Jaka maska do spawania?

jaka maska do spawania?

 

Spawanie jest jedną z podstawowych metod łączenia ze sobą elementów stalowych. Proces stosuje się w większości zakładów przemysłowych, budowlanych czy produkcyjnych. Powszechnie niewielkie spawarki znajdują się na wyposażeniu warsztatów majsterkowicza. Żeby pracę przeprowadzić bezpiecznie potrzebna będzie maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać, przed czym ma chronić i jak ustawić maskę spawalniczą?

 

Jaka maska do spawania - rodzaj ochrony

Zanim dowiesz się jaka maska do spawania jest najlepsza, poznaj trzy podstawowe zagrożenia, przed którymi ma Cię ona chronić. Spawanie to łączenie elementów stalowych pod wpływem działania prądu elektrycznego. Wytwarza się wówczas wysoka temperatura i kilka agresywnych efektów ubocznych. 

 

Maska spawalnicza ma za zadanie ochronić Twój wzrok przed intensywnym światłem powstałym w czasie procesu. Ponadto ma chronić twarz przed sypiącymi się iskrami i wysoką temperaturą. Żeby uchronić Cię przed wszystkimi trzema potrzebna będzie dobrze dobrana maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać? Podpowiadamy w dalszej części tekstu. 

 

Jaka maska do spawania migomatem? Konstrukcja pasywna

Potrzebna Ci przyłbica spawalnicza? Jaką kupić, skoro w specjalistycznych sklepach jest ogromny wybór tych produktów? Zdecydowanie najtańszymi konstrukcjami są maski pasywne. Często traktowane są jako maski do spawania migomatem. W ich przypadku szklana osłona jest wykonana z przyciemnianego materiału, dlatego natychmiast po pojawieniu się iskry maska tworzy ochronę dla oczu. Chronią także przed promieniami słonecznymi czy ciepłem powstałym w czasie spawania. 

 

Pracując z tego typu maską, musisz ustawić elektrodę w odpowiedniej pozycji przy otwartej przyłbicy. Zsuwasz ją na twarz dopiero w sytuacji, kiedy rozpoczynasz spawanie. Problem z tego typu maskami pojawia się w sytuacji, kiedy będzie chciał prowadzić spawanie punktowe. Dlatego pytanie o to, jaka maska do spawania będzie najlepsza, nadal pozostaje otwarte. 

 

Samościemniająca przyłbica spawalnicza - jaką kupić?

Do bardziej profesjonalnych prac i częstszego korzystania potrzebna będzie maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać? Taka maska charakteryzuje się przezroczystą szybką, co ułatwia prace przygotowawcze do spawania i łączenie punktowe. Ciekłokrystaliczna przysłona wzbogacona jest czujnikami podczerwieni. To one odpowiadają za włączenie przesłony w sytuacji, kiedy promienie dotrą do przesłony przyłbicy spawalniczej. Jaką kupić, żeby działała odpowiednio, podpowiemy w dalszej części tekstu. 

 

Maska spawalnicza samościemniająca - jak ustawić zaciemnienie?

Każda metoda spawania generuje promienie o innej mocy świetlnej, dlatego potrzebna będzie inna przysłona. Rodzaj przesłony określony jest w stopniu zaciemnienia szkła, określanym skrótem DIN. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję,  jaka przyłbica samościemniająca znajdzie zastosowanie w Twoim warsztacie, znajdź informacje o potrzebnej wartości DIN dla danej techniki spawania. 

 

Zastanawiasz się jaka przyłbica samościemniająca będzie odpowiednia w przypadku, kiedy zmieniasz metody spawania? Jak ustawić maskę spawalniczą do danej metody i czy da się to zrobić? Oczywiście, że się da i do metod MIG, MAG, MMA czy TIG może być stosowana ta sama maska spawalnicza samościemniająca. Jak ustawić stopień zaciemnienia? Wystarczy wybrać maskę z wymiennym przeszkleniem i dobierać je w zależności od charakteru spawania. 


Jeśli potrzebna Ci będzie solidna maska do spawania, zapoznaj się z asortymentem sklepu Industria24. Znajdziesz tu między innymi maskę ochronną STSH Schneider, która ma możliwość wymiany przeszklenia. Charakteryzuje się także stabilnością i możliwością pewnego posadowienia oraz wygodnego prowadzenia prac. Ponadto chroni tylną część głowy operatora, co poprawia jego bezpieczeństwo.