Jak zamontować grzałkę do bojlera?

W serwisie YouTube można natknąć się na dużą ilość filmów instruktażowych, których zadaniem jest prezentacja sposobu montażu grzałki do bojlera na ciepła wodę. Odkąd YouTube stał się popularnym serwisem dla każdego, odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z różnych dziedzin wielu szuka w właśnie na jego stronach. Nie dziwi więc fakt, że pytania typu, jak zamontować grzałkę do bojlera, znajdują swoją odpowiedź na stronie YouTube. Można by więc odesłać wszystkich zainteresowanych tym, jak przebiega montaż grzałki do bojlera bezpośrednio do wspomnianego wyżej serwisu, nie uczynimy tego jednak od razu. Postaramy się najpierw zarysować tutaj teoretycznie problem wymiany grzałki. Na początku, zanim podpowiemy, jak zamontować grzałkę do bojlera, przyjrzyjmy się temu, jak skonstruowane jest to urządzenie i w jaki sposób działa, wiadomości tych na YouTube raczej nie znajdziemy.

 

Montaż grzałki do bojlera

Rodzaje grzałek i zasada działania 

Grzałka elektryczna to urządzenie podgrzewające wodę przeznaczoną do użytku domowego w bojlerach elektrycznych. Moc takiej grzałki wynosi zazwyczaj od 1,5 kW do 2 kW, zdarzają się jednak urządzenia o mocach większych. Zasada działania urządzenia jest oczywiście prosta. Po podłączeniu do zasilania prądem, wydziela ono określoną wysoką temperaturę, która nagrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku. Grzałki elektryczne można podzielić na te, które posiadają termostat i te, które go nie posiadają i mają jedynie element grzewczy. Na rynku można zetknąć się także z grzałkami spiralnymi, trójfazowymi z gwintem, a także z grzałkami z kołnierzem. Materiał z jakich zbudowane są te urządzenia to miedź albo stal nierdzewna. Popularne firmy  produkujące grzałki ogólnodostępne w sprzedaży to Kospel, Eliko czy też Galmet. To właśnie ta ostatnia cieszy się dużą popularnością, dlatego też często na pytanie o to, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, YouTube musi podpowiadać użytkownikom serwisu.

 

Jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet ?

Sprawą oczywistą jest, że sposób wymiany grzałki zależy w dużym stopniu od rodzaju bojlera i samej grzałki, jak została w nim zastosowana. Jeśli pada pytanie o to, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, czy jakiejkolwiek innej firmy, należy od razu zaznaczyć, że pierwszą czynnością jest spuszczenie wody ze zbiornika. By tego dokonać, należy zamknąć zawór główny, żeby zimna woda nie wpływała do bojlera.  Następnie należy wykręcić zawór bezpieczeństwa albo śrubę, której zadaniem jest odprowadzenia wody ze zbiornika. Pamiętać należy o stopniowym odkręcaniu, by duże ciśnienie nie wyparło szybko wody. Efektem tego może być zalanie podłogi. Proces opróżniania bojlera z wody jest dość długi, należy więc uzbroić się w cierpliwość. Wpisując w wyszukiwarkę serwisu pytanie, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, YouTube bardzo szybko na nie odpowie, prezentując instruktażowy film, na którym etapy wymiany grzałki będę widoczne. Zobaczymy tam, że po spuszczeniu wody, należy zająć się czynnością wykręcenia starej grzałki. Przy pracy tej warto zwrócić także uwagę na stan anody magnezowej lub tytanowej. Chroni ona bojler przed korozją, jeśli więc jest zużyta, ją także trzeba wymienić. Jeżeli zbiornik posiada grzałkę na gwint, sprawa wymiany jest prosta. Odkręca się urządzenie zużyte i zakręca się nowe o takich samych parametrach i mocy. Rzecz się nieznacznie komplikuje, gdy posiadamy grzałkę na flanszy. Jeżeli więc, ktoś nie wie, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, która nie posiada gwintu, należy mu po prostu wytłumaczyć, że rzecz polega na odkręceniu śrub mocujących taką grzałkę do bojlera i ponownym zakręceniu tychże śrub na flanszy nowej grzałki o takich samych parametrach i mocy jak stara.

Pytanie o to, jak zamontować grzałkę do bojlera, powinno już nie sprawiać problemów, jeśli jednak tak się nie dzieje i w dalszym ciągu istnieją niewiadome, warto obejrzeć praktyczny instruktażowy film na temat wymiany grzałki w serwisie YouTube.