Budowa i montaż ogrodzenia panelowego

 

 

ogrodzenie

 

Na internetowych forach dotyczących budownictwa czy ogrodnictwa można spotkać się z często powtarzającymi się pytaniami o to, jak wykonać ogrodzenie panelowe, jak przebiega montaż płotu panelowego, czy montaż ogrodzenia panelowego to rzecz trudna do wykonania itp. Zanim odpowiemy na niektóre z tych pytań, podpowiemy, jak montować panele ogrodzeniowe, przyjrzyjmy się temu, jak wygląda budowa ogrodzenia panelowego.

Ogólnie można przyjąć, że ogrodzenia panelowe są specyficznymi płotami, które zostały wykonane z gotowych elementów, wykonanych w fabryce. Budowa ogrodzenia panelowego jest więc prosta – składa się ono z gotowych paneli oraz słupków. Jeżeli więc ktoś pyta o to, jak zrobić ogrodzenie panelowe i pragnie bardzo szybkiej odpowiedzi, powinien zostać pouczony, że wystarczy te panele zamontować do słupków wykonanych ze stalowych kształtowników. Oczywiście montaż płotu panelowego może się okazać fiaskiem, jeśli słupki nie zostaną zabetonowane w gruncie. Wówczas cała konstrukcja może niestety runąć. Mocne osadzenie słupków gwarantuje jej  stabilność. Cały montaż ogrodzenia panelowego wykonywany jest za pomocą różnego rodzaju złączek, śrub oraz obejm, stosuje się również tutaj nakrętki zrywalne, które mają zabezpieczać przed kradzieżą panele ogrodzeniowe, montaż ich nie jest rzeczą trudną, a zadanie jakie wykonują może uchronić niejednego właściciela posesji przed utratą ogrodzenia. Bardzo ważną sprawa jest również wcześniejsze zaplanowanie całej konstrukcji, przemyślenie tego, jak zrobić ogrodzenie panelowe, by spełniało ono swoją funkcję w stu procentach. Warto zastanowić się na przykład nad tym, czy ma ono posiadać cokół, czy nie. Podmurówka nie jest potrzebna każdemu i to czy się ją zastosuje, zależy od indywidualnych potrzeb.

Powiedzieliśmy już, jak zbudowane są panele ogrodzeniowe, montaż których interesuje nas tutaj najbardziej. Warto jeszcze dodać dla pełnej wiedzy, że produkowane są one w większości ze stali. Materiał ten jest najbardziej popularny ze względu na gwarancję trwałości. Stalowe elementy pokryte są też najczęściej powłoka antykorozyjną, która chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych, atmosferycznych. Oprócz ogrodzeń z metalu spotyka się również te, które wykonano z drewna albo z betonu, jednakże są one mniej popularne i rzadziej wybierane przez klientów.

 

Instrukcja montażu paneli ogrodzeniowych

Jak wspominaliśmy na początku, pytania o to, jak wykonać ogrodzenie panelowe, pojawiają się na forach internetowych z dość dużą częstotliwością, co świadczy o zapotrzebowaniu na praktyczną wiedzą w tym zakresie. Bardzo pomocny byłby tutaj, zatytułowany na przykład: “Montaż ogrodzenia panelowego”, film instruktażowy, który obrazowo pokazałby, jak montować panele ogrodzeniowe. Kilka takich filmów znajduje się w popularnym serwisie YouTube. Jednakże zanim ktoś z zainteresowanych przekona się naocznie, jak wygląda montaż paneli ogrodzeniowych, instrukcja, którą zaprezentujemy poniżej, może już teraz podpowiedzieć mu, od czego zacząć i jakie czynności wykonywać po kolei. Taka zwięzła i praktyczna instrukcja montażu paneli ogrodzeniowych powinna zresztą być dostarczana do każdego zestawu dostępnego w sklepie ogrodniczym czy budowlanym.

 

Jak wykonać ogrodzenie panelowe?

Na początku warto przygotować teren pod montaż. Należy usunąć roślinność, korzenie, pozbyć się kamieni, wszystkiego tego, co mogłoby przeszkadzać w mocowaniu słupków i ewentualnej podmurówki. Grunt powinien być równy, ażeby wszystkie części konstrukcji dopasowały się do siebie w sposób idealny. Tylko wtedy jest możliwy prawidłowy montaż ogrodzenia panelowego, film instruktażowy zamieszczony w serwisie YouTube pokazuje, że nierówny teren skutkuje niedopasowaniem do siebie elementów bramy, przez co jej otwieranie i zamykanie może być utrudnione. Kiedy już teren zostanie oczyszczony i wyrównany, należy dokonać pomiarów i rozplanowania umieszczenia elementów konstrukcji ogrodzenia. Najlepiej zacząć od umiejscowienia wsporników początkowych oraz narożnych. Montaż całej konstrukcji warto też zacząć od założenia bramy, która nie będzie już w późniejszym czasie przesuwana. Ażeby nasza instrukcja montażu paneli ogrodzeniowych miała rację bytu, należy podkreślić ten fakt – montowanie poszczególnych elementów wykonuje się w taki sposób, że na początku montuje się takie, których w późniejszej fazie nie będzie już można przesunąć.

Kolejną czynnością jest pomiar odległości między słupkami. Otrzymane wymiary dzieli się przez długość przęsła (uwzględnia się tutaj słupki i dystanse na obejmach). W dalszej części słupki trzeba przytwierdzić do podłoża dla uzyskania stabilność całej konstrukcji. Jeżeli słupki mają być wkopane, trzeba zadbać o to, by w wykopanych otworach nie było luźnej ziemi. Najmniejsza głębokość dołka to około 60 cm. W gotowych dołkach należy umieścić wsporniki i zalać je betonem, dbając o zachowanie pionu, poziomu i jednakowej wysokości słupków. Kiedy beton wyschnie, można zacząć montaż paneli ogrodzeniowych, instrukcja powinna tutaj podpowiedzieć, że panele zgrzewane przytwierdza się do słupków za pomocą obejm skręcanych zrywalnymi nakrętkami. Czasami zamiast obejm stosuje się specjalne klipsy.

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, jak montować panele ogrodzeniowe, na koniec zaznaczmy tylko, że prawidłowo zamontowane ogrodzenie powinno posiadać stabilne i utrzymujące pion słupki, powinno zostać skręcone przy pomocy zrywalnych nakrętek, a także posiadać cięcia zabezpieczone farbą antykorozyjną.