Zabudowa wanny - jak obudować wanne?

zabudowa wanny

 

W nowoczesnych aranżacjach zabudowa wanny nie jest powszechnie stosowana. W przestrzennych sposobach wyposażania łazienki lepiej spisują się wanny wolnostojące. Tymczasem zabudowa wanny akrylowej czy żeliwnej może przynieść bardzo ciekawy efekt. W katalogach aranżacyjnych znajdziesz zdjęcia obudowanej wanny płytkami, które zachęcają do tego rozwiązania. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi: jak zabudować wannę, z czego wykonać stelaż i czym obudować wannę, żeby stworzyła ciekawą aranżację. 

 

Zabudowa wanny - dlaczego warto spróbować?

Zanim dowiesz się jak zabudować wannę oraz jak obudować wannę narożną, warto zastanowić się, czy warto to robić. Zabudowa wanny może być problematyczna jedynie w sytuacjach, kiedy instalacja ulegnie awarii. Poza tym zabudowa wanny prostokątnej czy okrągłej ma same zalety. Zabezpiecza przed przedostawaniem się brudu pod wannę, zasłania instalację i nadaje jej estetyczny charakter. Nie ma też lepszego sposobu na schowanie starej konstrukcji, jak obudować wannę. Szczególnie ciekawie prezentuje się obudowa wanny drewnopodobna lub wykonana z drobnych płytek mozaikowych. 

 

Jak obudować wannę samodzielnie?

Zastanawiasz się jak obudować wannę? Chcesz wezwać do tego specjalistów? Zabudowa wanny nie jest bardzo wymagającym zadaniem i jeśli masz choćby niewielkie doświadczenie w pracach budowlanych, z pewnością poradzisz sobie. Na początku musisz stworzyć konstrukcję, z profili aluminiowych, do których przykręcisz płyty gipsowe impregnowane. Nie ma nic łatwiejszego na początek, jak obudować wannę narożną o podstawie prostokąta. W takiej konstrukcji zabudowy będą wymagały jedynie dwie ściany, co znacznie przyspieszy pracę. Równie łatwa jest zabudowa wanny prostokątnej, ponieważ nie będziesz musiał wyginać elementów konstrukcyjnych. Nieco więcej problemów sprawi Ci zabudowa wanny okrągłej lub o nietypowym kształcie.

 

Podczas obudowy wanny płytkami, czy innymi elementami wykończeniowymi, nie zapomnij o schowanych wewnątrz rurach instalacyjnych. Niewykluczone, że po pewnym czasie od rozpoczęcia eksploatacji mogą pojawić się w nich nieszczelności. Wówczas zabudowa wanny akrylowej czy żeliwnej będzie musiał być otwarta. Podczas montażu zadbaj o to, żeby zostawić otwór albo klapkę w konstrukcji zabudowy wanny. Sprawdzi się ona podczas wizji lub drobnych napraw. 

 

Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie wykonać konstrukcję zabudowy wanny, nie zapomnij o odpowiednich narzędziach. W łazience przy pracach monterskich najlepiej sprawdzą się akcesoria akumulatorowe, dlatego sięgnij po sprzęt firmy Makita. Wydajne akumulatory i wygodne w użyciu wkrętarki czy szlifierki sprawią Ci wiele satysfakcji podczas pracy. W sklepie Industria24 znajdziesz te produkty w przystępnych cenach, a dostawę otrzymasz po kilku dniach od zamówienia. 

 

Czym obudować wannę?

Stelaż z profili aluminiowych obłożony płytami gipsowymi to jedynie początkowa faza zabudowa wanny. W dalszej części czeka Cię nakładanie elementów wykończeniowych, dostosowanych do aranżacji. W takim razie pojawia się pytanie: czym obudować wannę? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obudowa wanny płytkami. Zdjęcia z takich realizacji znajdziesz w każdym katalogu z realizacjami prac wykończeniowych. Obudowa wanny płytkami nie jest trudna do wykonania.  Nie będzie Ci potrzebna pomoc glazurnika, zwłaszcza jeśli planujesz zabudowę wanny prostokątnej. Płytki możesz nakładać bezpośrednio na płytę gipsową. W przypadku konstrukcji półokrągłej lub o innym kształcie alternatywą będzie obudowa wanny płytkami o niewielkich rozmiarach. Mozaika świetnie układa się nawet na okrągłych powierzchniach i może być ciekawą dekoracją całego pomieszczenia.

 

W łazience z reguły unika się stosowania drewna. Zabudowa wanny stworzona z wykorzystaniem tego materiału również nie jest polecana. Jednak wanna obudowana drewnem impregnowanym i specjalnie wyselekcjonowanym może okazać się hitem aranżacyjnym. W wielu nowoczesnych naturalnych aranżacjach zalecana jest obudowa wanny drewnopodobna. Można użyć do tego przede wszystkim płytek drewnopodobnych podobnych do tych, które układane są na podłodze. Wanna obudowana drewnem wśród białych dodatków nabierze ciekawego charakteru.