Klejonka sosnowa - wszystko co warto o niej wiedzieć


 

Klejonka to drewniana płyta, która może mieć formę płaskiej sklejki, kantówki lub krawędziaki o różnorodnym przekroju. Produkuje je się z warstwowo klejonego najczęściej litego drewna gatunków liściastych lub iglastych. Jednym z popularnych materiałów jest sosna, która jest prosta do pozyskania, miękka i ma dobre parametry wytrzymałościowe. Ponadto to doskonały materiał do obróbki, odporny na wilgoć i łatwy do impregnacji. Gdzie można ją stosować i jaka jest cena klejonki sosnowej?

 

Szukasz sprawdzonego sprzętu? Wybierz wyrzynarkę akumulatorową, która poradzi sobie z każdym typem prac.

 

Czym jest klejonka sosnowa?

Klejonka sosnowa stosowana jest w meblarstwie, budownictwie i stolarce budowlanej. Klejenie wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to drewno klejone na szerokości z lameli tarcicy litej, a drugi polega na łączeniu drewna klejonego na długości i szerokości na mikrowczepy. Druga metoda jest tańsza, ale nadal bardzo wytrzymała. Wyróżnia się nawet większą trwałością niż klejenie całych listew. Wybór metody głównie zależy od tego, gdzie produkowana jest klejonka sosnowa. Producent zwykle stawia na prasowanie jej w specjalnych prasach, a w zakładach rzemieślniczych korzysta się z tradycyjnych metod, czyli klejenie za pomocą ścisków. Klejonka sosnowa to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Wykonane w ten sposób blaty klejonkowe mają mniejszą skłonność do paczenia się, wyginania i pękania. Schody z klejonki nie trzeszczą pod stopami i pomimo upływu lat zachowują swój kształt.

 

Klejonka sosnowa na wymiar

Klejonka sosnowa najczęściej stosowana jest do wewnętrznego wykończenia domu. Okna, schody, podłogi, meble, blaty to główne elementy, gdzie wykorzystywana jest klejonka sosnowa. Producent może wytworzyć zgodnie z zamówieniem klejonkę jednowarstwową lub inne rodzaje, takie jak płyty twardzielowe, sztorcowe i trójwarstwowe. W tej ostatniej listwy w poszczególnych warstwach są ułożone prostopadle do siebie. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na zmiany wilgotności i znacznie trwalsza od jednowarstwowej płyty. Klejonka sosnowa na wymiar bardzo często wykorzystywana jest w meblarstwie, np. do nóg stołów i stolików. W takim przypadku skleja się kilka warstw desek lub płyt MDF, a następnie przecina, struga lub szlifuje aż do uzyskania odpowiednich gabarytów. Warto wiedzieć, że gotową klejonkę można oklejać okleiną, laminatem lub toczyć.

 

Czy wiesz jaki sprzęt warto kupić? Szeroki wachlarz produktów Festool uzupełni Twój warsztat!

 

Klejonka sosnowa – producent

Decydując się na parkiet, schody lub blaty z klejonki sosnowej możemy zakupić materiały w sklepach i marketach budowlanych lub bezpośrednio u producenta. Najlepiej skontaktować się z kilkoma firmami, aby poznać ich ceny oraz szczegółową ofertę. Zwykle znajdziemy tam szeroki wybór różnego rodzaju klejonek, w tym klejonka sosnowa na wymiar. To, an warto zwracać uwagę podczas współpracy z producentem to metody klejenia, park maszynowy czy materiały do łączenia lameli. Klej używany do łączenia poszczególnych warstw powinien być wodoodporny. Standardowo listwy klejone są klejami wspomagającymi odporność spoiny klejowej na typowe użytkowanie, czyli mycie podłóg, schodów i mebli. Warto dowiedzieć się u producenta, jaki klej stosuje i czy drewno posiada certyfikat FSC.

 

Klejonka sosnowa – cena

Sosna jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do produkcji okien, drzwi, blatów, parapetów, mebli oraz innych elementów i drewnianych konstrukcji budowlanych. Powszechność występowania sosny oraz łatwość jej pozyskania sprawiają, że jest ona surowcem bardzo przystępnym cenowo. Jednocześnie zachowuje bardzo wysokie parametry użytkowe. Jeśli interesuje nas klejonka sosnowa, cena będzie się różnić w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim to kwestia zastosowania produktu, jego grubość, wielkość czy metoda wykonania. Przykładowo kantówka sosnowa klejona o wymiarach 60x40x2600 mm kosztuje ok. 32 zł. Natomiast cena płyty klejonej sosnowej o wymiarach 240 cm x 60 cm to ok. 200 zł.