Jak zrobić schody drewniane?

SCHODY

 

Gdy już zdecydujesz się na wykonanie, bądź odrestaurowanie schodów, warto pomyśleć nad zakupem odpowiedniego sprzętu. Jak zrobić drewniane schody, wykorzystując do tego specjalistyczne narzędzia? Najpierw ściera się lakier, a następnie drewno, co może prowadzić do powstania wgłębień. Do tych czynności może Ci się przydać talerz szlifierski oraz odpowiednio dobrana przekładka od firmy Festool. Przekładniowa szlifierka mimośrodowa ROTEX pozwala na szlifowanie zgrubne i dokładne schodów za pomocą tylko jednego narzędzia, a także przygotowanie stref problematycznych, takich jak naroża do lakierowania. Renowacja przebiega szybko, a schody wyglądają jak nowe.

 

Odkryj Festool - firmę na miarę oczekiwań. Praktyczne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki

 

Schody drewniane - jak zrobić to z narzędziami Festool

 

Schody drewniane to bardzo popularne elementy wnętrz mieszkań, które spełniają różnorodne funkcje. Oczywiście funkcje praktyczne są najważniejsze, schody pozwalają na przemieszczanie się z parteru na piętro domu, pozwalają wejść na strych czy do jakichś innych wyższych kondygnacji domowych. Schody drewniane, konstrukcja, budowa schodów drewnianych – to tematy bardzo często poruszane na budowlanych forach internetowych. Często też można zetknąć się z pytaniami o schody drewniane, jak zrobić je dobrze, tak, by spełniały swoje funkcje, a zarazem były po prostu ładne, by estetycznie wyglądały. Jak zrobić schody, powiemy już za chwilę, poinformujemy też o tym, jakie są elementy schodów drewnianych oraz jaki powinien być dobry projekt schodów drewnianych. Teraz podpowiemy tylko tyle, że zarówno projekt schodów drewnianych, jak i wykonanie powinno mieć miejsce jeszcze przed wykończeniem podłóg i umeblowaniem pomieszczenia. Oczywiście mówimy o tym w przypadku, gdy elementy schodów drewnianych będą montowane w mieszkaniu, które jest na etapie wykańczania. Inaczej rzecz się ma, gdy dokonuje się przeróbek lub montuje schody w pomieszczeniu już umeblowanym i wykończonym. W takim wypadku wystarczy tylko wiedzieć, jak zrobić schody drewniane lub po prostu zamówić gotowe elementy schodów i je złożyć, kierując się tylko instrukcją dołączoną przez producenta. Zamiast dowiadywać się o schody drewniane proste, jak zrobić, czego użyć do wykonania konstrukcji, można je zamówić w sklepie i, kiedy już przywiezie się je na miejsce, po prostu zamontować. Markety budowlane prześcigają się w oferowaniu klientom takich schodów. 

 

Jakie narzędzia pomogą Ci w działaniu? Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka to świetny wybór na lata!

 

Zazwyczaj więc na ich wyposażeniu są różnego rodzaju schody drewniane, których konstrukcja jest często modułowa, samonośna. Jeśli więc komuś zależy na jak najszybszym montażu, wystarczy kupić takie schody drewniane proste, jak zrobić, by je zamontować, wytłumaczone jest w instrukcji obsługi. Konstrukcja  schodów drewnianych gotowych jest najczęściej policzkowa albo też ze stopniami, które oparte są na centralnej belce. Tutaj bardzo często wspornik jest metalowy. Modele drabiniaste schodów są złożone z dwóch policzkowych belek oraz przymocowanych do tych belek tzw. stopnic. Drabiniaste schody są najczęściej mocno strome. Montuje się je do pomieszczeń, które są użytkowane sporadycznie lub raz na jakiś czas. W tym przypadku nie warto już pytać o to, jak zrobić schody, ale o to, jak je zamontować. A jest to rzecz prosta, wspominaliśmy o tym już tutaj, mówiąc o przydatnej instrukcji obsługi. Kierując się wytycznymi w niej zawartymi, trzeba schody po prostu przymocować do podłogi oraz stropu i ściany. Wykonuje się taką czynność z pomocą rozporowych kołków.

 

Schody drewniane. Jak zrobić?

Jeśli już ktoś zdecyduje się samodzielnie wykonać schody drewniane, wie jak zrobić je dobrze i potrafi wiedzę zastosować w praktyce, powinien zacząć oczywiście od rzeczy podstawowej, jaką jest projekt schodów drewnianych. W projekcie powinny znajdować się pomiary uwzględniające rozmiar miejsca na schody i całej konstrukcji. Schody drewniane, konstrukcja, która się na nie składa powinna spełniać wymóg stosunku wysokości do głębokości stopnia. Budowa schodów drewnianych powinna opierać się także o spełnienie warunku zawartego we wzorze 60<2h+s<65, gdzie litera „h” to wysokość stopnia, a litera „s” wskazuje na głębokość stopnia. Materiał, jaki trzeba zgromadzić, aby budowa schodów drewnianych miała sens, to oczywiście belki policzkowe, a także stopnie i podstopnice. Elementy te trzeba oczywiście pomalować, polakierować. Czynność tę można wykonać dwa, trzy razy. Na przykład można elementy polakierować dwa razy przed wykonaniem konstrukcji i raz już po stworzeniu konstrukcji. Złożone schody kilkakrotnie polakierowane będą na pewno dobrze wyglądały i zarazem będą wytrzymałe na działanie warunków zewnętrznych. Lakier w pewnym stopniu zabezpieczy je przed zarysowaniem. Po lakierowaniu każdej strony drewnianego elementu trzeba jakiś czas odczekać, by lakier mógł wyschnąć. Jeżeli chodzi o montaż belek policzkowych, warto wykonywać go przy pomocy innej osoby, a nawet dwóch osób. Kiedy zaś już belki policzkowe są mocno osadzone, zamontowane tak, że się nie ruszają, można przejść do układania stopni i podstopnic. Elementy schodów drewnianych takie jak podstopnice i stopnie należy wykonać ( jeśli ktoś robi to samodzielnie) tak, by były równej długości i szerokości. Dzięki temu ułożenie stopni na wandze ( tak też nazywa się belka policzkowa) stanie się czynnością bardzo prostą. Stopnie mocuje się za pomocą kleju do drewna, można oczywiście używać wkrętów, a najlepiej połączyć dwie metody. Stopnie można przykleić i przymocować wkrętami równocześnie. Wszyscy Ci, którzy pytają o schody drewniane, jak zrobić i czego użyć do pracy, pytają też często o balustradę i barierkę. Ważne jest, żeby była mocno przymocowana do podłoża i sama była w miarę masywna. Powinna wytrzymać napór osoby nawet bardzo ciężkiej, ważącej ponad 100 kilogramów. Do wykonania balustrady potrzebna jest poręcz, podporęcz, a także słupki i tralki. Niezbędna są też śruby, które połączą wszystko w całość. Tak oto samodzielnie można wykonać schody razem z towarzyszącą im balustradą.