Jaka pompa do studni do podlewania?

podlane rośliny

 

Podlewanie jest jednym z najważniejszych sposobów na pielęgnację ogrodu i roślin uprawnych. Najczęściej do podlewania wykorzystuje się wodę deszczową zgromadzoną w studniach. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy będziesz chciał ją wydobyć z wewnątrz zbiornika, a nabieranie wiadrami stanie się niemożliwe. Wówczas niezastąpiona będzie odpowiednia pompa. Jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza? Na jakie parametry zwrócić uwagę? 

 

Pompa głębinowa i nawierzchniowa do podlewania ogrodu - najważniejsze cechy   

Deszczówka i wody gruntowe są najlepszymi surowcami wykorzystywanymi do podlewania upraw. W wielu ogrodach buduje się specjalne zbiorniki mające za zadanie zbiór wody deszczowej i wykorzystywanie jej do podlewania upraw lub zasilania zraszaczy. Pozostaje zatem kwestia doboru odpowiedniej pompy, która pozwoli szybko wydobyć wodę i dostarczyć ją w wyznaczone miejsce. 

 

Często pojawia się pytanie: czy pompa głębinowa do podlewania ogrodu jest odpowiednia, a może lepsza będzie zatapialna? Rodzaj pompy zależy od charakterystyki studni. Przy konstrukcjach głębinowych nastawionych na pobieranie wód gruntowych potrzebna będzie właśnie pompa głębinowa do podlewania ogrodu. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku studni kopanych i kręgów montowanych w ziemi. Jaka pompa do studni kopanej? Tutaj możesz zastosować wydajne pompy zatapialne lub nawierzchniowe. 

 

Niezależnie od tego, jaką pompę do studni do podlewania wybierzesz, nie możesz zapominać o jej parametrach technicznych. Zwróć uwagę na prędkość przepływu wody, a także maksymalną wysokość wynoszenia i dostosuj je do potrzeb Twojego ogrodu. Ważne jest też to, w jaki sposób chcesz podlewać ogród, co szerzej wyjaśnimy poniżej. W dalszej części tekstu podpowiemy też jaki hydrofor do podlewania ogrodu będzie potrzebny i kiedy będziesz musiał znaleźć dla niego miejsce. 

 

Jaka pompa do studni do podlewania?

Podlewanie doraźne jest głównym sposobem na dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody w czasie suszy. Woda pobierana jest na bieżąco ze zbiornika i kierowana pod wybrane krzewy, drzewa i na uprawy. Jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza? 

 

W tym wypadku wszystko zależy od tego, jakim rodzajem studni dysponujesz. Najlepszym rozwiązaniem będzie pompa głębinowa do podlewania ogrodu, która może też zasilać warsztat czy dom w wodę użytkową. A jaka pompa do studni kopanej będzie odpowiednia? Tutaj polecamy dwa warianty. Może to być pompa zatapialna, którą można umieścić w zbiorniku na stałe, lub doraźnie. Są to pompy tanie, jednak dysponują niezbyt imponującymi parametrami technicznymi, jeśli chodzi o wysokość wynoszenia czy przepustowość i przydadzą się głównie przy mniejszych ogrodach.  

 

Jaka pompa do studni kręgowej będzie lepsza od zatapialnej? Warto postawić na pompy ogrodowe zewnętrzne, które zasilane są także prądem elektrycznym, jednak stoją na zewnątrz zbiornika. Podłącza się do nich jedynie wąż z filtrem zatapiany w studni, a także drugi przeznaczony do dystrybucji wody. W tym przypadku wystarczy niedługi przewód elektryczny i ustawienie pompy w pobliżu gniazda, a całą resztę można wyregulować długością i kształtem węży. 

 

Jaka pompa do zraszaczy?

Nieco inaczej wygląda problem, jeśli będziesz chciał wykorzystać wodę ze studni do zasilania zraszaczy. Jaka pompa do zraszaczy będzie odpowiednia? W tym przypadku konieczne będzie stworzenie zbiornika, w którym zgromadzi się woda, czyli hydroforu. To w nim powstanie ciśnienie odpowiednie do wypuszczania strumienia wody przez zraszacze. W związku z tym także pompa powinna być do niego dopasowana. Jaka pompa do zraszaczy pozwoli na spokojne użytkowanie takiego systemu nawadniania? Przede wszystkim będą tu potrzebne pompy głębinowe włączane automatycznie, które będą uzupełniały wodę w hydroforze po spadku ciśnienia. 

 

Pozostaje jeszcze pytanie, jaki hydrofor do podlewania ogrodu wybrać? Tu wiele zależy od ilości zraszaczy, ich wydajności i powierzchni trawnika. Zaleca się stosowanie pojemników nie mniejszych, niż 50 litrów, a przy standardowych ogrodach nie ma konieczności inwestycji w większe, niż 100 litrów objętości.