Jakie wiertła do betonu wybrać?

Beton to najbardziej uniwersalny i popularny materiał budowlany. Do wiercenia w nim potrzebujemy odpowiedniego urządzenia i osprzętu. W zależności od tego, czy wiercimy w betonie niezbrojonym, czy w żelbetonie, potrzebować będziemy mniej lub bardziej wymagającego sprzętu. Jakie wybrać wiertła do betonu zbrojonego, a jakie do pozbawionego zbrojeń? Czy faktycznie ma to tak duże znaczenie?

Jak wiercić w betonie niezbrojonym?

Do tego rodzaju podłoża należy wybrać dobrą wiertarkę udarową albo młotowiertarkę z udarem SDS lub mechanicznym. Wiertarka jest bardziej precyzyjna, dlatego nadaje się idealnie do wiercenia otworów małych, przy pomocy wiertła o podwójnym ostrzu. Wydajną i przyjemniejszą pracę związaną z wierceniem na rozległej powierzchni betonu, z pewnością zagwarantuje nam młotowiertarka. Jak wiercimy w betonie bardzo duże otwory, to powinniśmy dobrać do młotowiertarki wiertła koronowe. Charakterystyczna szeroka końcówka, przypominająca rurę pokrytą ostrzem, wierci materiał na wylot. Drugi rodzaj wiertła koronowego z końcówką przypominającą garnek, przeznaczona jest do wiercenia otworów płytkich. Do młotowiertarek udarowych stosujemy wiertła udarowe, posiadające głowicę powlekaną węglikiem spiekanym. Do mniej wymagających prac wystarczą wiertła widiowe, które różni od koronowych mniejsza średnica ok. 3 - 13 mm, a ich głowicę stanowi spirala z pojedynczym rowkiem. Najbardziej wytrzymałe są wiertła diamentowe, które po zużyciu można regenerować. Wiertło powinno być przede wszystkim kompatybilne z uchwytem w danej wiertarce lub młotowiertarce.

Jak wiercić w betonie zbrojonym?

Wiercenie w tym typie betonu wymaga użycia wysokiej jakości wiertarki do betonu zbrojonego oraz najbardziej wytrzymałych materiałów budujących wiertło, np. stali hartowanej czy tytanu. Budowa wiertła do betonu zbrojonego jest charakterystyczna: unikalny kształt i konstrukcja (gwarantują optymalny rozkład drgań i siły wiercenia), centrujące ostrze zbudowane z węglików, ostrza boczne (szlifowane diamentowo) oraz wiertła czteroostrzowe (odporne na zbrojenia, nie zakleszczają się w żelbetonie). Wiertło tego rodzaju ma długą żywotność, dlatego warto w nie zainwestować, mimo że cena jest dosyć wysoka. Jak wiercimy w żelbetonie wiertłem dobrej jakości, to na pewno unikniemy jego uszkodzenia. Młotowiertarkę ustawiamy pionowo i wiercimy powoli, nie przejmując się krótkim “zastojem” - wiertło czteroostrzowe potrzebuje chwili, gdy natknie się na zbrojenia, by po kilkunastu sekundach odpowiednio się ustawić i wejść dalej w beton. W naszym sklepie dostępna jest szeroka oferta wierteł SDS-Plus oraz SDS Max renomowanej firmy Bosch o ekstremalnej wytrzymałości i posiadających dodatkową, niezwykle przydatną funkcję - oznakowanie stopnia zużycia wiertła.

 

Podsumowując: jak wiercimy w betonie, powinniśmy zapoznać się przede wszystkim z jego strukturą, obecnością zbrojeń i w dalszej kolejności wybrać odpowiednie narzędzie. Nie należy zapominać również o tym, że pod miejscem wiercenia mogą przebiegać rury i kable, które łatwo uszkodzić, powodując poważną awarię. Widoczne zużycie naszego wiertła jest jasnym sygnałem, że czas je wymienić na nowe.