Jaki podnośnik samochodowy?

Podnośniki samochodowe

Podnośnik samochodowy to jedno z najważniejszych narzędzi, jakie znajdują się na wyposażeniu warsztatu samochodowego lub przydomowego garażu. Wszelkiego rodzaju prace, które wymagają zajrzenia pod podwozie samochodu, mogą być wykonane przeważnie tylko wtedy, gdy użyje się odpowiedniego podnośnika. Każda wymiana koła pociąga za sobą zastosowanie takiego narzędzia. I choć w przypadku zamiany koła można się posłużyć zwykłym lewarkiem, tak przy poważniejszych pracach potrzebne jest użycie bardziej zaawansowanych narzędzi.

 

Możemy wyróżnić następujące rodzaje podnośników:

  • trapezowy, który jest czteroramienny i bardziej stabilny od lewarka, lecz także ma małą podstawę i jest obsługiwany przez obrót korbką; to dość tani podnośnik, używany zamiennie z lewarkiem,
  • nożycowy; przeznaczony do unoszenia obiektów w osi pionowej, zasilany jest za pomocą energii silnika elektrycznego, który napędza układ hydrauliczny z zespołem siłowników hydraulicznych. Te są umieszczone pomiędzy podstawą podnośnika a ramionami nożyc, dającymi podparcie platformy najazdowej,

  • podnośnik bałwanek; charakteryzuje go stabilność i szybki czas wznoszenia, w garażach przydomowych nie pojawią się często z uwagi na konieczność użycia rozbudowanego osprzętu wspomagającego.

Jaki podnośnik hydrauliczny typu żaba wybrać i kupić? 

Kolejnym rodzajem podnośnika jest ten, który nazywany jest powszechnie żabą. Jeśli pada pytanie o to, jaki podnośnik hydrauliczny żaba wybrać i kupić, należy się zastanowić nad jego przeznaczeniem. Gdy wybiera się taki podnośnik do prac wykonywanych rzadko, można wybrać jego wersję kompaktową. Dzięki niej będzie można wykonać najbardziej podstawowe czynności związane z podnoszeniem samochodu. Kolejną sprawą jest też dobranie urządzeń odpowiadających  cechom pojazdów. Jaki podnośnik żaba kupić np. do auta o zawieszeniu obniżonym? W takim wypadku trzeba rozejrzeć się za urządzaniem nisko profilowym. Taki podnośnik żaba, jaki jest przeznaczony do pojazdów z obniżonym zawieszeniem, sprawdzi się również przy pracach nad samochodami typu Van oraz Suv. 

 

Jeśli ten rodzaj żaby nie sprawdzi się w działaniu, wtedy warto zaopatrzyć się w inny o odpowiednio wyższej nośności i unoszeniu. Przy zakupie więc trzeba wiedzieć, na jaką wysokość maksymalną podnośnik może unieść auto.  Jeśli nie jest to ta oczekiwana przez użytkownika, taki zakup trzeba odpuścić.  Jeżeli ktoś planuje kupić hydrauliczny podnośnik typu żaba do pojazdów Bus, TIR, do maszyn budowlanych czy też rolniczych, powinien pomyśleć o urządzeniach o dużej konstrukcji i nośności. W wypadku większych pojazdów żabki powinny unieść duże obciążenia, ważnym elementem jest tutaj też właściwy zakres unoszenia, a także pozycjonowanie punktu podparcia.

Jaki olej do podnośnika żaba? 

Na pytanie o to, jaki olej będzie właściwy do podnośnika typu żaba, należy odpowiedzieć następująco: każdy olej hydrauliczny, który jest przeznaczony do takich urządzeń, będzie dobry. Na rynku wybór olejów hydraulicznych jest bardzo szeroki, więc z kupieniem odpowiedniego nie będzie problemu.