Nadbudowa domu - koszty, pozwolenie czy zgłoszenie

nadbudowa domu

 

Nadbudowa domu jednorodzinnego polega na tym, że do istniejących kondygnacji dobudowuje się nowe. Najprościej rzecz ujmując, nadbudowa domu jest jego rozbudową w górę. Nadbudowa domu parterowego zaczyna się zazwyczaj wtedy, gdy zaistnieje potrzeba poszerzenia przestrzeni mieszkalnej dla rodziny, kiedy wprowadza się ktoś do domu, gdy młode małżeństwo chce zamieszkać pod jednym dachem z rodzicami itp. Takie rozwiązanie, jakim jest nadbudowa domu jednorodzinnego, sprawdza się w domach ze strychem, które zostały postawione na terenach nie dających dużych możliwości do rozbudowy domu w bok. Tereny takie mogą być wąskie i małe lub nie ma możliwości prawnej na to, by w bok można było rozbudować dom. Nadbudowa domu parterowego jest wówczas jedyną szansą na poszerzenie przestrzeni mieszkalnej. Nadbudowa domu jednorodzinnego pociąga za sobą powiększenie przestrzeni strychu czy nieużytkowanego poddasza poprzez podwyższenie  poddasza znajdującego się pod dachem stromym lub nadbudowania go na stropodachu.

 

Koszt nadbudowy domu

Nadbudowa domu jednorodzinnego pociąga za sobą określone koszty i każdego inwestora zazwyczaj w pierwszym rzędzie interesuje, jaki koszt nadbudowy domu poniesie. Często widzi się na stronach internetowych zamieszczone pytania typu: ile może kosztować nadbudowa domu, forum budowlane najczęściej gości takie pytania i niewiadome. Jak można odpowiedzieć, jakie nadbudowa domu koszty za sobą pociągnie? Na pewno pozytywnym aspektem jest fakt, iż nie trzeba będzie jakichś dużych dodatkowych kosztów ponosić za przyłącza wody, gazu czy prądu. Wszystko to już jest, trzeba tylko umiejętnie wodę albo gaz podprowadzić w górę. Pod tym względem koszt nadbudowy domu nie będzie duży. Dom ma już fundamenty, odpadają więc prace ziemne, nienaruszone pozostają izolacje przeciwwilgociowe i termiczne w gruncie. Najczęściej więc nadbudowa domu koszty pociąga za sobą związane z dobudowaniem nowych ścianek, podciągnięciem ścian w górę oraz z konstrukcją nowego dachu, jeśli projekt zakłada zmianę dachu na inny. Zazwyczaj jednak jest tak, że jeśli nawet pozostaje stary dach, musi on podlegać pewnym pracom remontowym, które sprawiają, że koszt nadbudowy domu wzrasta. Dobrze jest od razu zaopatrzyć się w stosowne narzędzia do remontu, jeśli nie ma potrzebnych, kupić je w dobrych, renomowanych sklepach firmowych. Tylko tam zakup narzędzi Festool albo Bosch będzie bezpieczny, premiowany oryginalną gwarancją. Jak widać, nadbudowa domu w granicy działki to proces długotrwały i narażony na niespodzianki, nadbudowa domu koszty może generować w trakcie wykonywania prac budowlanych, kiedy nagle okaże się, że coś trzeba zmienić, coś zrobić inaczej itp. Warto więc już od początku dokładnie planować etapy przedsięwzięcia, by nadbudowa domu w granicy działki odbywała się szybko i bez problemów. Na początku więc warto pytać, ile może kosztować nadbudowa domu, forum internetowe powinno podpowiedzieć, jak i wszyscy ci, którzy duży remont, jakim jest nadbudowa domu, mają już za sobą.

 

Nadbudowa domu krok po kroku

Gdyby ktoś chciał się dowiedzieć, jak wygląda nadbudowa domu krok po kroku, powinien zaczerpnąć takich wiadomości od fachowców, choć może też samodzielnie przewidzieć, co trzeba zrobić, by nadbudowa domu mogła skończyć się sukcesem. Oczywiście nie można zaczynać pracy od końca, ale trzeba zadbać o to, by nadbudowa domu krok po kroku postępowała wg. odpowiednich zasad, które warunkuje projekt. Jest on podstawą inwestycji, i obejmuje projekt architektoniczny, konstrukcyjny oraz instalacyjny. W projekcie znajduje się również spis najbardziej potrzebnych materiałów oraz dziennik budowy, który trzeba będzie uzupełniać wraz z postępem budowy. Jeszcze jedno ważne pytanie, jakie pojawia się często na forum, gdy tematem jest nadbudowa domu: pozwolenie czy zgłoszenie jest wymagane do nadbudowy domu? Na pewno pozwolenie będzie potrzebne, gdy w ramach adaptacji poddasza planuje się przeprowadzić roboty budowlane wymagające pozwolenia oraz gdy adaptacja poddasza będzie się odbywała w domu, który został wpisany w rejestr zabytków. Ogólnie rzecz ujmując i odpowiadając na pytanie o inwestycję, jaką jest nadbudowa domu: pozwolenie czy zgłoszenie jest potrzebne, przyjmuje się zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, że w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego zniesiony jest wymóg uzyskiwania decyzji o pozwolenie na budowę. To postanowienie odnosi się jednakże do  przypadków, gdy rozbudowa zachowuje przepisowe odległości od granic z sąsiednimi działkami. Wtedy właśnie wystarczy tylko zgłoszenie budowy w starostwie albo w urzędzie miasta.