Kompresor olejowy czy bezolejowy?

 

Kompresor do czego służy, ma świadomość coraz większa liczba majsterkowiczów. Takie urządzenie przydaje się nie tylko w garażu podczas prac przy samochodzie. Także prace ogrodnicze czy leśne to prawdziwy test kompresorów. Urządzenie tego typu przydaje się także na budowie, gdzie z jego pomocą można posługiwać się elektronarzędziami. Z poniższego tekstu dowiesz się nie tyle, do czego służy kompresor, a jaki kompresor: olejowy czy bezolejowy powinieneś wybrać do określonych zadań.

 

Jaki kompresor: olejowy czy bezolejowy?

Każdy kompresor wyposażony jest w tłok, za pomocą którego powietrze pod ciśnieniem dostarczane jest do instalacji. W związku z tym niezależnie jaki kompresor olejowy czy bezolejowy wybierzesz, jego budowa i sposób pracy będą podobne. Różnica polega jedynie na tym, że tłok w kompresorach olejowych jest smarowany właśnie za pomocą oleju. Takiego dodatkowego smarowania nie ma żaden kompresor bezolejowy. Zasada działania tego urządzenia opiera się na wyborze miękkich materiałów o niskim współczynniku tarcie. Dzięki temu w tego typu kompresorach nie jest potrzebne smarowanie. 

 

Kompresor bezolejowy - zasada działania

Zastanawiasz się, do czego służy kompresor niewyposażony w pompę olejową? Jeśli do wykonania Twojego zadania potrzebne jest tylko czyste powietrze pod ciśnieniem, postaw właśnie na kompresor bezolejowy. Zasada działania tego urządzenia powoduje to, że wydmuchiwane powietrze nie zawiera drobinek oleju. Jest to wymagane w branżach związanych głównie z produkcją i przetwarzaniem żywności. Prawdziwy test kompresorów bezolejowych to także branża dentystyczna, w której muszą być zachowane sterylne warunki pracy. 

 

Ponadto kompresor bezolejowy ma opinie urządzenia cichego, a dzięki mniej skomplikowanej budowie także lżejszego. Niestety ten wariant urządzenia ma też swoje słabsze strony. Kompresor bezolejowy ma opinię mniej żywotnego i bardziej awaryjnego niż urządzenia olejowe. Z reguły takie konstrukcje są też mniej wydajne, mają mniejsze zbiorniki i nie nadają się do pracy stałej. W związku z tym kompresor bezolejowy ma opinię urządzenia przeznaczonego głównie do realizowania zadań okazjonalnych wokół domu.

 

Charakterystyka kompresora olejowego

Jeśli zależy Ci na wydajności i dużej mocy urządzenia, postaw na olejowy kompresor. Do czego służy takie urządzenie? Najczęściej sprawdza się ono w warsztatach samochodowych czy wulkanizacyjnych. Także warsztaty montażowe i rzemieślnicze to prawdziwy test kompresorów olejowych. Taki wariant możesz zastosować wszędzie tam, gdzie nie musisz obawiać się, że w tłoczonym powietrzu będą drobinki oleju. Kompresory olejowe są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i wśród nich możesz trafić także na bardzo duży i wydajny kompresor olejowy. Zasada działania polegająca na smarowaniu wpływa też na żywotność i daje możliwość ciągłej pracy.

 

Jeśli nadal nie wiesz jaki kompresor: olejowy czy bezolejowy wybrać, zastanów się, do czego służy kompresor w Twoim warsztacie. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy, nieco łatwiej podejmiesz decyzję.