Jak zrobić wiatrak ogrodowy?

wiatrak w ogrodzie

 

Każdy, kto decyduje się na założenie ogrodu, prędzej czy później będzie chciał go, w jakiś sposób upiększyć. Jedną z takich ozdób może być wiatrak ogrodowy, który może być niezwykle uroczym elementem ogrodowym. Rzeźby wiatrowe z pewnością wyróżnią ogród na tle innych. Co najlepsze taki dodatek można całkowicie wykonać samodzielnie, a na pytanie – jak zbudować wiatrak ogrodowy, znajdziesz odpowiedź poniżej. Dowiedz się jak zrobić wiatrak ogrodowy oraz jak wygląda projekt.

 

Wiatrak ogrodowy – zrób to sam

W dzisiejszych czasach coraz bardziej liczy się to, co jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i to z surowców naturalnych. Wszystko przez to, że zaczęły otaczać nas przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, które szturmują sklepy z przeróżnymi ozdobami. Na początek przydałby się plan. Projekt wiatraka ogrodowego z majstra to dość przydatna rzecz, jednak możesz skorzystać również z poniższego pomysłu. Wystarczy, że przygotujesz: listewki drewniane, sklejki wodoodporne, dłuższe deski do skrzydeł, pręt, gwoździe i łożysko, oś lub silnik elektryczne. Kiedy mamy już wszystko, możemy przystąpić do budowy wiatraka.

 

Jak zrobić wiatrak ogrodowy z drewna?

Wykonanie wiatraka ogrodowego powinno rozpocząć się od stworzenia projektu, który zabezpieczy nas przed ewentualnymi problemami. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

  • wygląd;
  • jak wysoki ma być;
  • czy ma być przytwierdzony do podłoża, czy ma być przenośny;
  • ustalamy surowiec, z którego ma być wykonany wiatrak – w tym przypadku będzie to drewno.

Jeśli mamy przygotowany projekt, możemy przejść do budowy wiatraka:

  • wykonaj dwa kwadraty z czterech mniejszych, po czym łączymy je czterema dłuższymi  deskami;
  • następnie wykonujemy trójkątny dach;
  • sklejki łączymy z konstrukcją i łączymy je za pomocą gwoździ z prostopadłymi deskami;
  • taką samą operację wykonujemy z dachem wiatrak;
  • do budowy skrzydeł wykorzystujemy silniczek elektryczny, jeśli chcemy, aby wiatrak chodził także w dni, w które nie ma wiatr. Możesz je przymocować do pręta;
  • aby wiatrak się nie wyginał, zainstaluj łożysko na dole i na górze.

Po złożeniu całej konstrukcji warto pomalować wiatrak na kolor pasujący do Twojego ogrodu. Nie zapomnij o zmiennych warunkach atmosferycznych i zastosuj odpowiednią bejcę i farbę. Wszystkie potrzebne narzędzia do wykonania wiatraka ogrodowego znajdziesz w naszym sklepie. 

 

Jak zbudować wiatrak ogrodowy?

Przykładowa konstrukcja może być wykonana wraz z fundamentami lub bez. Jeśli zależy Ci, aby móc w okresie zimowym lub jesiennym przenieść wiatrak w inne miejsce, aby ukryć go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, fundament jest zbędny. Natomiast jeśli chcesz, aby wiatrak był w tym samym miejscu przez cały rok, wówczas warto postawić go na odpowiednim fundamencie. Ważne, aby podłoże musi być wykonane z humusu, betonowych słupów oraz drewnianych belek. Dzięki zastosowaniu tych elementów będziesz mieć pewność, że wiatrak będzie solidnie przytwierdzony do podłoża. Oprócz tego konstrukcja nie podda się obciążeniom, takim jak śnieg czy deszcz. 

 

Jak zrobić wiatrak ogrodowy – odpowiedni impregnat

Wiatrak ogrodowy, który ma być wykonany z drewna, powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony. Świetnie nada się do tego impregnat, który zabezpieczy surowiec przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj jednak, że drewno, na którym chcesz użyć tego środka, powinno być oszlifowane i pozbawione jakichkolwiek pęknięć i ubytków. Należy ją też odtłuścić oraz wyczyścić i wysuszyć. Do odtłuszczenia możesz użyć wody z detergentem, jeśli zdecydujesz się na wodny rodzaj impregnatu. Jeśli jednak Twój wybór padł na impregnat rozpuszczalnikowy, wówczas wykorzystaj rozcieńczalnik ftalowy. Impregnat najlepiej nakładać pędzelkiem lub wałkiem, kierując je wzdłuż słojów. Po nałożeniu impregnatu należy odczekać około sześciu godzin, aż dobrze wchłonie się w drewno. Pamiętaj, aby do całej procedury przygotować rękawiczki i ubranie ochronne.