Jak zabezpieczyć taras i balkon przed przeciekaniem?

balkon z łóżkiem

 

Taras należy do miejsc szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wychodzi poza obręb budynku i na jego powierzchnię może bezpośrednio oddziaływać deszcz czy śnieg. Podobna sytuacja jest w przypadku balkonu. Dlatego zabezpieczenie tarasu przed przeciekaniem i działaniem wilgoci jest jednym z najważniejszych etapów prac związanych z jego wykończeniem. Jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem i co zrobić, żeby uniknąć kosztownych remontów?

 

Zabezpieczenie tarasu - po co to robić?

Taras i balkon to przestrzenie wykorzystywane do wypoczynku na świeżym powietrzu. Przebywamy na nich przede wszystkim latem w czasie sprzyjającej pogody. Możesz się zatem zastanawiać, jakie znaczenie ma dla Ciebie przeciekanie tego elementu konstrukcyjnego jesienią czy zimą, skoro wtedy z niego nie korzystasz?

 

Wilgoć w postaci wód opadowych i roztopowych należy do największych wrogów każdego obiektu budowlanego. Brak zabezpieczenia tarasu powoduje, że woda wchłania się do materiałów budowlanych i stopniowo wypłukuje z nich składniki. W ten sposób doprowadza do niszczenia obiektu, w wyniku czego ten zaczyna stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Zatem pytanie nie powinno dotyczyć sensu tworzenia izolacji, a tego, jak zabezpieczyć taras i balkon przed działaniem wody. 

 

Zabezpieczenie tarasu przed przeciekaniem w czasie prac wykończeniowych

Pierwsze prace mające na celu zabezpieczenie tarasu przed przeciekaniem prowadzone są już na etapie budowy i wykończenia balkonu. To właśnie wtedy na powierzchni płyty balkonowej lub wylewki tarasowej układana jest pierwsza warstwa izolacji. Najczęściej jest to membrana bitumiczna w postaci papy lub specjalistycznej folii o lepszych parametrach izolacyjnych i właściwościach technicznych. Niestety wadą obu tych rozwiązań jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także stosunkowo słaba żywotność. 

 

Jak zabezpieczyć balkon w inny skuteczniejszy sposób? W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się chemia budowlana oparta na właściwościach żywic polimerowych. Tego rodzaju produkty nakładane są w postaci masy pozostawionej do związania, nazywanej często folią w płynie. Takie zabezpieczenie tarasu i balkonu pozostaje dłużej skuteczne, ponieważ masa nie ma słabszych miejsc w postaci połączeń i po związaniu tworzy jednolitą powłokę. Ponadto na długo pozostaje elastyczna, dzięki czemu może znosić zmienne obciążenia nawet kilka lat po aplikacji. Dopiero na tak przygotowane podłoże można układać płytki ceramiczne albo inne materiały wykończeniowe. 

 

Jak uszczelnić przeciekający balkon bez kosztownego remontu?

Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa na etapie wykończenia nowego obiektu zapewni Ci spokój przez wiele lat. Jednak przy starszych obiektach i niewłaściwie wykończonych może pojawić się problem wilgoci wewnątrz płyty balkonowej. Jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem w takiej sytuacji? Czy konieczne jest zrywanie powierzchni wykończeniowej i poprawianie wcześniejszej warstwy? 

 

Gruntowny remont jest najbardziej skuteczny, jednak wiąże się ze znacznymi kosztami. Jak uszczelnić przeciekający balkon? Możesz skorzystać z innych nowoczesnych produktów budowlanych, takich jak płynne membrany lub żywice. Te substancje nakładane są bezpośrednio na powierzchnię płytek, wylewek lub każdego innego materiału wykończeniowego. Tworzą skuteczną powłokę zasłaniająca pęknięcia płytek i niwelującą nieszczelności w głębiej położonych membranach. Tego rodzaju preparaty do zabezpieczenia tarasu oferowane są w rozmaitych kolorach, a także w formie bezbarwnej, dlatego z ich pomocą możesz stworzyć niemal dowolną aranżację. 

 

Skoro wiesz już, jak zabezpieczyć taras, pora dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do tych prac. W ofercie sklepu Industria24 znajdziesz wygodne wałki i pędzle potrzebne do nanoszenia preparatów na powierzchnię wylewki, a także płytek ceramicznych. Sporo pozycji w naszej ofercie zajmują też produkty przeznaczone do przygotowywania i mieszania składników chemii budowlanej. W razie potrzeby możesz sięgnąć po rozpuszczalniki i środki czyszczące. Wszystkie oferowane produkty charakteryzują się wysoką jakością, dlatego możesz z nich skorzystać podczas napraw we własnym domu, jak i do profesjonalnych prac budowlanych.