Kobyłki własnej roboty - jak zrobić?

kobyłki

 

Mając swój wymarzony warsztat warto zadbać o to, aby był dobrze wyposażony. Świetnym rozwiązaniem jest kobyłka warsztatowa, zwana również koziołkiem stolarskim. Rozłożona może zastąpić stół, służyć do cięcia, strugania, czy też malowania. Po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca i bez problemu można przechowywać ją w małych pomieszczeniach. 

 

Jak zrobić koziołek stolarski? 

Dla każdego majsterkowicza świetnie się sprawdzi koziołek drewniany. Jak zrobić go samemu, w zaciszu domowym? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Najlepiej zacząć od przygotowania projektu i listy materiałów, jakie będą potrzebne. Niezbędnym materiałem będą deski. Jeśli chodzi o ich wymiar, wszystko jest zależne od tego, jak wielki koziołek chce się uzyskać. W tym przypadku jest to kwestia indywidualna i mogą to być deski o wymiarach 40x80 cm, ale również sprawdza się rozmiar 80x80 cm. Deski przecina się na pół i warto je jeszcze przestrugać, aby upewnić się, że mają te same wymiary. Następnym krokiem będzie skonstruowanie dwóch teowników. Tworzy się je na kształt litery T, stąd nazwa - teownik. Deski należy przykręcić do siebie śrubami, po to aby konstrukcja była mocniejsza. Można się posłużyć również grubymi gwoździami, jednakże nie będzie ona tak stabilna, jakby się tego oczekiwało. Kolejnym krokiem będzie dokręcenie nóg do boków teowników. Długość desek, które posłużą jako nogi, też zależna jest od tego, jaką wysokość chce się uzyskać. Śruby należy wkręcić we wgłębieniach, aby uzyskać efekt rozwartych nóg. W ten oto sposób powstaje koziołek stolarski. Jeśli ma pełnić funkcję stołu, można do niego dorobić blat. Jego dokręcenie też nie powinno sprawić trudności. Konstruowanie takiej kobyłki nie powinno zająć więcej niż 3h.

 

Jak zrobić kobyłki metalowe?

Jeśli nie wiesz jak zrobić kobyłki, a tym bardziej metalowe, to nie musisz się dłużej martwić. Pomoc znajdziesz w tym tekście. Wybór metalowej kobyłki nie wiąże się z większą trudnością w jej konstruowaniu, wręcz przeciwnie, jest analogiczna do budowy tej drewnianej wersji. Potrzebne będą jednak inne narzędzia, takie jak:

  • pilnik do metalu 
  • kombinerki 
  • wiertarka 
  • wiertła
  • piła do metalu
  • nitownica
  • imadło

 

Potrzebne będą również rurki metalowe, z których powstaną nogi koziołka. Można zakupić je w markecie budowlanym, lub posłużyć się własnymi, jeśli się takie posiada. Warto również zakupić odpowiednie gumki, aby aluminiowe nogi nie rysowały podłogi w warsztacie. Odpowiednią warstwę ochronną można również zrobić samemu. Z pomocą przyjdą nakrętki do śrub, które umiejętnie włożone w rurki, sprawią, że te nie będą miały ostrych krawędzi. Jest to jednoznaczne z tym, że nie dojdzie do zarysowania powierzchni. Z rurek również można zrobić dwuteownik, bądź zakupić już gotowy. Nogi należy przyspawać do podwójnych teowników. Istnieje również druga opcja, już bez wykorzystywania podwójnych teowników, będzie jednak potrzebny do tego profil stalowy. Stworzone nogi z rurek aluminiowych należy ze sobą zespawać w taki sposób, aby powstała z nich litera A. Wystarczy stworzyć dwie takie podpórki i przyspawać do profilu stalowego. W ten oto sposób powstaje koziołek metalowy, który jest solidniejszą wersją niż ten drewniany. Niezależnie jednak, który rodzaj się wybierze, znajdzie on swoje zastosowanie na co dzień w warsztacie. Kobyłki warsztatowe, drewniane, czy też metalowe są świetnym rozwiązaniem dla każdego majsterkowicza, ponieważ ułatwiają pracę, a odpowiednio złożone nie zajmują wcale dużo miejsca. Dodatkowo wersję metalową, po wcześniejszym zaimpregnowaniu, można bez problemu przechowywać na zewnątrz.