Korowarka do kabli domowej roboty

kable do obrania

 

Odzyskiwanie wartościowych materiałów z różnego typu odpadów to jeden ze sposobów na ochronę środowiska naturalnego. Obieranie kabli z izolacji można także uznać za proces ekologiczny pod warunkiem, że wykorzystywany jest do tego obierak do kabli. Może być to także sposób na niewielki zarobek i zrekompensowanie zakupu sprzętu elektronicznego czy remontu mieszkania. W poniższym tekście podpowiadamy jak szybko obrać kable miedziane, kiedy potrzebna będzie korowarka do kabli domowej roboty i jak zrobić korowarkę do kabli dostosowaną do własnych potrzeb.

 

Obierak do kabli - kiedy się przyda?

Podczas gruntownego remontu pomieszczeń mieszkalnych czy usługowych często wymienia się także instalację elektryczną. Jeśli nie masz co zrobić ze starymi przewodami, korowarka do kabli pomoże Ci odzyskać część z własnego wkładu w inwestycję. Maszynka do obierania kabli pomoże Ci się uporać także z przewodami pochodzącymi ze starych sprzętów AGD czy RTV. Jeśli kupisz nowe urządzenie, z pewnością w ruch pójdzie także maszyna do obierania kabli. Obieranie kabli z izolacji umożliwia szybkie odzyskanie metalowego rdzenia, który wykonany jest z głównie z miedzi. Szybkie obieranie kabli pozwoli łatwo zarobić na skupie złomu nawet 20 złotych za kilogram miedzi. W starszych typach instalacji spotyka się także aluminium. Tu obieraczka do kabli pozwoli na nieco mniejsze zyski, ale 5 złotych za kilogram też warte jest zachodu. 

 

Jak szybko obrać kable miedziane?

Tylko szybkie obieranie kabli umożliwia łatwy odzysk metali kolorowych z przewodów. Jednak przy użyciu nożyków do tapet obieranie kabli z izolacji przebiega bardzo wolno i staje się mało opłacalne. Jeszcze kilka lat temu szybkie obieranie kabli polegało na paleniu przewodów, po których pozostawał jedynie metal. Palenie gumy w takich warunkach jest jednak nielegalne i zdecydowanie lepsza dla środowiska jest korowarka do kabli domowej roboty. Jak zrobić obieraczke do kabli? To urządzenie musi składać się z systemu ostrzy i tulei, które pozwalają na pobieranie przewodu. Dzięki możliwości regulacji średnicy otworu korowarka do kabli będzie skutecznie usuwała gumowe osłony. Dobrze zaprojektowana i przygotowana korowarka do kabli domowej roboty może usuwać nie tylko tak zwane jelita, w których mieści się więcej przewodów. Zda egzamin także przy szybkim obieraniu kabli o mniejszych średnicach. Jeśli nie wiesz, jak zrobić obieraczke do kabli możesz sięgnąć po gotowe elementy. W sprzedaży dostępne są maszynki do obierania kabli, jednak ich koszt często jest znaczny. Mimo tego możesz zaobserwować, jak stworzony jest profesjonalny obierak do kabli i zainspirować się nim podczas tworzenia własnej maszyny.

 

Maszynka do obierania kabli - z czego ją wykonać?

W internecie znajdziesz wiele pomysłów na to, jak zrobić korowarkę do kabli? Nasza propozycja opiera się na zasadach, które stosowane są w profesjonalnych maszynkach do obierania kabli. Sercem obieraka do kabli jest bęben na całym obwodzie nacięty w kształt litery V. Może składać się z dwóch połączonych elementów, co pozwoli szybko rozmontować obieraczkę do kabli w razie potrzeby. Ponadto na skośnych ściankach znajdują się nacięcia promieniowe, które mają za zadanie zbieranie przewodu przez korowarkę do kabli. Wykonanie ich gęsto zapewni jej większą skuteczność. Drugą częścią obieraka do kabli musi być ostrze, które precyzyjnie rozetnie osłonę. W korowarkach do kabli domowej roboty możesz zastosować ostrze obrotowe na łożyskach lub zwykły nóż do tapet. 


Skuteczna maszyna do obierania kabli musi być wyposażona w czuły napęd. W przedstawionym wyżej mechanizmie bęben prowadzący przewód napędzany jest za pomocą wkrętarki akumulatorowej. To dobre rozwiązanie, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo stosowania obieraczki do kabli. Jak szybko obrać kable miedziane? Wybierz wkrętarkę z regulacją obrotów, co ułatwi Ci pracę z przewodami cieńszymi i grubszymi. W asortymencie sklepu narzędziowego Industria24 znajdziesz kilka typów takich wkrętarek, pochodzące od różnych producentów. Dzięki nim nie tylko będziesz napędzał maszynę do obierania kabli, ale także wykonasz wiele różnorodnych prac warsztatowych.