Jak zrobić wędzarnie z beczki?

wędzarnia z beczki

 

Wędzarnie prywatne, wykonywane na podwórku, przy domu, pod daszkiem garażu są coraz bardziej popularne. Ludzie lubią mieć poczucie, że wędliny zostały przygotowane samodzielnie przez nich samych. Uważają, że takie mięso jest zdrowsze i bardziej apetyczne. Dlatego też zainteresowanie budową własnej wędzarni jest nieustające, a wzmaga się zwłaszcza w sezonie letnim. Budowa wędzarni nie musi łączyć się z bardzo dużymi kosztami, ponieważ swoja rolę może spełnić na przykład wędzarnia z beczki. Tak, dysponując dobrymi narzędziami, na przykład marki Festool, pewnymi umiejętnościami majsterkowicza, każdy człowiek może sprawić, że wędzarnia ogrodowa z beczki znajdzie się w jego otoczeniu. Skoro tak, to jak zrobić wędzarnię z beczki? Czy to bardzo trudne? Czy budowa wędzarni z beczki jest skomplikowanym przedsięwzięciem? Zanim powiemy, jak zrobić (wędzarnia z beczki jest przecież czymś nowym dla wielu użytkowników) taką rzecz, wskażemy tutaj na coś bardzo ważnego. Otóż na początku należy zdecydować się, czy przedmiotem prac będzie beczka drewniana, czy metalowa. Z jakiego materiału powstanie wędzarnia z beczki, schemat, który może być rozrysowany przed konstruowaniem, powinien zawierać ten wybór. Jakie są zalety i wady metalowej i drewnianej beczki? Czy wędzarnia z beczki powinna być z metalu, czy to nie jest szkodliwe dla zdrowia?

 

Wędzarnia z beczki – metalowa czy drewniana? 

Wybór jednego z rodzajów zależy od tego, co dany człowiek będzie uważał za większą zaletę. Budowa wędzarni z beczki metalowej ma to do siebie, że bierze pod uwagę niewielką wagę takiej beczki. Kolejną zaletą, jaką będzie posiadała wędzarnia ogrodowa z beczki metalowej, jest na pewno wytrzymałość jej na wysokie temperatury, co jest bardzo przydatne w lecie i wtedy, gdy palenie jest wzmożone. Pytający o to, jak się sprawdza wędzarnia z beczki, krok po kroku jak ją zrobić, zastanawiają się, czy beczka metalowa jest odporna na złe warunki atmosferyczne. Oczywiście, taka beczka jest odporna, ponieważ metal jest mocnym i trwałym materiałem. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest ta, iż taka beczka nie wymaga konserwacji ani zabezpieczania przed przemoczeniem, nie nasiąknie przecież wodą. Wadą jest na pewno to, że taka beczka nie trzyma długo temperatury. Każdy więc, kto pyta, jak zrobić (wędzarnia z beczki metalowej ma jednak więcej zalet niż wad) taką wędzarnię, musi zdawać sobie z tego sprawę. A jak się przedstawia sprawa z drewnem? Czy lepsza będzie drewniana wędzarnia z beczki, schemat jej będzie się jakoś różnił od tej metalowej? Wędzarnia ogrodowa z beczki drewniana będzie miała tę przewagę nad metalową, że łatwiej jest w niej utrzymać temperaturę. Jest także bardziej ekonomiczna, ponieważ w komorze łatwo jest utrzymać ciepło. Faktem jest to, że wędzarnia z beczki drewniana może być używana cały czas, w lecie i w zimie. Jest także ładniejsza. Drewniana wędzarnia, z punktu widzenia estetycznego, na pewno na głowę bije metalowego odpowiednika. Jak więc widać z dotychczasowych porównań, wędzarnia drewniana jest lepsza pod kilkoma względami, ma chyba więcej plusów niż metalowa. Jak zrobić wędzarnię z beczki metalowej albo drewnianej?

 

Wędzarnia z beczki krok po kroku

Ażeby powstała wędzarnia z beczki, krok po kroku muszą być wykonywane pewne czynności, które razem złożą się na efekt końcowy. Zaczynając budowanie trzeba wiedzieć, jak wygląda taka wędzarnia z beczki, schemat jej działania jaki jest i budowa z czego się składa. Wędzarnia ogrodowa z beczki drewnianej składa się z paleniska, komory wędzarniczej i kanału dymnego, komina oraz zadaszenia. Bezpośrednie palenisko beczki znajduje się pod spodem komory wędzarniczej i nie ma przy nim żadnej przeszkody między komorą wędzarniczą a drewnem, które jest spalane. Taki układ pozwala na uzyskanie wysokich temperatur w komorze wędzarni. Palenisko pośrednie to nic innego jak wędzarnia z kanałem dymnym. Jego długość nie powinna być większa niż 1,5 metra, zaś średnica najczęściej wynosi ponad 20 centymetrów. Wlot rury jest usytuowany od spodu albo na dole ściany komory wędzarniczej i tędy właśnie dostaje się dym. Jego konstrukcja może być murowana. Palenisko pośrednie jest na pewno trudniejsze do zrobienie i wymaga dłuższego czasu oraz większego nakładu siły. Kolejne składowe to oczywiście komin oraz zadaszenie. Budowa wędzarni z beczki wymaga, by te elementy koniecznie się znalazły w całej konstrukcji. Komin powinien znajdować się na większej wysokości. Cyrkulacja jak będzie najlepsza? Taka, która powstanie dzięki zwiększeniu odległości między paleniskiem a kominem. Dach powinien być lekko spadzisty, a może nim być na przykład jakiś gruby materiał lub cokolwiek innego, co może funkcję daszku spełniać. Do takiej wędzarni może zostać wprowadzony szyber, a komorę wędzarniczą należy wyposażyć w haki i pręty albo drewniane poprzeczki. Na tych to elementach będą umieszczane wyroby mięsne.