Jaka barwa światła do warsztatu?

 

Podczas wykonywania w warsztacie precyzyjnych i angażujących zadań niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Normy chroniące bezpieczeństwo i zdrowie osób zatrudnionych wpływają na wydajność i komfort ich pracy. Na jakość światła wpływa kilka czynników: współczynnik efektywności świetlnej i oddawania barw, strumień świetlny oraz temperatura barwowa. Barwa światła w warsztacie jest najważniejszym czynnikiem oddziałującym na warunki pracy, poprawę samopoczucia pracowników oraz na wierne odwzorowanie kolorów. Ma to duże znacznie w czasie lakierowania, malowania czy naprawy.

 

Barwa światła, czyli temperatura barwowa

Barwa światła, czyli temperatura barwowa, wyrażana jest w Kalwinach. Ma ona wpływ na samopoczucie osób obecnych w pomieszczeniu. Nieprawidłowo dobrane źródło światła powoduje, że otoczenie traci na wartości, a jego użytkownicy nie będą się w nim czuli dobrze.

 

Wybierając barwę światła w warsztacie należy pamiętać o zasadzie doboru jednego koloru światła do jednej oprawy. W przypadku oprawy z wieloma punktami świetlnymi lub oświetlenia sufitowego można użyć tylko jednego odcienia żarówki.

Równie ważne jest zestawienie kolorów. Należy unikać łączenia kontrastujących barw - zimnej z ciepłą. Lepiej wybrać kombinację neutralnej z ciepłą lub neutralnej z zimną.

 

Skala temperatury barwowej

  •  2900 K – bardzo ciepłe światło, stwarzające przytulny nastrój. Używane w miejscach cichych, przeznaczonych do wypoczynku. Kolor jest bliższy barwie światła emitowanego przez zwykłą żarówkę, jest nieco mniej ciepły od płomienia świecy.
  • 3000 – 3900 K – ciepłe światło, jego kolor zbliżony jest do pomarańczowego. Bardzo ceniony do aranżacji prywatnych mieszkań, dobrze sprawdza się przy domowych obowiązkach. Wnętrze sprawia wrażenie przytulnego.
  • 4000 – 4500 K – neutralne, białe światło. Jest drugim z najpopularniejszych kolorów wybieranych do oświetlenia. Idealnie sprawdza się do użytku ogólnego, nie zniekształca kolorów, dzięki czemu doskonale nadaje się do montażu w miejscu pracy.
  • 4600 – 5500 K – chłodne światło, daje efekt pobudzenia. Pomimo nieprzytulnego odcienia, kolor ten sprawdzi się w przestrzeniach publicznych. Dodatkowo poprawia koncentrację, dodaje energii i sprzyja wykonywaniu zadań.
  • < 5500 K – bardzo zimne światło. Tego rodzaju oświetlenie stosowane jest w przestrzeniach publicznych, korytarzach lub parkingach. Wykorzystywane jest również jako oświetlenie dekoracyjne.

 Zatem jaka barwa światła sprawdzi się w takim razie w warsztacie?

 

Barwa światła w warsztacie

Wybierając oświetlenie do warsztatu, zwracamy niewielką uwagę na jego barwę, a jest to jednak jeden z wielu czynników istotnych dla percepcji naturalnych kolorów. Dobierając barwę światła do warsztatu warto pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie pracy, które pozytywnie wpływają na efektywność i produktywność pracowników. Nieprawidłowe źródła światła mogą powodować groźne wypadki i błędy w trakcie wykonywanych zadań.

Barwa światła w warsztacie powinna być chłodna lub neutralna. Zimne źródło światła pomaga w koncentracji oraz pobudzeniu organizmu, zaś neutralne warto zastosować w oświetleniu głównym warsztatu, jego zaletą jest wierne oddanie kolorów.

 

Technologia LED a dobór barwy światła

Do niedawna świetlówki był najczęściej stosowanym oświetleniem w warsztatach. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywały one mniej energii, ale zapalenie ich zajmowało trochę czasu, często migotały, dodatkowo zawierały rtęć. Obecnie przedsiębiorcy chętniej korzystają z alternatywnego źródła światła, takiego jak diody LED, które charakteryzują się mocnym światłem, są odporne na uszkodzenia, cechują się długą żywotnością i są energooszczędne.

 

Rynek bardzo długo borykał się z niewielką ilością oświetlenia ze zmienną barwą światła. Do niedawna najpopularniejsze były żarówki żarowe, emitujące ciepłe światło, a do uzyskania barwy zimnej trzeba było zastosować lampy świetlówkowe lub halogenowe. Dziś dzięki technologii LED, oferującej szeroki wybór żarówek o odpowiedniej barwie światła, możemy dobrać produkty zgodnie z funkcją przestrzeni, w której będą zainstalowane.

 

Kolor diod LED zależny jest od rodzaju luminoforu wykorzystanego w ich produkcji. Dioda elektroluminescencyjna stanowi tutaj źródło światła i pobudza luminofor do działania. Zgodnie z jego rodzajem możemy otrzymać odmienne temperatury barwowe żarówki.