Najlepsza piła ręczna do drewna

Najlepsza piła ręczna do drewna

Piła ręczna jest uniwersalnym narzędziem, które ma zastosowanie przy szeregu rodzaju prac domowych, budowlanych, stosowanym przy tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji i przy pracach wykończeniowych. Jeśli tylko dobrać odpowiedni brzeszczot do piły, można ciąć drewno, tworzywa sztuczne, metal i stal, materiały drewnopodobne. Stając przed wyborem piły, należy zastanowić się nad typem, jaki jest potrzebny, oraz wielkością zębów, która jest określana ich liczbą na długości jednego cala brzeszczotu. 

 

Najlepsza piła do drewna to taka, która pasuje do potrzeb użytkownika i radzi sobie z wszystkimi pracami, jakie są dla niej przeznaczone. Dlatego też, zanim zapadnie decyzja o kupnie, należy wziąć pod uwagę to, do jakiego materiału będzie wykorzystywana i jaki będzie czas pracy. Wszystkie typy piły ręcznej mają cechę wspólną – składają się z brzeszczotu i uchwytu, a różnica w tych elementach jest charakterystyczna dla danego typu. 

 

Jeśli najlepsza piła ręczna dla użytkownika to ta do ogólnego użytku, to niech się w taką zaopatrzy i cieszy z jej szerokich możliwości. Dzięki niej będzie mógł ciąć nie tylko drewno, ale też i inne materiały. Jeśli wybierze piłę włośnicową, tzw. włosową, postawi na cienki brzeszczot, by wycinać precyzyjne wzory. Obecność prowadnicy pozwala tutaj na pracę z cienkimi deskami, sklejkami albo fornirami.

Jaka najlepsza piła płatnica ?

Piła płatnica ma swoje zastosowanie podczas prac, które wymagają dużo precyzji przy cięciu wzdłuż włókien w drewnie. Charakteryzuje się dużą uniwersalnością, trzeba jednak pamiętać o tym, że praca w poprzecznym kierunku może przyczynić się do postrzępienia rzazu. Jaka będzie najlepsza piła płatnica do zaplanowanych przez użytkownika prac? Jeśli zamierza on szybko przecinać duże elementy, powinien wybrać płatnicę z długim brzeszczotem. Piły z dużymi ząbkami doskonale nadają się do szybkiego cięcia przy dość umiarkowanym wysiłku. Jeśli zaś potrzebuje piły do estetycznych prac wykończeniowych, powinien wybrać piłę płatnicę z drobnymi ząbkami. Ważny jest więc tutaj parametr TPI – jak już było wspominane, informuje o tym, ile zębów przypada na cal długości brzeszczotu. Jeśli piła płatnica będzie posiadała dużą liczbę zębów, linia cięcia będzie o wiele gładsza od tej wycinanej piłą o mniejszej liczby zębów. 

Piła ręczna do drewna mokrego

Jeżeli zachodzi potrzeba cięcia drewna mokrego, warto wtedy zaopatrzyć się w tzw. piłę kabłąkową. Jest ona wyposażona w bardzo wąskie ostrza i zęby tnące o dużym zagęszczeniu. Charakteryzuje ją także wysoko umieszczona oprawa. Dzięki temu możliwe jest cięcie materiałów drewnianych o dość dużej średnicy. Piły takie mają wymienne brzeszczoty od 300 do 760 mm. Ich uzębienie oprócz tego, że pozwala ciąć drewno mokre, pozwala równie dobrze ciąć drewno suche. Piła ręczna do drewna mokrego przydaje się zawsze tam, gdzie ma się do czynienia materiałem świeżym, np. drzewem dopiero co ściętym. Warto pamiętać o tym, że przy pracy z drewnem mokrym należy wybierać piły z dużą ostrością ząbków.