Jakie lampy budowlane na budowę?

 

Właściwe, intensywne i kierunkowe oświetlenie na budowie ma wpływ na wydajność i komfort pracy. Aktualne wymogi prawne oraz zasady BHP odgrywają kluczową rolę przy jego wyborze. Równie istotnym czynnikiem jest dobór produktów, które są energooszczędne oraz będą służyć na lata. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko usprawnia wykonywanie zadań, ale także wydłuża dzień pracy na budowie.

 

Normy prawne regulujące oświetlenie na budowie

 Najważniejszym czynnikiem decydującym o oświetleniu na budowie są odgórnie ustalone normy prawne. Przy planowaniu rozmieszczenia opraw niezbędne jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Podmiotem decydującym o panujących wymogach jest Ministerstwo Infrastruktury i rozporządzenie z 6.02.2003 r. Przepisy mówią o kilku podstawowych zasadach:

  • oświetleniu miejsca niebezpiecznego, 
  • oświetleniu drogi ewakuacyjnej,
  • oświetleniu bramki ustawianej przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi. 

 

Dodatkowo wspomina również o zjawiskach, które kategorycznie nie mogą występować:

  • olśnienie,
  • efekt stroboskopowy,
  • zmiana barwy światła,
  • wydłużenie cieni.

 

Przy wyborze oświetlenia na plac budowy trzeba wziąć pod uwagę również żywotność i trwałość opraw. Kluczowe mogą być tutaj oprawy LED, które cechuje długi okres użytkowania, jak również wygoda użycia i komfort pracy. Ledy są energooszczędne, natychmiastowo osiągają pełnię świecenia, wiernie oddają barwy i korzystanie wpływają na wzrok. 

 

Plac budowy jest dynamicznie zmieniającym się miejscem, w którym bezpieczeństwo i komfort pracy stanowią priorytet. Pomimo tego, że głównym źródłem światła jest tu światło naturalne, dla podwyższenia standardów i w trosce o pracowników warto doświetlić trudno dostępne miejsca sztucznym światłem. 

 

Oświetlenie na budowie od Lena Lighting

 W swojej ofercie Lena Lighting polski producent oświetlenia, posiada szeroki wybór opraw przeznaczonych na plac budowy. Warto zwrócić uwagę na serię FUTURE LED, którą cechują wysokie parametry świetlne, najwyższej klasy technologia oraz praktyczny design. 

 

Świetnie sprawdzającym się rozwiązaniem są przenośne naświetlacze z rodziny MAGNUM FUTURE LED. Produkt ten  umożliwia naświetlenie dowolnie wybranego miejsca. Dobór ilości opraw i ich mocy zależne są od powierzchni placu budowy. Równomierne rozmieszczenie oświetlenia pozwoli na precyzyjne wykonywanie prac oraz uniknięcie wypadków i błędów. Naświetlacze MAGNUM FUTURE LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne źródła halogenowe. Ma to bezpośredni wpływ na dłuższą żywotność oraz koszty związane z użytkowaniem. 

 

Nowym, innowacyjnym produktem jest bezprzewodowy Magnum BATTERY od Lena Lighting. Jest kompatybilny z akumulatorem Bosch 18 V Professional System. Jego strumień świetlny zapewnia równomierne oświetlenie kierunkowe. 

 

Na budowie sprawdzą się oprawy o kulistym kształcie, które oświetlą całą powierzchnię. Do tego rodzaju lamp, możemy zaliczyć lampy SITE LIGHT FUTURE i FUTURE BALL odporne na mechaniczne zniszczenia, pył oraz wilgotność. Lampy te występują również w wersji ACCU, która w momencie zaniku zasilania umożliwia dalszą pracę 

 

Przy rozległych placach budowy świetnie sprawdzą się długie ciągi świetlne. Zasilane z jednego gniazdka, energooszczędne, mogą oświetlić przestrzeń nawet o długości 120 m i zaopatrzyć ją w 40 punktów źródła światła. Takiej specyfice odpowiada lampa FUTURE LINE LED, umożliwiająca szybki montaż, nawet w najbardziej nietypowych miejscach na placu budowy. Design w kształcie litery u, daje możliwość montażu opraw pod dowolnym kątem oraz zawieszenie ich na słupach czy rusztowaniach. Sznur świetlny posiada opcję regulowania kąta świecenia i dostosowania go aktualnych potrzeb i funkcji. Model jest odporny na wilgoć i pył, dzięki czemu swobodnie można go wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i w środku.