Łupek dachowy - montaż, cennik, czy warto?

łupek dachowy

 

Wykorzystywanie kamienia naturalnego w konstrukcjach budynków ma tradycje sięgające starożytności. Także pokrycie budynków za pomocą łupków dachowych było stosowane nawet kilka tysięcy lat wstecz. O skuteczności układania łupka na dachu świadczy fakt, że tę metodę stosuje się nawet współcześnie. W poniższym tekście znajdziesz informacje o tym, czym jest łupek dachowy, cenę dachu wykonanego w tej technice i jakie są sposoby montażu łupka dachowego.

 

Co to jest łupek dachowy?

Zanim zdecydujesz się wybrać konkretny łupek kamienny na dach, dowiedz się, czym jest ten materiał. Pojęcie łupek dachowy odnosi się do skał osadowych o charakterystycznej łupkowej strukturze. Skały dzielą się warstwowo, a narzędzia mechaniczne pomagają im w tym, tworząc łupek kamienny na dach. W dalszej kolejności wszystkie poszczególne elementy są obrabiane i przygotowywane do sprzedaży. Z uwagi na stosunkowo niewielki ciężar, jakim na tle innych kamieni charakteryzuje się łupek dachowy, montaż tego materiału wyparł niemal wszystkie inne pokrycia z naturalnych kamieni. 

 

Łupek na dach jest niezwykle popularny głównie w krajach Europy Zachodniej i Południowej. Największą produkcją może pochwalić się Hiszpania, jednak także w Niemczech i Francji często wykorzystywany jest łupek dachowy. Cena pozyskiwania i montażu tego materiału jest wysoka, dlatego łupek na dachu wpływa na większy prestiż danego obiektu. Niestety ze względu na koszty często wybierana jest kompozytowa imitacja łupka dachowego. Prawdziwy łupek dachowy jest materiałem, do produkcji którego nie używa się żadnych środków chemiczny, tworzyw sztucznych czy procesów przetwarzania. Dzięki temu za produkt całkowicie ekologiczny uznaje się naturalny łupek dachowy. Cena dachu nie okaże się wysoka, jeśli weźmiesz pod uwagę, że materiał ten wytrzymuje ponad sto lat. Po uszkodzeniu lub zużyciu łupek kamienny na dach może być wykorzystany jako kruszywo naturalne pod drogi czy place. 

 

Łupek dachowy sztuczny czy prawdziwy?

Z uwagi na trudność pozyskiwania, montażu i związaną z tym wysoką cenę, wielu klientów zwraca uwagę na łupek dachowy sztuczny. Ten materiał wykonywany jest z materiałów kompozytowych, dlatego strukturalnie przypomina łupek dachowy. Cena takiego materiału jest znacznie niższa. Także waga i większa elastyczność kompozytów polimerowych sprawia, że łupek dachowy sztuczny chętnie wybierany jest przez inwestorów. Niestety w przypadku łupka dachowego, imitacja nigdy nie będzie tak dobra, jak oryginał. Nie da się uzyskać tak dobrej wytrzymałości na zmienne czynniki atmosferyczne, czy wysokie temperatury. Łupek dachowy sztuczny szybciej traci też swoje właściwości i nie wytrzymuje tak długo w dobrym stanie. Poza tym po zużyciu staje się uciążliwym odpadem. Warto zwrócić uwagę także na to, że łupek dachowy imitacja nigdy nie uzyska takich walorów estetycznych i niepowtarzalności, jak naturalny łupek na dach. 

 

łupek dachowy na dachu

 

Łupek dachowy - montaż i cena

Wcześniej wspominaliśmy o wysokim koszcie, jaki trzeba ponieść, wybierając łupek dachowy. Cennik za metr kwadratowy powierzchni mieści się w granicach od 100 do 300 złotych. To sprawia, że łupek dachowy staje się pokryciem dachowym uznawanym za elitarne. Jednak mimo wysokich kosztów łupek dachowy tworzy połać o wyjątkowym poziomie estetyki i trwałości. Ze sporymi kosztami musisz się liczyć także, jeśli zlecisz ułożenie połaci z łupku dachowego. Montaż metra kwadratowego to koszt około 200 złotych. To kilkukrotnie więcej niż w przypadku montażu innych materiałów wykończeniowych. Jeszcze więcej będziesz musiał zapłacić, jeśli zechcesz przeprowadzić montaż łupków dachowych w tradycyjny sposób. Tym zajmują się firmy głównie z Niemiec czy Hiszpanii, a w naszym kraju trudno znaleźć specjalistów od takiego montażu. 

 

Łupek dachowy w postaci jednakowych wymiarowo płyt montuje się na profilach nośnych przytwierdzonych do kontrłat. Dopiero na tak przygotowanej konstrukcji układany jest łupek kamienny na dach. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż płyt, będziesz musiał wyposażyć się w solidne elektronarzędzia przeznaczone do montażu konstrukcji stalowej. Możesz sięgnąć po wkrętarki akumulatorowe, dzięki którym nie będziesz musiał wyciągać na dach przewodów elektrycznych. Wśród wielu produktów zwróć uwagę na akumulatorowe narzędzia Makita, które będą funkcjonalne nie tylko podczas montażu łupków dachowych, ale także długo po nim. Wiele wariantów do wyboru znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24.