Mocowanie bez wiercenia

mocowanie bez wiercenia

 

Dowiedz się jak montować przedmioty na ścianie bez wiercenia i towarzyszącego mu hałasu i buczenia wiertarki. Dzisiaj opowiemy o systemach montażowych niewymagających wiercenia dziur w ścianie. Jeżeli więc poszukujesz odpowiedzi na pytanie: „Jak powiesić obrazek na ścianie bez wiercenia otworów?” – To doskonale trafiłeś! Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Mocowanie do ściany bez wiercenia

Zastanawiasz się jak przymocować przedmiot do ściany, ale z jakiegoś powodu nie chcesz w niej wiercić otworów? Bez obaw, mamy dla Ciebie kilka sposobów na uniknięcie wiercenia. Wbrew pozorom, Twój przypadek nie jest odosobniony. Okazuje się, że sytuacja ta zdarza się często – na przykład w wynajmowanych mieszkaniach, kiedy właściciel nie życzy sobie robienia nowych otworów w ścianach i może potrącić lokatorowi część kaucji za wykonanie dziur bez jego zgody.

Innym powodem, dla którego osoby wolą unikać wiercenia w ścianie, jest po prostu dbałość o walory wizualne pomieszczenia. W wypadku zmiany wystroju wnętrza odsłonięte dziury po wcześniej zawieszonych w danym miejscu obrazkach będą psuły ogólny odbiór wizualny ścian. Dlatego warto zachować gładkie ściany i rozważyć inne systemy montażu naściennego. Oczywiście – montaż wkrętów w ścianie pozwala na przytwierdzenie do ściany ciężkich mebli czy innych przedmiotów, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że wiercenie dziur jest zbędne. Wystarczy wykorzystać takie systemy montażowe jak:

  • masa mocująca
  • dwustronne taśmy montażowe
  • haczyki na ścianę bez wiercenia
  • magnesy
  • rzepy

 

Masa mocująca do montażu naściennego

Masa mocująca to inaczej masa plastyczna do mocowania. Materiał ten jest niezwykle prosty w użyciu – zazwyczaj sprzedawana jest w prostokątnych blistrach, na których podzielona jest na mniejsze, kwadratowe części. Użytkownik odrywa pojedyncze kawałeczki masy i przykleja przy ich użyciu obrazek do ściany. Warto w tym miejscu wspomnieć, że masa mocująca jest także prosta w usuwaniu – nie przywiera do ścian i łatwo ja odkleić. Możemy ją wykorzystać nie tylko do przytwierdzania samych obrazków czy plakatów, do ściany, ale również do poziomowania obrazków zawieszonych na śrubach lub gwoździach.

 

Przeczytaj: Jak i czym przykleić lustro?

 

Magnesy i rzepy

To dwa zbliżone do siebie systemy montażowe. W obu przypadkach składają się one z dwóch przywierających do siebie elementów – jeden z nich przytwierdzony jest do ściany, natomiast drugi do zawieszanego przedmiotu, najczęściej obrazka. W wypadku mocowania magnetycznego, do obrazka przytwierdzamy mały magnes. Na ścianę natomiast przykleja się metalowy element, który z jednej strony pokryty jest warstwą samoprzylepną. Druga strona tego elementu to warstwa metalowa, która przywiera do magnesu. Rozwiązanie to sprawdza się raczej w wypadku plakatów i naprawdę lekkich przedmiotów. Alternatywnym rozwiązaniem jest rzepowy system zawieszania – w tym wypadku oba elementy mają warstwę samoprzylepną. Jeden element przyklejamy do obrazka, drugi do ściany, po drugiej stronie znajdują się rzepy, przy pomocy których łączymy oba elementy, wieszając w ten sposób obraz na ścianie.

 

Haczyki na ścianę bez wiercenia

Haczyki ścienne montowane bez wiercenia dostępne są w wielu kolorach i kształtach. W jaki sposób przytwierdzamy je do ściany? Ich zewnętrzna, płaska strona pokryta jest warstwą samoprzylepną – dzięki niej, przytwierdzamy haczyk do ściany. Haczyki naścienne znajdują szerokie zastosowanie w łazienkach czy kuchniach – wiesza się na nich na przykład ręczniki czy akcesoria kuchenne.

 

Zobacz również: Jak położyć wykładzinę PCV?

 

Gwoździe bez wiercenia

Wieszanie bez wiercenia jest możliwe również przy wykorzystaniu gwoździ. W tym wypadku należy jednak liczyć się z wykonaniem dziury w ścianie. Otwór ten ma zazwyczaj nieco mniejszą średnicę, niż otwór śrubę jednak wciąż pozostanie on widoczny po ewentualnej rearanżacji pomieszczenia. Warto też mieć na uwadze, że gwoździ nie powinniśmy wbijać w każdy typ ściany – na przykład na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, istnieje ogromne ryzyko, że gwóźdź wypadnie pod wpływem obciążenia zawieszonym obrazkiem. Najczęściej do montażu przedmiotów na tego typu ścianach wykorzystuje się specjalne wkręty z nakładką do montażu na ścianach g-k.