Jaki klej wybrać do płytek?

 

Każdy człowiek, który cieszy się z estetycznego wyglądu pomieszczeń znajdujących się w jego własnym domu, nie lubi widoku pękniętych płytek czy to w łazience, czy to w kuchni, czy też w jakimkolwiek innym miejscu, w jakim są one położone. Jeżeli już zobaczy takie defekty i głęboko się zdenerwuje, nie powinien od razu winą za pęknięcia obarczać glazurnika. Ich przyczyną może być przecież źle dobrany klej do płytek. Najczęściej nikt się nie zastanawia nad jego wpływem na finalny efekt wykonanej pracy. Dobry klej do płytek jest tym, który sprawia, że łazienka zawsze wygląda ładnie, estetycznie, nie pojawiają się pęknięcia i nic nie odkleja się od ściany albo od podłogi. Zły klej do płytek to taki, który jest nieodpowiednio dobrany do rodzaju tych ostatnich albo do podłoża, na którym się je umieszcza. Kleje nadające się do glazury, do kafelek potwierdzają swoją wartość tym, że np. podłoga nimi wyłożona będzie trwała i przez długie lata nic z niej nie wypadnie, odpadnie, nic na niej nie pęknie. Dobry glazurnik powinien zawsze odróżnić dobry klej do płytek od złego. Powinien widzieć np., że ten pierwszy, jako że zawiera dużo żywicy, brudzi palce, zaś drugi nie pozostawia na nich śladów. Jeśli będzie więc wybierał klej do kafelek, zawsze może go sprawdzić pod tym kątem i ustalić, z jakim rodzajem produktu ma do czynienia.

 

Całkowitym błędem jest, gdy wybierając kleje do glazury, ktoś kieruje się wyznacznikiem, jakim jest jak najniższa cena. Tanie rzeczy nie są zazwyczaj dobre, a powiedzenie, że „tanie mięso psy jedzą”, jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Dlatego warto wiedzieć, że im więcej w suchej mieszance jest żywicy, im większa jej zawartość, tym klej jest lepszy, ale też – niestety – droższy. Pamiętajmy więc, że tylko dobry klej do płytek sprawi, że łazienka, kuchnia czy też podłoga będzie zabezpieczona na długi czas.

 

Na pytanie o to, jaki klej do płytek łazienkowych wybrać, częściowo już odpowiedzieliśmy w powyższych słowach. Warto tutaj jeszcze dodać, że trzeba zwracać uwagę na parametry oraz rodzaj zastosowań. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z opisami zamieszczonymi na opakowaniach, które podpowiedzą, jaki klej do płytek łazienkowych wybrać, aby spełnił on swoje zadanie. W wyborze pomocna jest karta techniczna wyrobu, informacje producenta. Będą one określały rodzaj płytek, do których jest klej przeznaczony, podłoże na jakim można go stosować, właściwości takie jak mrozo- i wodoodporność, główne składniki, z których jest skomponowany, a także sposób przygotowania kleju (ilość wody na 1 kg suchej mieszanki) oraz sposób nakładania go na podłoże. Żeby wybrać dobry klej do płytek łazienkowych warto też wiedzieć, co znaczy, że norma PN-EN 12004 wymaga sklasyfikowania klejów. W dużym skrócie można to przykładowo opisać tak, że jeżeli na opakowaniu wybranego przez klienta kleju obok numeru normy będzie zapisany symbol C2TE, znaczyć to będzie, że ma się do czynienia z klejem cementowym (C) o podwyższonych parametrach (2) i o wydłużonym czasie otwartym (E), a także zmniejszonym spływie (T). Inny przykład to kleje dyspersyjne, które są oznaczane literą D. Kleje stworzone na bazie żywic reaktywnych oznaczane są symbolem R, a jeżeli w symbolu kleju znajduje się dodatkowo litera F, znaczy to tyle, że jest to zaprawa szybkowiążąca.


Jaki klej do gresu?


Zanim odpowiemy na pytanie, jaki klej do gresu wybrać i czy będzie się nadawał np. na podłogę, warto dowiedzieć się, jaka jest różnica między gresem a płytką ceramiczną. Różnica zaś jest taka – gres stosuje się na zewnątrz domu, ponieważ jest mrozoodporny, wytrzymały na trudne warunki atmosferyczne. Płytek gresowych używa się także do wykańczania miejsc narażonych na działanie wody. Skoro znamy już odmienność dwóch rodzajów materiałów, zastanówmy się, jaki klej do gresu będzie najlepszy, by nadawał się na wybraną, znajdującą się na zewnątrz podłogę, ścianę, schody itp. Klej do gresu używany jest zazwyczaj na zewnątrz budynków, ale są też wyjątki, o których powiemy za chwilę.

 

Przy pracach na zewnątrz stosuje się klej do gresu elastyczny. Jest to specjalistyczna zaprawa cementowa, stosowana np. do kamieni naturalnych. Używa się go do wykańczania trudnych powierzchni trudnym materiałem. Klej do gresu elastyczny klasy C2 jest wybierany tutaj najczęściej, bowiem płytki gresowe są materiałem trudnym, a ich klejenie jest także trudne i wynika z ograniczonej nasiąkliwości (poniżej 1%) materiału.

 

Trzeba pamiętać o tym, że klej do gresu powinien być wodo- i mrozoodporny, dlatego, że gres stosuje się głównie przy pracy nad układaniem płytek na zewnątrz budynku, gdzie temperatury są zmienne, a materiał jest ciągle narażony na zjawiska takie jak deszcz, szron, śnieg itp. Klej do gresu mrozoodporny zapewni trwałość elementom na długi lata.

 

Powszechnie wiadomo, że powierzchnię z ogrzewaniem podłogowym wykańcza się materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła oraz jego akumulacji. Dlatego też najczęściej wybiera się tutaj gres lub kamień naturalny. Klej do gresu na ogrzewanie podłogowe – instalację, która znajduje się nie na zewnątrz, ale wewnątrz budynku - powinien charakteryzować się wysoka elastycznością, aby jego warstwa albo fuga nie kruszyły się i nie nastąpił proces odklejania się od podłoża. Ważne jest także, by klej do gresu, jaki stosuje się na ogrzewanie podłogowe, był odkształcalny, bowiem materiały pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swą objętość.

 

Kończąc nasze rozważania, warto zastanowić się nad tym, czy klej do gresu jest drogi, czy jego cena jest wysoka, czy niska. Patrząc na oferty sklepów budowlanych sprzedających klej do gresu, można zauważyć, że średnio jego cena waha się w granicach 30-50 złotych za 25 kg. Nie jest to chyba duży koszt, jaki trzeba ponieść, by cieszyć się pięknie ułożonymi, trwałymi płytkami.