Jak zrobić ramę do lustra?

rama do lustra

 

Jednym z elementów wykończenia łazienki jest lustro, jednak może się ono znaleźć również na korytarzu, w salonie lub sypialni. Piękne lustra w drewnianej ramie potrafią naprawdę dużo kosztować, jednak ramę można wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko lubić rzeczy stworzone samodzielnie i mieć małą smykałkę do majsterkowania, a rama sama wyjdzie spod naszych rąk. Najważniejsza będzie satysfakcja oraz to, że dzięki temu możemy zaoszczędzić naprawdę dużą część pieniędzy. Dowiesz się: jak zrobić ramę do lustra samemu oraz jakie jest najłatwiejsze DIY na wykonanie tego samemu.

 

Rama do lustra – jak zrobić?

W niektórych pomieszczeniach drewno jest głównym surowcem, dzięki któremu możemy poczuć bliskość natury, a co za tym idzie, czujemy się spokojnie i kojąco. Co więc będzie nam potrzebne do stworzenia ramy dla swojego lustra?

 • drewniane listewki – możesz je kupić np. w Castoramie za kilka złotych;
 • lakier oraz bejca – jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, zaopatrz się w naturalne produkty. Będą one kosztować trochę więcej niż w przypadku standardowych farb i bejc. Jednak ich koszt nie przekroczy łącznie 50 zł
 • klej oraz płytę plexi. Ich koszt wyniesie około 60 zł;
 • wkręty i wkrętarka;
 • szlifierka kątowa – jeśli chcesz, aby drewno wyglądało na podstarzałe;
 • lustro – jego cena będzie zależna od wielkości. Jeśli przyjmiemy wymiary 40*60 cm wówczas jego koszt nie powinien przekroczyć 50 zł.

Jak więc widać rama do lustra diy, będzie z pewnością kosztować o wiele mniej niż jeśli mielibyśmy kupować w zwykłym sklepie. Potrzebne narzędzia możesz zakupić w specjalistycznym sklepie Festool.

 

Jak zrobić ramę do lustra z drewna?

Stworzenie ramy do lustra nie powinno zająć Ci więcej czasu niż kilka godzin. Rama do lustra – zrób to sam, może być świetnym pomysłem, który być może pozwoli Ci jeszcze bardziej rozwinąć swoją kreatywność. Jak więc zrobić drewnianą ramę do lustra?

 • na początek najlepiej ułożyć drewniane listwy wokół lustra, aby widzieć, w którym miejscu przeciąć deski;
 • bezpiecznym wyjściem będzie, jeśli deski będą się ze sobą łączyły, więc należy na końcach wydrążyć miejsca w deskach, aby się na siebie nakładały;
 • kiedy deski są już połączone, możesz przystąpić do postarzania drewna. Wykorzystaj do tego tarczę do drewna i szlifierkę. Nadszedł czas na wyżycie się i ponacinanie kątów oraz wykonanie bruzd na drewnie. Jeśli nie masz szlifierki kątowej, użyj zwykłego rodzaju. Możesz również wykorzystać gwoździe, które także skutecznie potrafią zniszczyć drewnianą powierzchnię;
 • po zniszczeniu drewna, zabejcuj je i polakieruj. W zależności od swoich upodobań możesz wybrać farbę z połyskiem lub bez;
 • następnie połącz wszystko w całość i przyklej do plexi. Jeśli trzeba, dotknij plexi w taki sposób, aby listwy i lustro się w nim zmieściło bez problemu;
 • do przyklejenia desek do pleksi możesz wykorzystać specjalny klej do luster lub klej montażowy;
 • przyszedł czas na powieszenie lustra. Możesz wykonać to na wkrętach, które skutecznie utrzymują lustro na swoim miejscu.

Takie lustro świetnie nadaje się do przestrzeni rustykalnych, prowansalskich lub skandynawskich, gdzie panuje naturalny klimat.

 

Stare lustro w drewnianej ramie

Idea starego lustra jest wspaniałym pomysłem na urozmaicenie każdego wnętrza, w którym panować ma przyjemny i spokojny klimat. Dodatkowym pomysłem może być dodanie do lustra drewnianej półeczki, na której można trzymać swoje kosmetyki. Powieszenie na nim złocistych lampek doda mu niesamowitego uroku. Wszystko jednak zależy od Twoim indywidualnych preferencji estetycznych.