Jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na sieciową?

przerobienie wkrętarki

 

Narzędzia akumulatorowe to poręczne i wygodne urządzenia, z których chętnie korzysta każdy majsterkowicz. Powszechnie wykorzystywane są w profesjonalnych zakładach stolarskich czy monterskich. Jednak po kilkuletniej intensywnej eksploatacji sprzętu akumulator może przestać reagować na zasilanie. Często jedyną alternatywą dla zakupu nowego urządzenia jest przeróbka wkrętarki akumulatorowej na wkrętarkę sieciową. Zastanawiasz się, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd i czy jest to opłacalne? Ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję.

 

Przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową - czy to jest możliwe?

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro akumulator można zasilać prądem sieciowym, to dlaczego nie bezpośrednio wkrętarkę? Wydaje się, że nie ma łatwiejszego sposobu, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową 18v na sieciową. Tymczasem próba podłączenia zasilacza do wkrętarki może skutkować również zniszczeniem całego elektronarzędzia. Do przeprowadzenia takiej przeróbki niestety nie wystarczy podstawowa wiedza mechaniczna. Najważniejszym problemem w takiej modernizacji jest zmiana napięcia prądu elektrycznego. W sieci dostępne jest napięcie około 230V, tymczasem Twoja wkrętarka będzie potrzebowałą zaledwie 18V. Mimo wszystko przy zastosowaniu odpowiednich elementów i dobrym pomyśle jest możliwa przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową.

 

Jak zrobić zasilacz do wkrętarki?

W sieci znajdziesz wiele informacji i filmików, z których dowiesz się, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd? Najważniejszy jednak jest pomysł i dobór odpowiednich akcesoriów. Będziesz potrzebował zasilacza, który na stałe zamontujesz do urządzenia. Dalej wszystko pójdzie już z górki. Tylko jak zrobić zasilacz do wkrętarki zasilanej akumulatorem? W związku z różnicami napięcia w pierwszej kolejności musisz znaleźć dobry transformator. To on będzie sercem całej operacji. Za pośrednictwem mostków prostowniczych podłączasz do niego kondensatory filtrujące. Na wyjściu z nich powinno być napięcie 18V czyli takie, jakiego potrzebujesz. W tych krótkich instrukcjach poznałeś sposób na to, jak zrobić zasilacz do wkrętarki. We wszystkie wspomniane podzespoły uzbroisz się w sklepie z akcesoriami elektrycznymi lub kupisz na portalach aukcyjnych.

 

Czy przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową ma sens?

Zepsuty akumulator w przypadku urządzeń drogich może stanowić spory problem. Zakup używanego urządzenia nie musi być wcale rozwiązaniem problemu, a jedynie odsunięciem go w czasie. Dlatego dla wielu osób właśnie przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową okazuje się jedynym rozwiązaniem. Jednak czy racjonalnym? Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd, zastanów się nad sensem tego przedsięwzięcia. W pewnych okolicznościach koszt przeróbki może być niższy od nowego urządzenia. Jednak nie zawsze tak się stanie. Z pewnością takiego elektronarzędzia nie będziesz mógł zastosować w profesjonalnych zakładach. Chodzi tu nie tylko o kontrolę z instytucji badającej prawa pracownika. Nawet najlepsza przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową nie będzie w pełni bezpieczna dla użytkowników.

Zamiast szukać w sieci informacji jak zrobić zasilacz do wkrętarki czy jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd, możesz inaczej spożytkować ten czas. Poszukaj firm, które zajmują się regeneracją akumulatorów do elektronarzędzi. Z pewnością na dłuższy czas będziesz miał spokój z tym problemem. Alternatywą będzie zakup wielu elektronarzędzi od tego samego producenta. Dzięki temu można wymieniać akumulatory między sobą i korzystać tylko z tych wybranych sprzętów. Ciekawą propozycją są zestawy wkrętarek Fein, do których dołączono dwa akumulatory. Takie produkty znajdziesz w internetowym sklepie narzędziowym Industria24.