Jak zamontować gniazdko?

gniazdka elektryczne

 

Jedną z podstawowych prac monterskich czy naprawczych w mieszkaniu jest podłączenie gniazdka. Jeśli nie robiłeś tego przez kilka lat mieszkania w domu, możesz uznać się za szczęściarza. Podłączenie gniazdka z uziemieniem będziesz przeprowadzał, jeśli remontujesz wnętrze i zamierzasz diametralnie zmienić aranżację. Także zbyt intensywne wypięcie wtyczki może powodować potrzebę naprawy i montażu gniazdek elektrycznych. Z kolei informacja o tym, jak podłączyć dwa gniazdka elektryczne przyda Ci się w czasie rozbudowy sieci. Jeśli szukasz informacji o tym, jak podłączyć gniazdko z uziemieniem, znajdziesz je w tym poradniku. 

 

Montaż gniazdek elektrycznych - od czego zacząć?

Nie każdy jest elektrykiem i miłośnikiem przewodów, dlatego nie wszyscy wiedzą jak podłączyć gniazdko z uziemieniem. Zawsze musi być pierwszy raz, a podłączenie gniazda w domu może być najlepszym sposobem na naukę. Jak zamontować gniazdko? W pierwszej kolejności musisz zlokalizować puszkę elektryczną, w której znajdują się przewody. W zależności od rodzaju puszki może ona znajdować się nad tynkiem lub pod nim. Jeśli masz już zlokalizowane miejsce, w którym zamierzasz przeprowadzić montaż gniazdek elektrycznych, musisz zaopatrzyć się w same gniazda. Najczęściej stosowane jest gniazdko z bolcem na dwa przewody, które umożliwia podłączenie pojedynczej wtyczki z uziemieniem. Wszystkie klasyczne okrągłe puszki podtynkowe umożliwiają podłączenia właśnie takiego gniazda. W niektórych pomieszczeniach potrzebne będzie podłączenie gniazdka elektrycznego podwójnego. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jak podłączyć podwójne gniazdko. Nie zapomnij też o narzędziach. Do podłączenia gniazdka elektrycznego wystarczą Ci kombinerki i wkrętak.

 

Podłączenie gniazdka elektrycznego - podstawowe informacje

Jeśli masz już przygotowane wszystkie narzędzia, kupiłeś odpowiednie gniazdo i zlokalizowałeś puszkę w ścianie, pora na podłączenie gniazdek elektrycznych. Schemat działania dla wszystkich gniazd jest podobny. Podłączenie gniazdka, a także wszystkie inne prace z siecią zacznij od wyłączenia napięcia. Za pomocą miernika powinieneś dodatkowo sprawdzić, czy żaden przewód wychodzący ze ściany nie jest pod napięciem. Podłączenie gniazdka z uziemieniem rozpocznij od rozdzielenia przewodów. Z lewej strony powinien znaleźć się przewód fazowy w kolorze brązowym, a po prawej neutralny przewód niebieski. Podłącz je do odpowiednich kieszeni w mechanizmie gniazda. Montaż gniazdek elektrycznych zakończ podłączeniem zielonożółtego przewodu z uziemieniem do styku ochronnego. Jeśli masz gniazdko z bolcem i dwa przewody w ścianie, pomiń montaż uziemienia, a schemat podłączenia gniazdek elektrycznych zostanie ten sam. Proces podłączenia gniazda zakończ mocnym dokręceniem przewodów i zamontowaniem całej konstrukcji do puszki. Dopiero po zakończeniu prac możesz włączyć napięcie w sieci i sprawdzić podłączenie gniazdka elektrycznego.

 

Jak podłączyć podwójne gniazdko?

Skoro znasz już podstawy, pora przejść do podłączenia gniazdka elektrycznego podwójnego. Takie często znajdują się w kuchni lub pomieszczeniach, gdzie podłączanych jest wiele urządzeń. Zastanawiasz się jak podłączyć podwójne gniazdko? Nie obawiaj się, ponieważ schemat działania jest bardzo podobny.  Montaż gniazdek potrójnych czy podwójnych opiera się tylko na podłączeniu pierwszego z nich. Wszystkie wejścia w ramach gniazd są połączone ze sobą, dlatego podłączenie gniazdka pierwszego poskutkuje dopływem prądu do pozostałych. W konstrukcji gniazda dostrzeżesz przewody łączące wszystkie gniazda ze sobą. Może też inspirować się kolorami przewodów podczas podłączania. Żeby podłączenie gniazdka elektrycznego podwójnego, potrójnego lub innego było bezpieczne, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ręczne. Do podłączenia gniazda może Ci się przydać wkrętak i kombinerki z certyfikatem VDE. To oznaczenie stosowanie jest w przypadku narzędzi, których uchwyty chronią przed porażeniem. Jeśli podłączenie gniazdka elektrycznego to dopiero początek Twojej przygody z elektrycznością, sprawdź  Etui z narzędziami KNIPEX. W nim znajdziesz kilka narzędzi ręcznych do montażu gniazdek potrójnych, a nawet przewodów telekomunikacyjnych czy antenowych. Wszystkie wymienione narzędzia znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24.