Prezentacja lampki roboczej Festool SYSLITE KAL II

 


Wszystkie prace montażowe wymagają dokładnego oświetlenia obszaru działania. Nie zawsze możliwe lub wystarczające jest użycie lamp znajdujących się w miejscu montażu. Powodów może być kilka:
- brak lamp,
- brak instalacji elektrycznej,
- brak zasilania lub zbyt słabe światło.
Przewidzieli to producenci elektronarzędzi oferujący lampki zasilane akumulatorami.

 

Wymaganymi cechami takiej lampy powinny być:
- wydajność świecenia,
- odporność na upadki,
- zwarta obudowa.

 

Wiele produktów na rynku elektronarzędzi spełnia te wymogi, ale jest jeden znacznie wyprzedzający konkurencję. Festool SYSLITE KAL II.

 

Po pierwsze lampka ma dwa sposoby zasilania akumulatorowego, posiada wbudowany akumulator litowo-jonowy 7,2V o pojemności 2,9Ah i umożliwia stosowanie akumulatorów zewnętrznych Festool BPC i BPS.
Po drugie jest wyposażona w 12 diód o dużej mocy.
Po trzecie niezwykle szeroki kąt rozproszenia 170° sprawia, że powierzchnia robocza jest oświetlona jednorodnie i całościowo.
Po czwarte ma trzystopniowy włącznik/wyłącznik
– Naciśnięcie 1x -> włączanie trybu oświetlania na poziomie oszczędzania energii (poziom 1: 30%)
– Naciśnięcie 2x -> przełączanie na maks. intensywność świecenia (poziom 2: 100%)
– Naciśnięcie 3x -> wyłączenie
Po piąte może pracować w trybie awarii zasilania, dzięki któremu może, w przypadku nagłej awarii zasilania, oświetlać obszar roboczy.


Sposób ustawienia trybu awarii zasilania:
- przytrzymać naciśnięty włącznik/wyłącznik i podłączyć zasilacz sieciowy lub samochodowy do gniazda zasilania.
- lampka wyłączy się i wskaźnik stanu naładowania zmieni się w zależności od stanu roboczego na miganie pomarańczowe (ładowanie) lub też stałe światło pomarańczowe (naładowany).

 

W przypadku przerwania zasilania zewnętrznego lampka robocza włączy się teraz automatycznie. Na potrzeby tego pokazu wyciągnąłem wtyczkę ładowarki, co imituje brak zasilania.

 

Lampkę można kupić w dwóch wersjach wyposażeniowych:
500721 – SYSLITE KAL II
499815 – SYSLITE KAL II-Set

 

W prezentacji przedstawiam wersją podstawową, która zawiera ładowarkę sieciową 230 V i adapter do ładowania z gniazda zapalniczki samochodowej. Całość w uszytej na miarę torbie Festool. Do wersji 499815 dodatkowo dołączony jest obrotowy uchwyt magnetyczny MA KAL Festool.

 

Przy pomocy tej głowicy kulistej 2w1 można zamocować lampkę do stalowych elementów (wykorzystujemy wbudowany magnes) lub użyć jednego ze ścisków śrubowych lub dźwigniowego Festool w celu zamocowania do elementów niemetalowych. Poniżej numery katalogowe i nazwy ścisków:
- 489570 – ścisk śrubowy Festool FSZ 120
- 489571 – ścisk śrubowy Festool FSZ 300
- 491594 – ścisk dźwigniowy Festool FS-HZ 160

 

Dodatkowym atutem jest funkcja błyskawicznego połączenia za pomocą magnetycznej głowicy kulistej i talerza statywu z typowymi statywami. Sama lampka także może mocowana na statywie dzięki gniazdu 1/4″, ale wtedy nie ma możliwości dokładnego ustawić położenia, jak ma to miejsce w przypadku pracy z głowicą.