Jaki klucz pneumatyczny?

KLUCZ PNEUMATYCZNY DO OPON

 

Każdy warsztat samochodowy wyposażony jest zawsze w klucz pneumatyczny, który przydaje się do wszelkiego rodzaju prac, które związane są z dokręcaniem bądź odkręcaniem śrub. Klucz pneumatyczny, jaki jest stosowany w warsztatach, charakteryzuje się tym, że do jego działania potrzebna jest sprężarka. Jak uruchamiane jest takie narzędzie? Otóż do cylindra narzędzia zostaje wtłoczone powietrze. W cylindrze znajduje się wirnik, który jest wprawiany w ruch obrotowy przez powietrze, które właśnie się przetacza. Dzięki temu powstaje energia, która się zbiera na wale napędowym oraz na innych elementach urządzenia. Zasada jest taka, że im szybciej, intensywniej powietrze krąży w urządzeniu, tym szybciej wirnik się kręci, co ma swoje przełożenie w momencie obrotowym klucza. To, jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybierze się, zależy od potrzeb wykonującego pracę z narzędziem. Zazwyczaj tylko amatorzy pytają, jaki klucz pneumatyczny do garażu wybrać, profesjonalni mechanicy doskonale wiedzą, jakie narzędzie będzie im potrzebne, jaki kompresor do klucza pneumatycznego kupią do zakładu mechanicznego. 

 

Jaka sprężarka do klucza? 

Ci, którzy potrzebują i klucza, i sprężarki powinni wiedzieć, że kompresor z małym zbiornikiem nie jest dobrym rozwiązaniem. Zastosowanie zbyt małego zbiornika nie pozwala na osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego. W takim przypadku lepiej już użyć narzędzia ręcznego, napędzanego siłą ludzkich mięśni. Jeśli więc można coś doradzić ewentualnym nabywcom, pytającym, jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać, trzeba zaznaczyć, że dopiero dwutłokowa labo trzytłokowa sprężarka jest w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy do narzędzia. Sprężarka taka powinna być podłączona do zbiornika, który ma przynajmniej sto litrów pojemności. Jeśli zbiornik jest większy, tym lepiej, duża pojemność jest tutaj jak najbardziej pożądana.

 

Jaki klucz pneumatyczny do garażu?

Skoro już wiemy, na co zwracać uwagę podczas zakupów odpowiedniej sprężarki, należy wskazać w następnej kolejności na klucz pneumatyczny, jaki do danej sprężarki będzie najbardziej odpowiedni. To, jaki klucz pneumatyczny do garażu się wybierze, będzie przecież rzutowało na komfort pracy. Klucze pneumatyczne przydają się najbardziej przy odkręcaniu śrub, które są ulokowane w miejscach dość trudno dostępnych i są zabezpieczone tak, że zwykłym narzędziem nie można ich odkręcić. Klucz pneumatyczny jaki być powinien do garażu dla samochodów osobowych? Taki, który dysponuje odpowiednim momentem obrotowym, pozwalającym na odkręcenie śrub w kołach średnich, czyli takich, jakie montuje się w samochodach osobowych. Jeżeli ma się do czynienia z samochodem ciężarowym, należy używać klucza z dużo większym momentem obrotowym, który jest po prostu siłą, z jaką dokręca się śrubę. Klucze pneumatyczne posiadają regulację momentu obrotowego, wybranie więc tego odpowiedniego nie powinno nastręczać problemów. Wysokie modele klucza pneumatycznego posiadają kilkunastostopniową regulację, te niższe, tańsze, regulację kilkustopniową. Oczywiście przy wyborze narzędzia ważna jest również cena, jaką trzeba z nie zapłacić. Dobre i bardzo dobre klucze pneumatyczne trochę kosztują. Za 600 złotych można już kupić przyzwoite narzędzie, które nie powinno sprawiać problemów przy eksploatacji. Oczywiście ważne jest to, czy klucz będzie kupowany dla amatorskiego użycia, sporadycznego, czy też klucz będzie kupowany z myślą o częstych pracach, usługach mechanicznych.  Tak więc warto wiedzieć, do czego narzędzie będzie potrzebne. Wówczas dwa najważniejsze kryteria rozpatrywane przy wyborze urządzenia – cena i moment obrotowy – pomogą w podjęciu decyzji.