Jaki strug elektryczny wybrać?

jaki strug wybrać

 

Elektronarzędzia usprawniają pracę, czynią ją łatwiejszą i przyjemniejszą. Współcześnie można pozwolić sobie na ulepszoną, zasilaną elektrycznie wersję strugów ręcznych, które stosuje się we wszystkich gałęziach przemysłu stolarskiego. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedni elektryczny strug do drewna, skrojony na miarę indywidualnych potrzeb.

Strug elektryczny - zastosowanie

Strug, powszechnie zwany heblem, służy do obróbki drewna, z którego powstają meble bądź inne obiekty. Pozwala je wyrównać, pozbywając ostrych zadziorów, wygładzić, a nawet przycinać. Ze względu na gabaryty urządzenia, strugi są używane głównie do przygotowania komponentów mebli bądź innych drewnianych powierzchni, czyli pojedynczych desek. Strug do drewna elektryczny to wygodna alternatywa dla ręcznego struga, która przyspiesza pracę, wymaga mniej siły fizycznej i zwiększa wydajność. W przemyśle stolarskim elektryczne urządzenia niemal całkowicie wyparły ręczne, ponieważ można ich używać do każdego rodzaju drewna, również wyjątkowo twardego.

Jaki strug elektryczny - parametry, na które należy zwrócić uwagę:

  • moc - jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ to od niego zależeć będzie wydajność i wygoda użytkowania struga. Urządzenia najtańsze mają moc ok. 500 - 600 W (np. Maktec MT191), natomiast te przeznaczone do najbardziej profesjonalnych prac, nawet ponad 2000 W (np. 245 E Festool).
  • liczba obrotów - im większa, tym dokładniejsze struganie.
  • głębokość strugania - w zależności od modelu to ok. 0 - 3 mm. Powinno się sprawdzić, czy regulacja jest stopniowa, co pozwala na najbardziej precyzyjne struganie, czy bezstopniowa.
  • ilość ostrzy - jednoostrzowe - precyzyjne, lecz wolniejsze skrawanie, dwuostrzowe i czteroostrzowe - trudniejsze w prowadzeniu, ale pozwalają na obróbkę bardzo twardego drewna.
  • szerokość strugania - wybór w tej kwestii jest nieco ograniczony, ponieważ zazwyczaj jest to 82 mm, aczkolwiek wedle potrzeb można znaleźć modele o niestandardowej szerokości strugania.
  • dodatkowe opcje, które ułatwią obsługę struga do drewna elektrycznego to m.in.: prowadnica boczna lub kątowa (najczęściej znajdują się w zestawie); antypoślizgowa powłoka uchwytu; możliwość regulowania strony wydmuchu wiórów oraz przyłączenia odkurzacza; rowek w kształcie litery V, ułatwiający fazowanie; stopka parkująca, która minimalizuje możliwość uszkodzenia drewna podczas odkładania struga.

Przy wyborze konkretnego modelu trzeba kierować się tym, do jakich prac ma być używany, gdyż im lepsza jakość, tym wyższa cena. Nie ma potrzeby wybierać modelu o wysokiej mocy ponad 1000 W i dużej liczbie obrotów, jeżeli będzie stosowany do drobnych prac stolarskich w domu. Warto zdać się na innych użytkowników i ich opinie - strugi elektryczne firm Makita, Bosch, Metabo czy Festool spełniają oczekiwania nawet wymagających użytkowników.

Strug ręczny - jaki wybrać na początek?

Strug tradycyjny, wykorzystujący jedynie siłę mięśni, jest bardziej poręczny niż strug do drewna elektryczny, ponieważ charakteryzuje się lekkością i brakiem kabla zasilającego, który mógłby przeszkadzać w rękach niedoświadczonego cieśli, lub stolarza. Jest to narzędzie, na którym prawie każdy zaczyna się uczyć fachu. Na początek warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwa rodzaje strugów: równik (do przygotowania wstępnej obróbki surowego drewna i fazowania krawędzi) oraz gładzik (służący do wykańczania drewnianych powierzchni, przygotowanych równikiem). Do kompletu należy dobrać dodatki, które zapewnią bezpieczeństwo operatorowi urządzenia, takie jak rękawice i maska (bądź okulary ochronne), chroniące przed pyłem i wiórami.