Jaki klucz do śruby M8/M10/M12/M14/M16? Tabela wymiarów

 klucze nasadkowe

 

Dobór odpowiedniego klucza do rozmiaru śruby nie sprawia problemów specjalistom i osobom na co dzień korzystającym z takich narzędzi. Jednak dla początkujących majsterkowiczów będzie problematyczny. Tymczasem pomyłka może doprowadzić do poważnych konsekwencji łącznie z uszkodzeniem połączenia śrubowego. Jak dobrać narzędzie do obsługi gwintów M12? Jaki klucz będzie pasował do innych popularnych wymiarów i skąd to wiadomo?

 

Wymiar klucza - skąd wiadomo, który pasuje?

Połączenia śrubowe spotykane są w niemal każdej dziedzinie przemysłu i w życiu codziennym. Śruby daszkowe stanowią bardzo skuteczne połączenie, które można stosować wielokrotnie, wystarczy dobrać odpowiedni klucz. To właśnie ten etap naprawy i montażu może już na starcie spowodować problemy i zrodzić wątpliwości. Gwinty M16, czy M8 - jaki klucz płaski będzie pasował do ich obsługi?

 

Niestety sprawa nie jest taka prosta i wymiar śruby daszkowej nie jest zbieżny z wymiarem klucza płaskiego potrzebnego do jej obsługi. Rozmiary śruby opierają się na średnicy trzpienia, gdzie następnie na całości lub części trzpienia zostaje walcowany gwint. Z kolei klucz obsługuje znacznie szerszy łeb, a nie trzpień śruby M12. Jaki klucz powinien być zatem dobrany do obsługi klasycznych śrub daszkowych? 

 

Konstrukcje połączeń śrubowych, podobnie do większości innych elementów stosowanych w przemyśle, podlegają określonym normom. W Polsce obowiązują odpowiednie normy oznaczane PN, a także ISO, czy niemieckie odpowiedniki DIN. To właśnie na ich podstawie dobierany jest wymiar daszka i w efekcie odpowiedni wymiar klucza potrzebnego do obsługi połączenia. Warto dodać, że wymiar klucza obsługującego daną śrubę jest zbieżny z odległością pomiędzy równolegle ułożonymi do siebie ściankami na łbie. 

 

Jak to wygląda na przykładzie śrub M12? Jaki klucz będzie tu potrzebny? Tego rodzaju klasyczne śruby daszkowe mają odległości pomiędzy płaskimi ścianami daszka niespełna 19 milimetrów, dlatego do ich obsługi będzie potrzebny klucz 19. Precyzyjny pomiar daszka za pomocą suwmiarki jest najskuteczniejszym sposobem na dobór odpowiedniego klucza, jednak nie najszybszym. 

 

Konsekwencje pomyłki przy wyborze wymiaru 

Standardowe połączenia śrubowe są wykonane w taki sposób, że trudno jest użyć klucza o niedopasowanym rozmiarze do obsługi śruby. Jednak szczególnie przy nietypowych śrubach lub mniejszych wymiarach może dojść do takiej sytuacji. Warto jednak unikać obsługi połączenia nieprawidłowym kluczem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia łaba. Po kilkukrotnym użyciu zbyt dużego klucza krawędzie łaba zaokrąglą się i klucz zacznie ślizgać się po jego obwodzie. Wówczas obsługa kluczem stanie się niemożliwa i konieczne stanie się wiercenie w trzpieniu w celu wykręcenia śruby i wymiany na nową.     

 

M14, M12, M8 - jaki klucz do najpopularniejszych połączeń śrubowych? 

Wytrawni specjaliści doskonale wiedzą, jaki klucz do M12 dobrać, a także jakimi rozmiarami obsługiwać inne połączenia. Tymczasem dla mniej doświadczonych osób przygotowano odpowiednie tabele, gdzie znajdą się podpowiedzi dotyczące wymiarów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze wymiary połączeń śrubowych, wraz z rozmiarem klucza potrzebnym do ich obsługi. 

 

Śruba M8 - jaki klucz?

Jednym z najpopularniejszych rozmiarów stosowanych w budownictwie, meblach czy niewielkich konstrukcjach stalowych jest śruba M8. Jaki klucz płaski będzie do niej pasował? Tutaj odpowiedni będzie klucz 13. 

 

Śruba M12 - jaki klucz?    

Przy nieco bardziej wymagających konstrukcjach ogrodowych czy w motoryzacji stosowana jest śruba M12. Jaki klucz będzie obsługiwał takie połączenie? W tych przypadkach pasują popularne dziewiętnastki. 

 

Śruba M14 - jaki klucz?

Stalowe konstrukcje stosowane w przemyśle i przy budowie maszyn wymagają połączeń M14. Jaki klucz obsługuje śruby daszkowe z takim gwintem? Przy montażu bardziej wymagających elementów sprawdzają się klucze o wymiarze 21. 

 

Wymiary pozostałych kluczy - gdzie szukać? 

W przemyśle stosowane są nie tylko śruby daszkowe, ale także wyposażone w gniazdo imbusowe lub TORX. Ich obsługa nie jest tak powszechna i są stosowane głównie w zakładach przemysłowych, przy produkcji motoryzacyjnej czy urządzeń AGD. W tym wypadku pomiar nie będzie już tak łatwy i konieczne będzie zastosowanie wymiaru podanego w odpowiednich tabelach normatywnych wskazanych dla takich gniazd.