Jaki piasek do piaskowania będzie najlepszy? Poznaj praktyczne rozwiązania

piasek do piaskarki

 

Naturalne i tradycyjne ścierniwo kwarcowe jest w użytku od lat i ciągle doskonale spełnia swoje zadanie. Piasek najczęściej pochodzi z polskich kwarcowni, a służy zarówno do usług profesjonalnych, jak i drobnych prac w ogrodzie. W tym wpisie dowiesz się, jaki piasek wybrać dla siebie, czym piaskować, gdzie kupić piasek do piaskowania oraz jaki materiał nadaje się do piaskowania. 

 

Od teraz sprzątanie zabrudzonych powierzchni wcale nie musi napawać Cię strachem. Wiemy już, czym zmyć farbę z różnych powierzchni. Tym razem zajmiemy się tematem czyszczenia i konserwacji w stopniu bardziej zaawansowanym. Okazuje się, że znienawidzona przez większość osób czynność może przebiegać łatwo i dawać zadowalające rezultaty. Zacznijmy jednak od początku.

 

Jaki piasek do piaskowania wybrać?

Piaskowanie to, według definicji, obróbka strumieniowo ścierna, która należy do popularnych metod czyszczenia i przynosi jeszcze lepsze efekty, niż myjki ciśnieniowe. Piaskowanie należy do procesów technologicznych, które polegają na wyrzucie ścierniwa za pomocą powietrza i cieczy. Warto dodać, że piaskowana powierzchnia staje się nie tylko czysta, ale również równa. W przeciwieństwie do szlifowania obszar piaskowanego materiału staje się szorstki. Jako ścierniwo do piaskarki możemy użyć piasku kwarcowego, szkła, suchego lodu, śrutu staliwnego oraz metalu i żużlu. Piasek kwarcowy pozostaje jednak najpopularniejszym dostępnym kruszywem za sprawą wysokiej skuteczności.

Jeśli zastanawiasz się, jaki piasek do piaskowania wybrać, weź pod uwagę typ czyszczonych elementów. To właśnie rodzaj piaskowanych elementów i rodzaj dyszy wpływa na wybór granulacji piasku. Możesz więc wybrać:

 

  • do konserwacji zabytków, drobnych elementów i cegły - grubość od 0,1 do 0,5 mm
  • do matowania elementów z metalu, hydropiaskowania oraz konserwacji samochodu (piaskowania felg oraz karoserii) - grubość 0,3-1,0 mm,
  • do czyszczenia konstrukcji ze stali, betonu albo z wysoce skorodowanych - grubość  1,0-3,0 mm.

 

Poza granulacją ważne, aby wybrać piasek jak najwyższej jakości, co pozwoli uzyskać pożądany efekt. Przy zakupie piasku zwróć uwagę na twardość w skali Mohsa, wilgotność oraz zawartość nadziarna i podziarna.

 

Czym piaskować, aby uzyskać najlepszy efekt?

Jeśli rozważasz zakup piaskarki i zastanawiasz się czym piaskować, wybór nie będzie oczywisty. Maszyny do kompleksowego czyszczenia dzielimy na piaskarki kabinowe, inżektorowe i ciśnieniowe. Pierwsze z wymienionym służą do piaskowania bezpyłowego, który zapewnia zamknięty obieg ścierniwa i odciąg. Są one wyposażone w zbiornik ciśnieniowy. Piaskarki kabinowe dzielimy na ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Mogą być przenoszone, a ich rozmiar jest zależny od potrzeb użytkowników. Jeśli chodzi o piaskarki inżektorowe i ciśnieniowe, są one wykorzystywane do piaskowania pyłowego. Model inżektorowy pobiera ścierniwo ze zbiornika i działa na zasadzie podciśnienia. Piaskarki ciśnieniowe są od nich droższe, ale również bardziej wydajne. 

W kwestii doboru sprzętu do domu wybierz małą piaskarkę syfonową o pojemności sięgającej 24 litrów. Te mobilne urządzenia piaskujące są obecnie najtańszą dostępną opcją. Długą żywotność w tym rodzaju piaskarek zapewnia zawór talerzowy. Jej główną zaletą jest mobilność i łatwa eksploatacja. Piaskarka syfonowa pozwoli na odpowiednie czyszczenie powierzchni bez względu na materiał do piaskowania. Warto zaopatrzyć się także w pistolet do piaskowania, dzięki któremu usuniesz rdzę, resztki farby, a nawet spoiny spawalnicze.

 

Materiał do piaskowania - jakie ścierniwa są dostępne na rynku?

Pośród wszystkich rodzajów ścierniw, to właśnie piasek kwarcowy wypada najlepiej. Jest to najtańszy i najbardziej uniwersalny materiał do piaskowania, a co najważniejsze także skuteczny. Na podstawie skali Mohsa wiemy, że piasek jest twardszy niż śrut plastikowy, soda, mączka wapienna, mikrokulki szklane, a nawet szklany granulat i żużel pomiedziowy. Świetnym ścierniwem jest również węglik krzemu, jednak jego cena za tonę jest 200 razy większa, niż cena tony piasku płukanego. Równie drogi i skuteczny materiał do piaskowania stanowi elektrokorund.

 

Gdzie kupić piasek do piaskowania?

Wiele osób rozważa zakup ścierniwa, zastanawiając się gdzie kupić piasek do piaskowania, aby był on jak najbardziej wydajny. Można go nabyć zarówno od dystrybutorów kruszyw, w sklepach budowlanych jak i w sklepach internetowych. Wszystko jest zależne od potrzeb użytkowników. Warto dokładnie zapoznać się z opisem. Najczęściej to piasek od dystrybutorów jest najtańszy i najlepszy jakościowo, choć nie jest to regułą. Pamiętajmy, że przy doborze najważniejsza jest odpowiednia granulacja, frakcja oraz wilgotność. Ostatni z wymienionych parametrów nie powinien przekroczyć wartości 0,2%.