Jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

plac zabaw

 

Doskonały plac zabaw można stworzyć na tysiące sposobów. Do kupienia są gotowe place zabaw, ale jeśli jesteśmy kreatywni i mamy ochotę trochę pomajsterkować, możemy sami stworzyć wymarzony plac zabaw. Istnieją ciekawe i niskobudżetowe pomysły, aby już niedługo Twoja pociecha wraz ze swoimi przyjaciółmi mogła bawić się bezpiecznie w przydomowym ogrodzie. To jedno z podstawowych zajęć dla dzieci, aby mogły szczęśliwe spędzać wolne chwile.

 

Gotowy projekt placu zabaw dla dzieci

Projekt placu zabaw z drewna powinno rozpocząć się od miejsca, gdzie miałaby się znaleźć konstrukcja. Jest to ważne, ponieważ po pierwsze chodzi o bezpieczeństwo Twojego dziecka, a po drugie chodzi również o komfort rodziców, aby mieli swoje pociechy na oku. Dobrze, aby plac zabaw znajdował się w widocznej części ogrodu, zwłaszcza jeśli mamy już trochę większe dzieci. Warto zadbać również odpowiednie nasłonecznienie, ale również i cień. Nadmiar jednego i drugiego może prowadzić do dyskomfortu podczas zabawy. Nie stawiajmy placu również tam, gdzie jest nadmiar roślinności, ani przy ogródku warzywnym, ponieważ może to zagrozić naszym domowym uprawom. Jeśli już wiemy, gdzie chcemy postawić plac zabaw, pora przejść do następnego punktu.

 

Plac zabaw – zrób to sam

Następnym krokiem jest zastanowienie się, jakie elementy placu zabaw powinny znaleźć się w projekcie. Wiele jest tu uzależnione od wieku dziecka. Dzieciom do lat 4 wystarczy o wiele mniej atrakcji niż w dzieciom starszym. W pierwszym przypadku na pewno przyda się piaskownica, mała zjeżdżalnia, huśtawka i domek. Starsze dzieci to większe wymagania, więc wówczas można zaprojektować wyższą zjeżdżalnię, drabinkę, linię do uwieszania się czy nawet domek na drzewie. Jeśli chcemy wszystko wykonać sami, wówczas przyda się projekt placu zabaw z drewna. Większość jego elementów złożonych będzie właśnie za pomocą tego surowca, ponieważ wszystko, np. zjeżdżalnia wykonana z drewna z pewnością nie spełniłaby swojej roli. Więc drewniany plac zabaw i jego projekt z pewnością będzie prawdziwą frajdą na rodzica, jak i w późniejszym czasie dla dziecka.

 

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

Jeśli zdecydowaliśmy się na postawienie piaskownicy, to warto wiedzieć, że jej ściany mogą być wykonane właśnie z drewnianych desek lub belek. Dla młodszych dzieci będzie to z pewnością jeden z najlepszych miejsc do zabawy. Należy pamiętać, że piaskownica musi mieć podstawę, aby nie wysypywać piasku na ziemię. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w drewnianą pokrywę, która uchroni piasek przed wilgocią. W przypadku huśtawki główną rolę odgrywa wiek. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 lat, wówczas huśtawka powinna być wyposażona w zabezpieczenie przed ewentualnym wypadnięciem szkraba. Śmiało można wykonać ją z drewna i zawiesić na łańcuchu lub sznurkach. W przypadku huśtawki warto zapewnić całej konstrukcji stabilność, aby dziecko nie przewróciło się wraz z nią.

 

Jak zrobić zjeżdżalnie dla dzieci?

Elementem, którego nie da się całkowicie wykonać z drewna, jest zjeżdżalnia. Jednak jej wykończenie, takie jak drabinki i stelaże mogą być już stworzone z naturalnego surowca. W sklepie można zakupić samodzielną rynienkę, którą przytwierdza się do danej konstrukcji. Należy jednak pamiętać, aby dobrać wysokość zjeżdżalni do wieku dziecka, aby nie przesadzić z wysokością. 

 

Jak samemu zrobić plac zabaw dla dzieci?

Decydując się na samodzielne wykonanie drewnianego placu zabaw, z pewnością zaoszczędzimy kilkadziesiąt złotych, a dodatkowo poczujemy ogromną satysfakcję. Drewno jest jednym z bardziej bezpiecznych surowców, które powinno się wykorzystywać do stworzenia placu zabaw. Jednak zawsze należy pamiętać, aby drewnianą konstrukcję zaimpregnować, ponieważ brak tego czynnika doprowadzi do rychłego popsucia placu zabaw. Dodatkowo środek, który wybierzemy, nie może być toksyczny. Każdy rodzic wie, że dziecko lubi wkładać do buzi przeróżne rzeczy, więc lepiej dmuchać na zimne. Plac zabaw DIY to świetny pomysł, ponieważ coraz więcej osób woli zrobić coś samodzielnie niż wydawać mnóstwo pieniędzy na plastikowe, mało przydatne rzeczy. Podsumowując, należy pamiętać również o bezpieczeństwie, czyli o zaokrąglonych krawędziach, braku wystających śrub, czy gwoździ. Powierzchnia całej konstrukcji powinna być gładka, aby dziecku nie powbijały się drzazgi. Warto również zadbać o wiele poręczy i mostków, które pozwolą dziecku swobodnie przemieszczać się po domowym placu zabaw.