Kiedy siać trawę?

trawa

 

Każdy dumny posiadacz ogrodu, działki lub kawałka zielonego terenu zdaje sobie sprawę, jak ważny dla ogólnego efektu wizualnego jest piękny i zadbany trawnik. Jest on nie tylko elementem, który nadaje charakter przestrzeni, ale też miejscem, gdzie w ciepłe letnie dni razem z najbliższymi spędzamy swój wolny czas, bawiąc się, lub organizując pikniki. Jednak żeby murawa nabrała perfekcyjnego wyglądu należy w odpowiedni sposób się nią zająć. Sianie trawy to wymagający proces. Jeśli chcemy żeby zakończył się sukcesem należy wykonywać go na przełomie kwietnia/maja lub września, tak aby trawa miała wystarczającą ilość czasu na wykiełkowanie i tym samym mogła nabrać odporności na nadchodzące mrozy. 

 

Kiedy najlepiej siać trawę?

To, kiedy siejemy trawę, ma ogromne znaczenie. Najlepszym terminem na wysiewanie trawy według specjalistów jest wiosna. Po zimowych zawirowaniach z deszczem i śniegiem podłoże nabiera idealnej wilgotności, a wiosenna aura sprzyja idealnym warunkom do wzrostu soczyście zielonego trawnika. Wiosną temperatury są odpowiednio wyważone - nie pojawiają się upały, ani silne mrozy. Występują również opady, które dbają o odpowiednie nawadnianie powstającego trawnika co pozwala na większą swobodę w samodzielnym podlewaniu. Mimo wszystko, trzeba odpowiedzieć na to, kiedy siać trawę na wiosnę. Najlepiej zająć się tym w połowie kwietnia, lecz nie później niż koniec maja, ponieważ warunki atmosferyczne panujące w tym okresie są najbardziej odpowiednie dla wysiewu. 

 

Do kiedy można siać trawę?

Październik jest ostatnim miesiącem, kiedy można pozwolić sobie na wysiew trawy. Należy brać jednak pod uwagę panujące temperatury, ponieważ jesień bywa kapryśna i potrafi zaskoczyć nieprzyjemnymi przymrozkami, które mają ogromny wpływ na wzrost trawy. Jeśli jednak dni są dalej ciepłe, a temperatury nie spadają poniżej zera, nie ma żadnych przeciwwskazań do wysiewu. Nie należy zapomnieć o odpowiednim nawożeniu gleby - jesienią potrzebuje więcej fosforu i potasu.

 

Kiedy zrezygnować z siania trawy?

Istotą wysiewu trawy są warunki atmosferyczne, dlatego na nie powinno zwrócić się szczególną uwagę w tej kwestii. Nie poleca się zabierać za sianie trawy, kiedy jest gorąco. Ze względu na wysokie temperatury powietrza, które wysuszają glebę. Równoznaczne jest to z tym, że o pielęgnacje takiego trawnika trzeba dbać o wiele bardziej i nawadniać go częściej. Natomiast podczas mrozów nie sieje się trawy w ogóle, ponieważ nie ma jakichkolwiek warunków atmosferycznych, umożliwiających jej bujny wzrost. 

Jak przygotować teren?

Proces wysiewania trawnika zaczyna się już na kilka tygodni przed samym wysiewem kiedy trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszy krok to oczyszczenie terenu z chwastów, kamieni, patyków i innych niepotrzebnych rzeczy oraz przekopanie ziemi. Następnie trzeba zadbać o glebę. W zależności od tego, jakiego jest rodzaju, będzie potrzebowała konkretnych środków, aby była jak najbardziej odpowiednia pod wysiew. 

Jeśli Twoja gleba jest:

  • gliniasta i twarda - należy użyć środków, aby ją rozluźnić. Świetnie sprawdzi się do tego kompost, ale nie zaszkodzi dosypać też piasku. 
  • piaszczysta - należy dodać do niej ziemi uprawnej, a wraz z nią nawozu, który wpłynie na jej użyźnienie. 

Jeśli siejesz trawę wiosną, pamiętaj o tym, aby podlać ziemię nawozem zawierającym azot. Dzięki temu poprawi się jej jakość.

Trawa nie przepada za zbyt lekkim gruntem, dlatego najlepszą opcją jest zadbanie o to, aby podłoże było lekko utwardzone. Nie wolno jednak przesadzić, ponieważ zbyt twarde może wpłynąć niekorzystnie na jej rozrost. 

 

Kiedy siejemy trawę - najważniejsze kwestie, o których nie wolno zapomnieć 

  1. Najlepszym okresem wysiewu jest wiosna.
  2. To, kiedy można wysiewać trawę, jest niezwykle istotne.
  3. Odpowiednio wypielęgnuj podłoże, na którym zamierzasz wysiewać trawę. 
  4. Nie zabieraj się za to w wietrzny dzień, ponieważ stracisz wiele nasion. 
  5. Nie zaszkodzi podlać wysianej trawy nawozem, który korzystnie wpłynie na jej wzrost
  6. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie trawnika

Ostatnim punktem jest radość z pięknego, przepełnionego zielenią ogrodu.