Cieknący kran - jak naprawić?

cieknący kran

 

Cieknący kran w łazience lub kuchni to poważny problem, który w bezpośredni sposób przyczynia się do wyższych rachunków za wodę. Z badań specjalistów wynika, że nieszczelny kran, z którego woda ścieka z częstotliwością jednej kropli na sekundę, oznacza straty sięgające nawet 5 tysięcy litrów w skali roku. Jest to dość istotny problem, dlatego należy go jak najszybciej wyeliminować. Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zakup nowej baterii, warto spróbować naprawić obecną. 

 

Jak naprawić kapiący kran?

Zanim przystąpi się do jakiejkolwiek naprawy, należy pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest zakręcenie dopływu wody. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed zalaniem, jeśli cokolwiek podczas naprawy pójdzie nie tak, jakby się tego chciało. Następnym krokiem będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi, takich jak klucze. Rodzaje kluczy, które mogą być niezbędne to: 

  • imbusowy
  • nastawny
  • płaski

W przypadku kiedy bateria jest z delikatniejszych materiałów, można nałożyć gumową nakładkę na klucz. Ma się wtedy pewność, że nic nie zostanie niepotrzebnie uszkodzone. 

Naprawę zaczyna się od ustalenia rodzaju kranu, jaki się posiada w swoim domu. Jeżeli jest się w posiadaniu baterii starego typu, posiada ona zazwyczaj kurki i najczęstszym problemem kapiącego kranu jest uszkodzona uszczelka. W tym wypadku konieczna będzie jej wymiana. W pierwszej kolejności należy dokładnie zlokalizować miejsce nieszczelności kranu, ponieważ uszczelki znajdują się przy wylewce kranu lub przy głowicy.

 

Jak wymienić uszczelkę w kranie?

Jeżeli przyczyną kapiącego kranu jest zużyta uszczelka na wylewce, to w pierwszej kolejności należy odkręcić kluczem śrubę, która zwana jest mocującą. a następnie trzeba zdjąć wylewkę i usunąć starą uszczelkę. Na jej miejsce należy umieścić nową. Następnie trzeba zamocować wylewkę i dokręcić śrubę mocującą. Nie można jednak dokręcić zbyt mocno, ponieważ kran nie będzie obracał się na boki. Wymiana uszczelki w kranie nie należy do najtrudniejszych, także poradzić powinien sobie z nią każdy. 

 

Kran cieknie z pod głowicy - co robić? 

Innym powodem cieknącego kranu może być niedokręcona głowica kranu, lub uszkodzona uszczelka w głowicy. Co wtedy począć? Należy zdjąć zaślepki z kurków, a następnie odkręcić śrubę mocującą i zdjąć kurki. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy głowica jest odpowiednio przykręcona, ponieważ jest to najczęstsza przyczyna, przez którą kapie z kranu. W przypadku gdy jednak nie jest to odpowiednia diagnoza, koniecznością może być wymiana uszczelki w głowicy. Aby to zrobić, należy odkręcić nakrętkę, która mocuje uszczelkę, aby wymienić ją na nową. Należy pamiętać, że uszczelka musi być odpowiedniej wielkości, inaczej nie spełni się w swojej roli, a kran będzie dalej należał do tych cieknących. Nie mając pewności co do wielkości uszczelki, najlepiej zabrać ją ze sobą do sklepu, aby sprzedawca mógł nam doradzić taką, która będzie miała odpowiedni rozmiar. Po wymianie uszczelki należy wkręcić głowicę i nałożyć korek, pamiętając jednak o odpowiednim dokręceniu. 

 

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

W przypadku baterii jednouchwytowych, kapiący kran może oznaczać uszkodzoną głowicę. Naprawa takiej baterii nie należy do najtańszych i może się wiązać z wyższymi kosztami niż zakup nowej. Jeśli jednak decyzja o naprawie została podjęta, należy wykręcić starą głowicę i kupić nową - odpowiednią i pasującą. Naprawa cieknącego kranu może nie być najłatwiejsza, ale krok po kroku da się to sprawnie zrobić. Należy najpierw zdjąć zaślepkę i odkręcić wewnętrzną śrubę mocującą - potrzebny jest do tego klucz imbusowy. Następnie należy zdemontować kran. Jeżeli nakrętka mocująca głowicę jest dobrze dokręcona, należy przystąpić do wymiany głowicy. Warto jednak porządnie sprawdzić odpowiednie dokręcenie nakrętki, ponieważ najczęstszym problemem kapiącego kranu, jest właśnie nieodpowiednio dokręcona nakrętka. 

Jeżeli kran cieknie po zakręceniu, również winna jest uszczelka, a jej wymiana nie należy do najtrudniejszych, co można zauważyć powyżej. Naprawa cieknącego kranu może się wydawać skomplikowana, jednak wszystko jest do zrobienia w zaciszu domowym, bez konieczności wzywania fachowca.