Najtańsza podłoga w altanie

najtańsza podłoga w altanie

 

Altana ogrodowa to miejsce, w którym chętnie spędzamy letnie wieczory. Jednak z uwagi na położenie poza obrębem obiektu mieszkalnego nie zawsze chcemy inwestować w nią duże pieniądze. Z czego powinna być podłoga pod pawilon ogrodowy? Możliwości jest wiele, a w tekście wskażemy kilka z nich.

 

Z czego podłoga w altanie?

Zadajesz sobie pytanie, z czego podłoga w altanie powinna być wykonana? Jest wiele materiałów budowlanych, które możesz wykorzystać do tworzenia takiej konstrukcji. To, z czego podłoga w altanie będzie zbudowana, nie musi być związane z materiałem całej konstrukcji. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz sposób mocowania altany do podłoża. Podłogi mogą być wykonane na kilka sposobów:

 

  • Drewno - ten materiał najczęściej wybierany jest do tworzenia wszelkich konstrukcji ogrodowych w tym altan. Charakteryzuje się łatwą obróbką i możliwością wykonania niemal dowolnej formy podłoża. Jest to też jeden z najtańszych sposobów na podłogę pod pawilon ogrodowy, choć nie pozbawiony wad. Drewno jest mało odporne na czynniki atmosferyczne i zmienia swój kształt z biegiem czasu.

 

  • Kostki betonowe - z tego materiału również może być wykonana najtańsza podłoga w altanie, jeśli wybierzesz odpowiednie produkty. Zaletą jest spora trwałość tego rozwiązania, brak problemów z wilgocią czy promieniami słonecznymi i możliwość zastosowania różnych wzorów. Problem stanowi potrzeba impregnacji co kilka sezonów i chłonność tłuszczy.

 

  • Tworzywo sztuczne - ten produkt wykorzystywany jest w postaci gotowych prefabrykatów lub wylewki. Zaletą jest spora odporność na wilgoć, mróz i przyzwoita na promienie słoneczne. To również może być najtańsza podłoga w altanie z uwagi na niską cenę wylewek poliuretanowych. Wymaga jednak sporo zachodu podczas wylewania i jest mało estetyczna.

 

  • Kamień naturalny - podłoga w altanie wykonana z kamienia naturalnego jest bardzo estetyczna i znakomicie wpisuje się w charakterystykę tego obiektu. Wykonując takie podłoże, nie będziesz miał żadnych problemów z czynnikami atmosferycznymi, a ułożenie kamieni jest równie proste co układanie kostek betonowych lub drewna. Jednak, jeśli nie masz do dyspozycji kamienia naturalnego, jego zakup będzie Cię sporo kosztował.

 

Nie zawsze najtańsza podłoga w altanie będzie tą najlepszą. Musisz wziąć pod uwagę, że każdy sposób ma swoje wady i zalety. Warto również dostosować ją do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Nie zmieni tej klasyfikacji nawet sposób przygotowania podłoża, ponieważ pod każdą altaną musi być wykonana wylewka betonowa. Dlatego odpowiedź na pytanie, z czego podłoga w altanie jest najtańsza i najlepsza pozostaje otwarte.

 

Jak zrobić drewnianą podłogę w altanie?

Niezależnie od tego, z czego podłogę w altanie będziesz chciał wykonać, z pewnością rozważysz drewno. Już wspominaliśmy, że jest to najpopularniejszy sposób na wykonanie tej części obiektu architektonicznego. Dlatego, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, podpowiemy, jak zrobić drewnianą podłogę w altanie.

 

Na wylewce betonowej będziesz musiał ustawić konstrukcję z kantówek drewnianych i skręcić ją ze sobą. Powstała kratownica powinna mieć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami od 30 do 60 centymetrów. Następnie powierzchnię pokryj deskami, miejscami pozostawiając szczeliny na wydostawanie się wody. W zależności od tego ile osób będzie z niej korzystało i jak będzie obciążana, podłoga pod pawilon ogrodowy będzie wykonana z desek o innej grubości. Nie wybieraj najtańszych elementów, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia podłoża w czasie eksploatacji. 

 

Wiele dokładnych instrukcji, jak zrobić drewnianą podłogę w altanie znajdziesz w sieci. Jeśli jednak potrzebujesz skutecznych narzędzi do wykonania najtańszej podłogi w altanie, znajdziesz je w sklepie Industria24. Znajdziesz tu zarówno elektronarzędzia ułatwiające przygotowanie podłogi drewnianej, jak i osprzęt do wykonywania wylewek.