Jak wiercić w płytkach ceramicznych?

 

Wiele akcesoriów łazienkowych czy kuchennych mocowanych jest za pomocą wkrętów i kołków montażowych. Żeby taki element zamontować, potrzebne są otwory w powierzchni płytek ceramicznych, ponieważ to one zazwyczaj stanowią wykończenie tych pomieszczeń. Wiercenie otworów w płytkach może powodować ich pękanie, co wpłynie niekorzystnie na estetykę pomieszczenia. W związku z tym, jeżeli zadajesz sobie pytanie jak wiercić w kafelkach, żeby nie uszkodzić ich powierzchni, przeczytaj kilka naszych porad.

Jakie wiertło do płytek będzie najlepsze?

Wiercenie w płytkach ceramicznych nie należy do zadań łatwych, jednak możemy sobie pomóc, dobierając odpowiedni sprzęt. Jeśli nie wiesz jakie wiertło do płytek wybrać, określ rodzaj powierzchni. Jeśli masz do czynienia z nieszkliwionym szorstkim gresem, wystarczy normalne wiertło do betonu. Czym wiercić w płytkach szkliwionych, po których takie wiertło może się ślizgać? Najlepszym rozwiązaniem będzie wiertło łopatkowe inaczej zwane listkowym. Takie wiertła wyposażone są w ostry szpic, dzięki któremu wiertło nie ślizga się w pierwszej fazie, a wiercenie otworów w płytkach jest łatwiejsze.

Nowoczesne płytki ceramiczne, a szczególnie gres, charakteryzują się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi. Jest to dobre podczas użytkowania, jednak utrudnia wykonywanie otworów. Jakim wiertłem wiercić w płytkach bardzo twardych, w których nie radzą sobie inne wiertła? Tu do wiercenia otworów w płytkach najlepsze będą koronki diamentowe, które jednak musisz schłodzić w zimnej wodzie po każdych kilkunastu sekundach pracy.

Czym wiercić w płytkach - wybór wiertarki

Skoro wiesz już jakim wiertłem wiercić w płytkach, zadbaj o odpowiednie elektronarzędzia. Wiercenie otworów w płytkach najlepiej przeprowadzić za pomocą młotowiertarki lub wiertarki z udarem. Standardowe wiertarki z pewnością przebija się przez płytki, jednak mogą nie poradzić sobie z żelbetową ścianą pod nimi. W związku z tym każde wiercenie w płytkach ceramicznych rozpocznij bez udaru. Dzięki temu unikniesz pęknięcia płytki. Po przewierceniu całej grubości ceramiki możesz włączyć udar.

 

Kilka podpowiedzi na temat: jak wiercić w kafelkach?

Wiercenie otworów w płytkach to niełatwa sztuka, w której głównie chodzi o to, żeby nie uszkodzić elementów ceramicznych. Często najtrudniej jest zacząć, ponieważ nawet wiertło łopatkowe może ślizgać się po szkliwionej powierzchni. Jak wywiercić otwór w płytce dokładnie w wybranym miejscu? Najlepszym rozwiązaniem jest wybicie otworu punktakiem. Wówczas wiertło nie będzie uciekało na boki i wiercenie w płytkach ceramicznych przeprowadzisz dokładnie w wybranym miejscu.

Jest jeszcze jedna zasada, dzięki której dowiesz się jak wiercić w kafelkach, żeby nie pękały. Unikaj krawędzi, a przede wszystkim naroży, ponieważ pod tymi miejscami mogą być niedobory kleju. Poza tym krawędzie źle przenoszą obciążenia wynikające z wiercenia. Jeśli tylko jest taka możliwość, wiercenie w płytkach ceramicznych rozpocznij w innym miejscu.

Jeśli już wiesz, jakie wiertło do płytek ceramicznych będzie najbardziej skuteczne, i  jak wywiercić otwór w płytce, sięgnij po odpowiednie narzędzia z asortymentu Industria24.