Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać?

 

Klucze udarowe to urządzenia, które służą do odkręcania i przykręcania nakrętek oraz śrub przy użyciu udaru. Zazwyczaj charakteryzują się bardziej precyzyjnym wykonywaniem pracy, niż narzędzia ręczne. Generują sporą moc, a dzięki możliwości regulacji obrotów umożliwiają przykręcanie na twardo lub miękko. Jeśli nie wiesz jaki klucz udarowy elektryczny wybrać i czym się kierować podczas doboru sprzętu, poniżej znajdziesz kilka porad. Dowiesz się, czy warto sięgnąć po klucz udarowy elektryczny i czy się sprawdza w innych miejscach niż warsztat samochodowy?

 

Zastosowanie dla klucza udarowego

Zanim sięgniesz po przypadkowe narzędzie, zastanów się, jaki klucz udarowy elektryczny będzie Ci potrzebny. Czy chcesz stosować go tylko do sezonowej wymiany kół w samochodzie, a może zależy Ci na wykonywaniu innych prac z jego pomocą? Jeśli określisz, do czego potrzebny Ci klucz udarowy elektryczny, ranking najlepszych urządzeń ułożysz sobie samodzielnie.

 

Klucze udarowe nadają się przede wszystkim do przykręcania i odkręcania śrub, co sprawdza się zwłaszcza przy samochodzie i specjalistycznych konstrukcjach stalowych. Jednak wiele z urządzeń dodatkowo wyposażonych jest w adaptery, dzięki którym do klucza można zamontować wiertło lub końcówkę do wkrętów. To pozwoli Ci wykorzystywać jego elastyczne sprzęgło i regulowane obroty do innych prac remontowych w domu. Zastanów się, wybierając klucz udarowy elektryczny, czy się sprawdza do pozostałych zajęć. Pamiętaj też o tym, że niezależnie od tego, jaki klucz udarowy elektryczny wybierzesz, będą Ci potrzebne nasadki udarowe. Tylko takie akcesoria wytrzymają charakter pracy urządzenia.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając klucz udarowy elektryczny?

Wiele osób staje przed dylematem: jaki klucz udarowy elektryczny wybrać i czym się kierować podczas zakupu. Najważniejszym parametrem jest niewątpliwie moc urządzenia. Klucz udarowy może mieć moc nie mniejszą niż 400 W, a w specjalistycznych urządzeniach dochodzi ona do 1000 W. W zależności od silnika, w jaki klucz udarowy elektryczny został wyposażony, może dokręcać śruby z momentem obrotowym od około 300 do nawet 1000 Nm. Moment obrotowy zależy od średnicy śruby, a im większe elementy złączne będziesz mocować, tym najczęściej większy moment będzie wymagany. Weź to pod uwagę w pierwszej kolejności, wybierając klucz udarowy.

 

Kolejnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę, są akcesoria, w jakie wyposażony został klucz udarowy elektryczny i czy się sprawdza do długotrwałej pracy. Często urządzenia wyposażone są w regulację kierunku pracy, której przełącznik jest w okolicach spustu. To sprawdzi się przy kręceniu śrub oraz wierceniu. Klucz udarowy może mieć też elektroniczny hamulec, który zatrzyma urządzenia natychmiast po zdjęciu palca ze spustu. Weź pod uwagę też ciężar, jakim klucz udarowy elektryczny będzie się charakteryzował. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy przewidujesz wielogodzinną pracę.

 

Jeśli oceniłeś już, jaki będzie Ci potrzebny klucz udarowy elektryczny, a ranking najlepszych urządzeń ułożyłeś samodzielnie, teraz sprawdź ofertę sklepu Industria24 i wybierz odpowiedni model.