Jak zrobić giętarkę do blachy?

Blacha falista

 

Wszędzie tam, gdzie pracuje się z blachą, czy to będzie kładzenie blachodachówki, blachy na dachu domu, czy to będą drobniejsze prace, podczas których potrzebne będą określone kawałki blachy, wszędzie tam narzędziem podstawowym prócz przecinarki będzie na pewno giętarka do blachy. Gotowe urządzenia można oczywiście kupić w sklepie budowlanym, sklepie z narzędziami, ale można też się pokusić o gięcie blachy domowym sposobem. Żeby jednak do niego doszło, należy się zastanowić nad tym, jak ma powstać domowa giętarka do blachy, rysunek techniczny której trzeba wykonać już na samym wstępnie realizowania pomysłu. Gięcie blachy domowym sposobem jest przedsięwzięciem mogącym zakończyć się pełnym sukcesem, pod warunkiem, iż wie się, jak zbudowana jest giętarka do blachy, rysunek techniczna zaś na pewno podpowie, z czego giętarka jest złożona. A więc, jeśli ktoś pyta, jak samemu zrobić giętarkę do blachy, powinien przede wszystkim na wstępie zaopatrzyć się w rysunek techniczny, będący takim podstawowym schematem, na podstawie którego można skonstruować urządzenie, jakim jest domowa giętarka do blachy.

 

Jak zrobić giętarkę do blachy domowym sposobem?

Gdyby ktoś kiedyś stworzył broszurę o wdzięcznym tytule: ”Giętarka do blachy, zrób sam”, na pewno pokusiłby się o wstęp wyjaśniający, czym jest giętarka do blachy, jak zrobić ją dobrze, by spełniała wszystkie funkcje jej przeznaczone. Spróbujmy więc teraz stworzyć główny rozdział broszurki: „Giętarka do blachy, zrób sam”, opisując, jak zrobić giętarkę do blachy.

Wiadomym jest taki fakt, że giętarka do blachy własnej roboty jako pomysł może zaświtać w głowie tylko tego człowieka, który nie chce wydawać dużej kwoty pieniędzy na fabryczne urządzenie. O ile bowiem takie oryginalne narzędzie może kosztować ponad 1000 złotych, o tyle giętarka do blachy własnej roboty może być tańsza o kilkaset złotych. Niektórzy twierdzą, że domowa giętarka do blachy to koszt 50 złotych, należy jednak uznać, że kwota taka jest minimalną, jaką trzeba przeznaczyć na zrobienie tego urządzenia. Praca, jaką trzeba wykonać, by uzyskać zadowalający efekt, powinna zawrzeć się w dwóch godzinach, czasami jest to krótszy czas, wszystko zależy od umiejętności wykonującego i dostępności wszystkich części. Jeśli więc ktoś pyta, jak samemu zrobić giętarkę do blachy, musi wiedzieć, że materiały, jakie będą potrzebne to: poziomica, stół, dwa zawiasy, nity, prosty aluminiowy profil. Profil jest potrzebny wtedy, gdy praca będzie wymagała doginania elementów pod kątem 90 stopni. A przecież głównie z uwagi na to doginanie pod określonym kątem powstaje giętarka do blachy, jak zrobić ją profesjonalnie właśnie teraz wyjaśniamy. Początkiem montażu powinno być umocowanie poziomicy do krawędzi stołu. W dwóch końcach poziomicy należy zrobić dziury na nity. Zawiasy trzeba zamontować na szerokości poziomicy, używając wkrętów o określonej długości. Do zawiasów należy poziomicę zamontować, używając nitów. Kolejny etap pracy to przygotowanie dwóch wkrętów oraz podkładek, które posłużą jako przerwa pomiędzy stołem a profilem. Taka przerwa sprawi, że możliwe będzie umieszczenie pod nim blachy. Na końcach profilu trzeba teraz nawiercić dwa otwory. Kolejna rzecz to umocowanie profilu równolegle do poziomicy, przy zachowaniu kąta gięcia 90 stopni. I tak oto odpowiedź na pytanie, jak zrobić giętarkę do blachy jest już gotowa.  Ważne jest też, aby wiedzieć, iż taka domowej roboty giętarka nie nadaje się do gięcia blach bardzo grubych. Jeśli potrzeba jest wykonywania pracy z blachą grubą, należy wtedy zaopatrzyć się w masywne, duże urządzenia, które można kupić w sklepie lub wypożyczyć.