Jakie gwoździe do łat, deskowania, weźby oraz krokwi?

gwoździe

 

Na trwały i solidny dach składa się konstrukcja nośna oraz pokrycie. Pierwszą zwykle wykonuje się belek drewnianych, wzmocnionych konstrukcjami stalowymi lub żelbetonem. Za wytrzymałość i stabilność dachu odpowiada wiele czynników. Drewno na więźbę dachową powinno być przede wszystkim suche i impregnowane ciśnieniowo. Nie można jednak zapomnieć, że na prawidłowy montaż mają wpływ nie tylko materiały bazowe, ale i te najmniejsze elementy, czyli gwoździe. Gdy krokwie, deski, łaty i kontrłaty zostaną ze sobą porządnie zbite i będą stanowiły jeden dach, to drewno już się nie poskręca ani nie pokrzywi. Jednak aby to osiągnąć, należy solidnie i bez oszczędzania zastosować gwoździe. Deski należy przybijać na dwa, a nawet trzy gwoździe, najlepiej pierścieniowe albo skrętne. Jakie gwoździe do łat, a jakie do deskowania? Jakie gwoździe do krokwi, a jakie do więźby? Jak wybrać odpowiednie produkty?

 

Jakie gwoździe do łat i kontrłat?

Łatowanie dachu musi bazować na odpowiednich materiałach oraz łączeniach. Gwoździe należy dobrać do łat i powinny być wykonane z ocynkowanej stali odpornej na korozję oraz wpływ czynników zewnętrznych. Nie mnie ważna jest również właściwa długość gwoździa, którego rozmiary muszą zapewniać optymalny stosunek łaty do kontr łaty, a także odpowiednio głębokie osadzenie w krokwi. Zatem jakie gwoździe do przybijania łat wybrać? Jakie gwoździe do kontrłat będą najlepsze? Często pojawia się także pytanie o to, jakie długie gwoździe do kontrłat zastosować? Do przybijania łat i kontrłat używamy gwoździ ocynkowanych długości 90-100 mm. Łaty przybijamy w ten sposób, aby były mocowane nie tylko do kontrłat, ale i do krokwi. Konstrukcja musi być wykonana tak, aby było można się po niej bezpiecznie poruszać.

 

Jakie gwoździe do deskowania?

Deskowanie to jeden z najważniejszych etapów budowy dachu, który ma kluczowe znaczenie dla jego solidności i wytrzymałości. Gwoździe, które spajają deski z krokwiami pełnią fundamentalne zadanie. Przede wszystkim powinno być ich odpowiednio dużo. Do każdej biegnącej z góry na dół krokwi przybija się poprzeczne deski, każda na 2-3 gwoździe. Na metrze krokwi mieści się 6-8 desek, przymocowanych na 12 do 15 gwoździ. Jakie gwoździe do deskowania dachu należy wybrać? Takie, które zanurzą się w deskach mocujących na minimum 5 cm.

 

Jakie gwoździe do więźby dachowej?

Do łączenia elementów więźby dachowej najczęściej stosuje się trzy podstawowe elementy – złącza ciesielskie, gwoździe krokwiowe lub specjalne wkręty ciesielskie. Gwoździe krokwiowe to jedna z najstarszych metod, do której używa się różnych rodzajach gwoździ o długości od kilkunastu do 35-40 cm. Ponieważ sposób ten ma swoje mankamenty, powoli wypierany jest przez wkręty ciesielskie. Wyróżniają się one m.in. przenoszeniem większych obciążeń, komfortem i szybkością mocowania, umożliwianiem dociągnięcia skręcanych elementów oraz wykręcenia i ponownego wkręcenia. Najtrwalszym połączeniem, ale jednocześnie najdroższym są złącza ciesielskie. Przede wszystkim wyróżnia je bardzo wysoka odporność na siły rozporowe. Zatem jakie gwoździe do więźby dachowej wybrać? Najlepiej zdać się na doświadczenie dekarza, który oceni rodzaj dachu i zagrożenia, a następnie wybierze optymalne rozwiązanie.

 

Jakie gwoździe do krokwi?

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że najważniejszym połączeniem w więźbie dachowej jest zespolenie krokiew-murłata. Szczególnie w przypadku dachów rozporowych, gdzie połączenie to musi przenieść największe obciążenia i zagwarantować solidne podparcie dla całego dachu. Najpopularniejszym łączeniem są gwoździe krokwiowe- tzw. krokwiaki, jednak z uwagi na ich wątpliwą wytrzymałość i niską nośność na ścięcie lub wyrwanie coraz częściej wybiera się długie wkręty z łbem talerzowym lub złącza ciesielskie. To jakie gwoździe do krokwi wybrać? Wybór konkretnego złącza zależy od rodzaju dachu i decyzję tę powinien podjąć projektant, który dysponuje wiedzą na temat ryzyka i siły w danym połączeniu.