Jak zrobić hamak?

HAMAK

 

Hamak w ogrodzie zyskuje coraz większą popularność. Często nie jest to już tylko kawałek siatki rozwieszonej między dwoma drzewami. Wielokrotnie przed domami staje hamak diy, dostosowany do rozmiarów i warunków panujących w ogrodzie. Jak zrobić hamak samodzielnie? Nie musi to być bardzo skomplikowane. Przedstawiamy kilka praktycznych porad i odpowiedzi na pytania, jak uszyć hamak oraz jak zrobić stelaż na hamak.

 

Hamak - jak zrobić płótno i z jakich materiałów?

Prawdopodobnie hamaki przywędrowały do Europy wraz z pierwszymi żeglarzami odwiedzającymi Amerykę Południową. To mieszkańcy tamtejszych terenów wybierali konstrukcje wiszące na drzewach, co zapobiegało kontaktom z mrówkami czy wężami. Obecnie hamak diy służy raczej do relaksu, ale jego konstrukcja niewiele różni się od hamaków znanych z tamtych terenów. Jak zrobić hamak? Z pewnością musisz wyposażyć się w trochę narzędzi i materiałów do jego budowy. Zanim zaczniesz budować stelaż do hamaka, zrób sam płótno, na którym będziesz swobodnie wypoczywał. Przydatna będzie trwała tkanina najlepiej o grubym splocie. Planując hamak, wymiary musisz dopasować do warunków w ogrodzie. Jeśli tworzysz standardowy hamak, wymiary płótna powinny wynosić 100 na 200 centymetrów. W przypadku cieńszej tkaniny, wybierz wielokrotność tego wymiaru, ponieważ trzeba będzie ją poskładać. Jak uszyć hamak? Tkaninę musisz zszyć, tworząc zakładki na jej brzegach. Dodatkowo na krótszych brzegach zaplanuj otwory, przez które przepuścisz elementy mocujące do stojaka na hamak. Jak zrobić takie zakładki? Wystarczy zawinąć krawędź materiału i stworzyć zakładkę o szerokości kilku centymetrów. Następnie łączenia należy przeszyć kilkoma ściegami.

 

Jak zrobić stelaż na hamak?

Masz już płótno na hamak? Jak zrobić do niego stelaż? Jeśli w Twoim ogrodzie rosną dwa drzewa w odległości kilku metrów od siebie, możesz wykorzystać je jako stojak na hamak. Jak zrobić stelaż, samodzielnie? Tutaj musisz wybrać rodzaj konstrukcji i najlepiej zainspiruje Cię znaleziony w internecie wymarzony hamak. Wymiary dostosujesz do swoich potrzeb, ale licz się z potrzebą tworzenia konstrukcji szerokiej na metr i długiej na trzy. Z uwagi na łatwą dostępność i obróbkę, to drewno jest najlepszym materiałem na hamak. Jak zrobić taką konstrukcję? Będziesz potrzebował solidnych profili drewnianych o przekroju około 100x100 mm, które przymocujesz do stabilnej podstawy. Najlepiej sprawdzą się profile zamontowane szczytami na zewnątrz, co ułatwi montaż hamaka. Do ich przycięcia będziesz potrzebował solidnej pilarki i szlifierki do wygładzenia powierzchni. Nie zapomnij też o oczkach montażowych, do których przymocujesz płótno hamaka diy.

 

Hamak diy - sposób montażu

Skoro masz już wykonaną tkaninę i stelaż do hamaka, zrób sam całe połączenie tych elementów. Jak zrobić hamak? Przy podpowiedziach jak uszyć hamak wspominaliśmy o kieszeniach na krótszych krawędziach płótna. To przez nie musisz teraz przepleść solidne listewki lub linę alpinistyczną. W przypadku liny będziesz mógł wewnątrz hamaka schować się niczym w kokonie. Wkładając w kieszeń hamaka diy listwki sprawisz, że będzie on bardziej płaski. Musisz jednak zaplanować otwory montażowe na krawędziach, przez które przeciągniesz linkę. Możesz użyć do tego wiertła świdrowego do drewna. Nie pozostaje Ci już nic innego, tylko połączyć ze sobą cały hamak. Jak zrobić takie połączenie? Wystarczy, że przywiążesz linę do dwóch drzew mniej więcej na podobnej wysokości. W przypadku stojaka możesz przeciągnąć ją przez oczka stalowe, w które wyposażyłeś stojak na hamak. Jak to zrobić, żeby hamak był wygodny? Umieść go dokładnie na środku pomiędzy dwoma zaczepami. Przy podpowiedziach o tym, jak zrobić stelaż na hamak wymieniliśmy kilka elektronarzędzi. Tu warto zwrócić uwagę na pilarki Festool, jako urządzenia przeznaczone typowo do prac stolarskich. Możesz sięgnąć także po wiertła do drewna, które przydadzą się podczas montażu hamaka diy. W tym przypadku warto sięgnąć po akcesoria Makita, które cenione są za trwałość. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepie Industria24.