Jaki dalmierz laserowy wybrać?

 

Dalmierz laserowy to urządzenie, które pozwala wykonywać pomiary bez pomocy drugiej osoby. Posiadając takie narzędzie, każdy majsterkowicz będzie mógł dokonać pomiarów wszystkiego, czego potrzebuje wygodnie i bez dużego wysiłku. Dalmierz laserowy jest urządzeniem, które mierzy najbardziej precyzyjnie wszelkie dystanse. Zanim ktoś zapyta, jaki dalmierz laserowy będzie dla niego najlepszy, warto by poznał zasady działania owego urządzenia.

 

Narzędzie do mierzenia jakim jest dalmierz, wysyła promień laserowy z miejsca, w którym znajduje się użytkownik do elementu, przedmiotu będącego celem. Dalmierz mierzy owego promienia długość i informuje, jaka jest odległość między użytkownikiem a wybranym punktem. Wynik pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu, podawany jest w metrach, calach albo stopach. Urządzenie ma funkcję zapisu pomiarów, może je sumować i odejmować, wyliczać pole powierzchni albo kubaturę, niektóre potrafią poradzić sobie z trygonometrycznymi funkcjami, a także mierzą kąty. Taki metr laserowy potrafi więc wiele i przydaje się na wszelkiego rodzaju budowach, podczas małych domowych remontów czy większych prac renowacyjnych.

 

Dalmierz laserowy - jak mierzyć?

Jeśli już ktoś zaopatrzy się w wybrany metr laserowy, bardzo często nie wie, jak się nim posługiwać. Wielu trzymając dalmierz laserowy w dłoni, w myślach zapytuje: jak mierzyć takim urządzeniem? A jest to dość proste. Mechanizm urządzenie znajduje się w obudowie, toteż jedynym widocznym elementem zewnętrznym jest przycisk, który uruchamia laser i wyświetlacz. To na tym ostatnim pokaże się wynik pomiaru. Zanim jednak przyciśnie się przycisk startowy, metr laserowy trzeba stabilnie ulokować, a można to zrobić na statywie. Jest to bardzo ważne, ponieważ stabilność urządzenia odpowiada za dobrze wykonany pomiar. Po włączeniu dalmierza, wiązkę laserową przez niego wysyłaną należy skierować na początek, brzeg przedmiotu, ściany, schodów itp. Do ustalenia właściwego położenia może być potrzebna poziomica, warto się w nią zaopatrzyć. Jeśli mierzenie odbywa się w miejscu, w którym brakuje punktu odniesienia, należy wtedy posłużyć się tarczkami. Jak mierzyć, by uzyskać jak najdokładniejszy pomiar? Nie należy dotykać dalmierza, by dokładne ustawienie nie uległo degradacji.

 

 

Ranking dalmierzy laserowych

Przeszukując strony internetowe po to, by dowiedzieć się, który metr ma najlepsze opinie, warto sprawdzić ranking dalmierzy laserowych. Taki ranking bardzo często może podpowiedzieć, jakich urządzeń szukać i które firmy i marki są najlepszymi producentami dalmierzy laserowych. Zauważalne jest, że w rankingu przodują urządzenia takich firm jak Leica, Stanley, Bosch, DeWalt, Unit, Makita, Dexxer, Einhell, Neo. Opinie na temat urządzeń oferowanych przez wspomniane marki są zazwyczaj pochlebne, a każdy ranking dalmierzy laserowych zawiera zazwyczaj kilka z nich. W rankingu wysokie miejsca mają te urządzenia, które oferują wygodę obsługi, wyposażone są w podświetlany ekran lub ekran dotykowy, na wyposażeniu mają także statyw do poprawy precyzji mierzenia.