie pułapka na kuny. Jak zrobić? Klatka przede wszystkim powinna mieć dwa wejścia, żeby kuna mogła swobodnie się do niej dostać. Należy również umieścić w niej mechanizm zapadkowy, który będzie się odblokowywał w momencie wejścia kuny do klatki. Jest to najważniejszy element budowy klatki, ponieważ źle skonstruowany mechanizm będzie utrudniał złapanie kuny. Aby był poprawny, należy umieścić blachę na środku klatki, którą trzeba zaczepić o drut mocowany wzdłuż klatki. Najlepiej będzie zrobić to haczykiem, który można wykonać samemu z drutu. W momencie kiedy kuna znajdzie się w środku, haczyki zostaną poluzowane i opuszczą prowizoryczne drzwiczki. Czy działa pułapka na kuny domowej roboty? Opinie są jednoznaczne - pułapki na kuny sprawdzają się świetnie. Do budowy najlepiej przysłużą się deski bądź siatka, ale może to być również metalowa klatka. Należy jednak pamiętać, że musi być ona odpowiedniej wielkości, tak aby kuna miała swobodny dostęp do tlenu i miała możliwość poruszania się w niej. W żywołapce powinna znaleźć się również taca, na której będzie można umieścić przynętę. Do najbardziej skutecznych przynęt można zaliczyć: 

  • surową lub wędzoną rybę
  • surowe jajko 
  • surowe mięso 
  • owoce należące do gatunku leśnych 
  • karma dla kota.

Umieszczając żywołapkę na poddaszu, nie można zapomnieć o tym, żeby przez pierwszych kilka dni stała ona otwarta bez pożywienia. Ma się wtedy pewność, że kuna zdąży się z nią oswoić i wejdzie do niej bez problemu, kiedy dostrzeże pożywienie. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, to aby podczas każdej z tych czynności mieć na sobie rękawiczki! Kiedy kuna zostanie złapana do żywołapki, należy ją wywieźć jak najdalej od domu, najlepiej do lasu, tak aby była bezpieczna i mogła znaleźć inne schronienie. Istnieje również możliwość założenia wnyków na kunę, jednak nie jest to polecane ze względu na to, iż jest to najmniej humanitarna metoda pozbycia się zwierzęcia z podwórza, bądź strychu. Pozbycie się kuny nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie jest to niewykonalne. To, jak pozbyć się kuny, można przeczytać powyżej. Najważniejszą kwestią jednak jest to, że należy pamiętać o tym, czego boi się kuna i zostawić na nią pułapkę odstraszającą. Metod jest wiele i każda z nich może przysłużyć się do tego, aby Ci pomóc. Najbardziej skuteczne będzie jednak dobre zabezpieczenie dachu, tak aby kuna nie mogła się tam dostać.